Telefonica O2 vloni vydělala více. Zisk má 12 miliard

Ekonomika Ekonomika
18. 2. 2011 16:50
Operátor zaznamenal také snížení počtu zákazníků
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Roman Souček

Praha - I přes nižší výnosy o sedm procent dokázala vloni tuzemská telekomunikační skupina Telefónica O2 loni zvýšit konsolidovaný čistý zisk o pět procent na 12,3 miliardy korun.

Výnosy klesly na 55,6 miliardy korun, neboť firma zaznamenala nižší příjmy z informačních a komunikačních služeb a také se snižovaly ceny mobilních poplatků.

Své výsledky sdělila firma v tiskové zprávě.

Počty zákazníků klesly

Lidé za volání pomocí mobilní sítě O2 vloni utratili  28,6 miliardy korun, což je pokles o osm procent. O 2 procenta se také snížil počet uživatelů mobilních služeb. Firma totiž snížila počty svých zákazníků, kteří téměř netelefonovali o 111 tisíc. Teď má 4,84 milionu uživatelů.

Přesto ale celkový hlasový provoz stoupl o sedm procent na 8,79 miliardy minut. Průměrný měsíční výnos na zákazníka se ověšm snížil o osm procent na 468,5 koruny.

Z pevných linek lidé provolali 24,3 miliard korun, což je meziroční snížení příjmů o desetinu. Klesal také počet pevných linek. Je jich o šest procent méně a celkem tedy 1,67 milionu.

Dividenta bude zřejmě 40 Kč za akcii

Počet přípojek ADSL oproti tomu stoupl o 11 procent na 806 000. Celkem 129 000 zákazníků používalo O2 TV.

Představenstvo společnosti navrhne akcionářům výplatu dividendy 40 korun na akcii, což je stejně jako v minulém roce.

"S výsledky za rok 2010, které byly ovlivněny postupně se zotavující ekonomikou, silnou konkurencí a regulací, jsem spokojen. Naším dlouhodobým cílem je maximalizace spokojenosti zákazníků nabídkou služeb naplňujících jejich potřeby. Ta nám pomohla udržet růst počtu zákazníků v klíčových oblastech, kterými jsou smluvní mobilní služby a vysokorychlostní internet ADSL," uvedl finanční ředitel Jesús Pérez.

Letos firma očekává pokles očištěného provozního zisku o jedno až pět procent. Výnosy pak ovlivní očekávané nižší příjmy z datových služeb od státní správy a třetinové snížení mobilních terminačních poplatků. Investice 5,7 miliardy korun budou zhruba na úrovni loňského roku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Gruzínské parlamentní volby podle odhadů vyhrál Gruzínský sen miliardáře Bidziny Ivanišviliho

Parlamentní volby v Gruzii podle čtyř různých průzkumů vyhrála vládnoucí strana Gruzínský sen miliardáře Bidziny Ivanišviliho. Tři průzkumy mezi voliči, kteří odevzdali svůj hlas, jí podle gruzínských televizních stanic připisují více než 50 procent hlasů, což by znamenalo šanci na vytvoření kabinetu bez koalice. Čtvrtý průzkum uvádí 41 procent pro Gruzínský sen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy