Temelín ničí tornádo i "Houmr" na velíně. Test EU začal

Karel Toman
7. 8. 2011 15:00
Podmínky testu elektrárny připomínají apokalypsu, teroristický útok ale nezahrnují
Foto: Karel Toman

Praha - Tři týdny třicetistupňových mrazů. Měsíc čtyřicetistupňových veder. Tornádo. Výbuch.

Podmínky evropských zátěžových testů, kterými od počátku června procházejí i české jaderné elektrárny Dukovany a Temelín, připomínají občas apokalyptický film.

A trochu taky seriál Simpsonovi. Zahrnou totiž kritické selhání lidského faktoru, kterým je proslulý jeho hlavní hrdina, lajdácký zaměstnanec atomové elektrárny Homer.

V evropské jaderné energetice to je svým způsobem přelom. "Evropané se o stavu jaderných elektráren v EU dozvědí více, než bylo možné zjistit kdykoliv předtím" ocenil přínos zátěžových testů europoslanec Pavel Poc (ČSSD).

"Stále nezodpovězenou otázkou ale zůstává, co se stane s jadernými elektrárnami, které testy neprojdou," dodal.

Do evropských testů se také nakonec nedostala zkouška odolnosti elektráren proti teroristickému útoku prostřednictvím uneseného dopravního letounu.

Vydrží Temelín se "Simpsonem" ve velínu?

Zátěžové testy, ke kterým EU přistoupila po událostech ve Fukušimě, mají prověřit dvě hlavní oblasti: odezvu elektráren na extrémní situace a účinnost prevence.

Do první skupiny patří nejen odolnost vůči zemětřesení, záplavám a extrémnímu počasí. Ale také proti úplnému výpadku všech elektrických zdrojů, včetně záložních (tzv. station black out), nebo proti dlouhodobé ztrátě koncového jímače tepla (ultimate heat sink).

Podívejte se, jak probíhalo cvičení havárie v Dukovanech

Do druhé skupiny patří zkoušky opatření předcházejících ztrátě chlazení aktivní zóny, bazénu s uskladněným palivem, nebo poškození pouzdra reaktoru (kontejnmentu).

Selhání lidského faktoru prověří obě varianty lidského selhání: vypnutí zařízení, které mělo zůstat v chodu a zapnutí systému, který měl zůstat vypnutý.

Ustojí Dukovany pád letadla?

Elektrárny, které jsou standardně projektovány na stoleté extrémy počasí, budou testy zatěžkávány ještě extrémnější hodnoty, sdělil deníku Aktuálně.cz Ján Štuller, bývalý ředitel SÚJB a dnes poradce generálního ředitele Mezinárodní agentury pro jadernou bezpečnost (MAAE).

Kromě zmíněných extrémních mrazů a vlny veder tak budou Dukovany s Temelínem testovány na dlouhá období extrémních dešťů a sněžení. Protože ale evropské zkoušky zohledňují přírodní podmínky jednotlivých zemí, na následky tsunami naše elektrárny testovány nebudou.

"Jedná samozřejmě o analýzy, výpočty, inženýrská hodnocení  a počítačové simulace," upřesnila mluvčí ČEZ Eva Nováková, že testy nepočítají se skutečnými záplavami a vichry. Například Temelín podle ní testům na zemětřesení odolá, protože byl projektován, aby ustál 90 násobek nejsilnějších otřesů, které kdy byly v Česku zaznamenány.

Připomeňte si, jak lidé v Dukovanech reagovali na Fukušimu

Útok teroristů se podle europoslance Poce do testů nedostal po nátlaku evropské jaderné lobby, jejímž opačným extrémem byli podle něj evropští zelení. Ti v Evropském parlamentu čelili kritice, že jim nejde o prověření bezpečnosti jaderných elektráren, ale o jejich zavření.

Podle Jána Štullera však teroristický útok v testech není, protože ho národní "jaderné úřady" nemají kompetence prověřovat. Testy podle něj však odolnost elektráren vůči pádu letadla i tak nepřímo prověří.

"V rámci zátěžových testů bude posuzována z hlediska všech účinků, které zahrnují dynamické odezvy na stavební a strojní části, požár paliva i potenciální výbuch," sdělil pro Aktuálně.cz.

Odolnost vůči pádu letadla je přitom slabinou Dukovan, které nemají reaktory obestavěné ochranným sarkofágem.

Nápravu zjedná... ČEZ

Co se stane, pokud Dukovany nebo Temelín v nějakém ohledu testem neprojdou, však podle Štullera nelze předjímat a žádné konkrétní plány pro takový případ neexistují.

"Bude na provozovateli (ČEZ a. s.), aby navrhl opatření k eliminaci identifikovaných rizik, nebo k jejich snížení na přijatelnou míru," upozornil Štuller. Navržená opatření pak vyhodnotí SÚJB.

Podívejte se, jak Rakušané kousek od Temelína učí o "jádru"

Oficiálně začal ČEZ testy podle pravidel schválených evropskou unií provádět 1. června.

"V podstatě jsme ale s jejich realizací začali už na konci dubna," vysvětlil mluvčí ČEZu Ladislav Kříž. ČEZ tehdy začal plnit takzvané SOER testy (Safety Operating Experience Report), které vydalo sdružení provozovatelů jaderných elektráren známé pod zkratkou WANO. "Část z nich je obsahem i nyní schválených evropských testů," upřesnil Kříž.

Pravidla testů vypracovala Vysoká skupina EU pro bezpečnost a nakládání s radioaktivními odpady ENSREG, kterou tím pověřila Evropská komise.

Výsledky budou do konce roku

Zprávu každou elektrárnu - takzvaný Progress Report - má ČEZ Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost dodat do půli srpna. SÚJB má pak měsíc na to, aby Evropské komisi dodal celkovou zprávu za Českou republiku.

Do konce roku mají být hotové finální zprávy shrnující výsledky testů a příští rok by se měla hledat a zavádět opatření k odstranění případných nedostatků, které testy odhalí.


 

Právě se děje

před 3 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy