Teličkova železnice je v trojce nejdůležitějších v EU

Karel Toman
9. 6. 2010 15:45
Rail Baltika postavíme, shodla se EU. Kde na ni Pobaltí vezme, se zatím neví
Interiér stanice Praha-Veleslavín
Interiér stanice Praha-Veleslavín | Foto: praha-kladno.cz

Brusel - Železnice z Estonska do Polska, jejímž hlavním vyjednávačem je Čech Pavel Telička, je o něco blíž stavbě.

Dostala se totiž mezi tři evropské dopravní priority tak zvané transevropské dopravní sítě TEN-T. V úterý o tom podepsali memorandum zástupci Evropské komise, ministerstev dopravy dotčených zemí a koordinátoři projektů.

Kromě "Teličkovy" Rail Baltica se tak postaví i vysokorychlostní trať mezi Francií, Španělskem a Portugalskem a také východo-západní železniční osa Lyon -Turín - Terst - Lublaň - Budapešť až na ukrajinskou hranici.

EU: Jsme odhodláni stavět

"Podpisem těchto důležitých aktů vyjadřujeme odhodlání tyto klíčové projekty uskutečnit," řekl po podpisu Siim Kallas, místopředseda Evropské komise  odpovědný za dopravu.

Rail Baltica je pro Pobaltí důležitý integrační projekt. Baltské státy mají totiž podobně jako některé severské země a Rusko širší rozchod kolejí než "evropských" 1435 milimetrů. Plynulé vlakové spojení s Evropou, kam Pobaltí usilovně směřuje, to komplikuje.

Železnice z Tallinu do Varšavy má být dlouhá 950 kilometrů. Projekt ale v budoucnosti počítá s tunelem, kterým by se vlaky dostaly až do finských Helsinek, na opačné straně pak s prodloužením do Berlína.

Podle Wikipedie má projekt Rail Baltica dvě hlavní řešení. To levnější počítá s vylepšením současné železnice v Pobaltí, zachováním "ruského" rozchodu kolejí a vybudováním překladiště z jedné koleje na druhou. Vlaky by po této trati měly jezdit rychlostí 160 kilometrů v hodině. Tato verze Rail Baltica by měla stát 1,5 miliardy eur.

Vlaky mají jezdit až 250 km/h

Pavel Telička v redakci Aktuálně.cz
Pavel Telička v redakci Aktuálně.cz | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Druhá verze počítá s v Pobaltí novými "evropskými" kolejemi, po kterých by vlaky mohly uhánět 200 - 250 kilometrů v hodině. Tato verze by podle wikipedie měla přijít na 2,4 miliardy eur.

Estonská vláda hájí podle serveru Balticbussiness první, levnější možnost, k té se podle všeho přiklání i eurokomisař. Na zbylé evropské trase Rail Baltica by se železnice pouze upravila na vyšší standard.

Rail Baltica je už také zahrnuta v mezinárodním programu Transevropské dopravní sítě pro období do roku 2013 schváleném Evropskou komisí. To projektu automaticky dává nárok na poloviční dotaci od EU, zbytek musejí zaplatit pobaltské státy samy

Cesta k samotné stavbě ale nebude snadná. V prvé řadě je tu problém s financováním. Zatímco eurokomisař Kallas zdůraznil, že unie na svůj podíl na stavbě peníze má, tři pobaltské země patří mezi krizí nejhůře postižené na světě na rozdávání teď rozhodně nemají. V samotném Pobaltí se navíc ozývají hlasy, že hospodářství země by pomohla spíš žaleznice na východ do Ruska, kde obchod zoufale vázne na hraničních přechodech.

Pavla Teličku se dnes redakci Aktuálně.cz nepodařilo zastihnout.


 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Ve věku 72 let zemřel americký baskytarista kapely ZZ Top Dusty Hill

Ve věku 72 let zemřel americký hudebník Dusty Hill, který strávil více než 50 let jako baskytarista rockové kapely ZZ Top. Podle magazínu Rolling Stone to dnes oznámili zbylí dva členové tohoto texaského tria Billy Gibbons a Frank Beard. Jejich kolega podle prohlášení skupiny zemřel ve spánku u sebe doma v Houstonu.

"Budeš nám moc chybět, amigo," uvedli ve společném prohlášení zpěvák a bubeník. Jejich zesnulý kolega se narodil 19. května 1949 ve městě Dallas jako Joseph Michael Hill. S Gibbonsem a Beardem se spojil těsně před dokončením první desky ZZ Top a sestava kapely už se od té doby až do posledních alb a turné neměnila.

"Nám a nespočtu fanoušků po celém světě bude chybět tvoje spolehlivost, tvoje dobrácká povaha a tvoje neochvějné odhodlání dodávat 'Topu' ten monumentální podklad," napsali Gibbons a Beard. Časopis Rolling Stone napsal, že Hill začal na baskytaru hrát ve 13 letech. Před několika lety v rozhovoru uvedl, že na rozdíl od "většiny basáků" nezačínal s klasickou kytarou, ale jako zpěvák.

Kapela ZZ Top vydala své první studiové album v roce 1971 a na kontě jich má celkem 15, ve své tvorbě kombinuje hard rock, blues rock nebo takzvaný jižanský rock. V roce 2004 bylo trio uvedeno do rokenrolové síně slávy.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Malé letadlo se na západě Ukrajiny zřítilo na dům, čtyři lidé zahynuli

Malé letadlo se v úterý na západě Ukrajině zřítilo na soukromý dům, který vzápětí začal hořet. Neštěstí si vyžádalo čtyři lidského životy - zahynul ukrajinský pilot a tři cestující ze Spojených států. V domě u vsi Šeparivci v Ivano-Frankivské oblasti v okamžiku nehody nikdo nebyl, napsal na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na záchranáře a policii. Hasičům se požár na ploše asi 100 metrů čtverečních podařilo uhasit asi hodinu po pádu letadla.

Zřícený letoun pilotoval místní obyvatel, cestující byli cizinci. Agentura Unian později s odvoláním na židovskou obec uvedla, že v letadle kromě pilota zahynuli cestující ze skupiny chasidských židů ze Spojených států, kteří jsou v oblasti na dovolené; všichni měli americké občanství. Stroj pilotoval profesionální letec se čtyřicetiletou praxí, bývalý vojenský pilot, který se angažoval v rozvoji sportovního létání a ultralightů a působil také jako letecký instruktor.

Havarovaný stroj byl podle ukrajinského deníku WT10 Advantic, což je podle dostupných informací letadlo navržené a vyvíjené společností Aerospool z Prievidze na Slovensku. V nabídce na jejím webu ale aktuálně tento typ nefiguruje a vedení firmy je právě na dovolené. Stroj se podle dostupných informací prodával v rozloženém stavu, aby si jej zákazník sestavil sám.

Zdroj: ČTK
Další zprávy