Telefonica O2 vloni vydělala více. Zisk má 12 miliard

Ekonomika Ekonomika
18. 2. 2011 16:50
Operátor zaznamenal také snížení počtu zákazníků
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Roman Souček

Praha - I přes nižší výnosy o sedm procent dokázala vloni tuzemská telekomunikační skupina Telefónica O2 loni zvýšit konsolidovaný čistý zisk o pět procent na 12,3 miliardy korun.

Výnosy klesly na 55,6 miliardy korun, neboť firma zaznamenala nižší příjmy z informačních a komunikačních služeb a také se snižovaly ceny mobilních poplatků.

Své výsledky sdělila firma v tiskové zprávě.

Počty zákazníků klesly

Lidé za volání pomocí mobilní sítě O2 vloni utratili  28,6 miliardy korun, což je pokles o osm procent. O 2 procenta se také snížil počet uživatelů mobilních služeb. Firma totiž snížila počty svých zákazníků, kteří téměř netelefonovali o 111 tisíc. Teď má 4,84 milionu uživatelů.

Přesto ale celkový hlasový provoz stoupl o sedm procent na 8,79 miliardy minut. Průměrný měsíční výnos na zákazníka se ověšm snížil o osm procent na 468,5 koruny.

Z pevných linek lidé provolali 24,3 miliard korun, což je meziroční snížení příjmů o desetinu. Klesal také počet pevných linek. Je jich o šest procent méně a celkem tedy 1,67 milionu.

Dividenta bude zřejmě 40 Kč za akcii

Počet přípojek ADSL oproti tomu stoupl o 11 procent na 806 000. Celkem 129 000 zákazníků používalo O2 TV.

Představenstvo společnosti navrhne akcionářům výplatu dividendy 40 korun na akcii, což je stejně jako v minulém roce.

"S výsledky za rok 2010, které byly ovlivněny postupně se zotavující ekonomikou, silnou konkurencí a regulací, jsem spokojen. Naším dlouhodobým cílem je maximalizace spokojenosti zákazníků nabídkou služeb naplňujících jejich potřeby. Ta nám pomohla udržet růst počtu zákazníků v klíčových oblastech, kterými jsou smluvní mobilní služby a vysokorychlostní internet ADSL," uvedl finanční ředitel Jesús Pérez.

Letos firma očekává pokles očištěného provozního zisku o jedno až pět procent. Výnosy pak ovlivní očekávané nižší příjmy z datových služeb od státní správy a třetinové snížení mobilních terminačních poplatků. Investice 5,7 miliardy korun budou zhruba na úrovni loňského roku.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy