Telefónica hlásí vyšší zisk. Už zase věří pevným linkám

Ekonomika Ekonomika
10. 11. 2010 17:01
Telekomunikační operátor potvrdil optimistický výhled na další období.
O2 Aréna v Praze, místo, kde je značka telekomunikačního operátora nejvíc vidět
O2 Aréna v Praze, místo, kde je značka telekomunikačního operátora nejvíc vidět | Foto: Bestsport

Praha - Tuzemská telekomunikační firma Telefónica O2 překvapivě zvýšila čistý zisk za tři čtvrtletí o 16,5 procenta na 10,4 miliardy korun. Výnosy však klesly o sedm procent na 41,6 miliardy Kč, oznámila firma v tiskové zprávě.

K nečekanému růstu zisku se firma dostala díky účetní operaci: účetně zrušila ztrátu ze snížení hodnoty aktiv ve výši 4,3 miliardy korun, kterou zaúčtovala v roce 2003 kvůli nejistému vývoji telekomunikačního trhu.

Tím, že účetně tuto pojistku odepsala, dává firma najevo, že očekává pozitivní vývoj u pevných linek, jak uvedl finanční ředitel Jesús Pérez de Uriguen. Kdyby firma tuto operaci neprovedla, zisk by se propadl o 22 procent.

Analytici v průměru předpokládali pokles zisku o pětinu a výnosů o šest procent.

Telefonica O2 přišla u pevných linek meziročně o téměř devět procent výnosů. Celkový počet pevných linek se snížil do konce září o 5,8 procenta na 1,69 milionu, ve třetím čtvrtletí ale úbytek výrazně zpomalil. Stojí za tím růst počtu zákazníků využívajících služeb vysokorychlostního internetu bez pevné hlasové linky.

Klesl mírně počet lidí využívajících příjem televize od O2.

Také u mobilních telefonů O2 klesají výnosy o 8,4 procenta na 21,44 miliardy korun.

Celkový počet mobilních zákazníků O2 se snížil na 4,856 milionu. Konkurenční T-Mobile má 5,46 milionu lidí a Vodafone 3,12 milionu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy