Telefónica může koupit "konkurenční" šedé operátory

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
23. 8. 2012 10:45
Fúzi povolil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Telefónica O2

Brno - Telefónica Czech Republic může prostřednictvím své dceřiné společnosti Bonerix Czech Republic koupit podíly v několika firmách, které podnikají v oblasti správy zaměstnaneckých programů firem nabízejících služby elektronických komunikací.

Fúzi povolil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. "Rozhodnutí je pravomocné," řekl ČTK místopředseda úřadu Michal Petr.

Majetkové změny se týkají firem Global care, TMT Czech, Hermod, Česká servisní a správní a Lakensis.

Jde o takzvané šedé operátory, kteří prakticky přeprodávají služby mobilních operátorů. Díky množstevním výhodám nabízejí levnější tarify, než na které by dosáhl zákazník individuálně. Vztahy mezi Telefónicou O2 a těmito firmami se postupně zhoršily, protože "šedí operátoři" jí začali ukrajovat stále větší část tržeb a někteří údajně nedodržovali dohodnutá omezení ohledně náboru nových klientů.

"Uskutečnění spojení neovlivní žádným způsobem tržní prostředí v oblasti správy benefitních zaměstnaneckých programů korporátních klientů mobilních telefonních operátorů," uvedl Petr.

Telefónica má některé z uvedených firem prostřednictvím společnosti Bonerix nabýt zcela, jiné pouze z části.

"Soutěžitel Bonerix je plně kontrolován společností Telefónica ČR, která v důsledku posuzovaného spojení soutěžitelů převezme do své správy benefitní zaměstnanecké programy svých korporátních klientů, které doposud spravovala prostřednictvím nabývaných subjektů," uvedl Petr.

Podle dostupných informací například společnost Global Care aktuálně obsluhuje 55 tisíc zákazníků v programu levného volání. Spravuje SIM karty všech mobilních operátorů, jejím hlavním partnerem a poskytovatelem sítě je společnost Telefónica Czech Republic.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 47 minutami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Polský ministr vnitra chce výjimečný stav u hranic s Běloruskem prodloužit

Prodloužit výjimečný stav v pásmu u hranic s Běloruskem o dva měsíce chce polský ministr vnitra Mariusz Kamiński. V této souvislosti také sdělil, že v mobilech migrantů, kteří překročili hranici s Běloruskem, se našly materiály spojené s islámským extremismem.

Výjimečný stav v pásmu přiléhajícímu k hranicím s Běloruskem vyhlásil polský prezident 2. září. Vyhověl tak vládě, která svou žádost zdůvodnila náporem migrantů nezákonně přecházejících hranici z Běloruska. Podle premiéra Mateusze Morawieckého je v pozadí záměr Minska destabilizovat situaci v Polsku a pomstít se Evropské unii za sankce.

Výjimečný stav, jenž přináší omezení ústavních svobod, byl zaveden na 30 dnů ve 183 obcích na východě Polska. Podobná opatření přijaly i Litva a Lotyšsko, které rovněž čelí přílivu migrantů ilegálně přicházejících z Běloruska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy