Tajná provize je zločin, označil firemní úplatky soud

Tomáš Fránek
23. 10. 2009 13:05
Firmy mají podle ústavních soudců právo na podnikání v prostředí nezatíženém korupcí a klientelismem
Ačkoliv byli ve Sněmovně Ústavního soudu v Brně téměř všichni v černém, slavili 15 let výročí vzniku soudu. Jak? Mluvením.
Ačkoliv byli ve Sněmovně Ústavního soudu v Brně téměř všichni v černém, slavili 15 let výročí vzniku soudu. Jak? Mluvením. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Brno - Ústavní soud poprvé označil jako korupci případ, kterých se podle zkušeností z firem odehrávají v Česku desítky.

Co se stalo? Nákupčí ve firmě, která potřebovala na své výrobky obaly, postupoval, jak se od správného nákupčího žádá: domluvil pro majitele své společnosti slevu. Jenže k ní také tajný dodatek, který mu zaručoval vedlejší příjem z každého dodaného obalu.

Právě tento příjem navíc označil Ústavní soud za úplatek, i když soudy v předchozích řízeních postupovaly jinak.

Je to důležitý verdikt v zemi, kterou respektovaná organizace Transparency International řadí spolu s Bhútánem na 45. místo žebříčku nejvíce zkorumpovaných zemí. Z postkomunistických států v něm hůře skončily jen Slovinsko a Estonsko.

Sleva není úplatek, provize může být

Ústavní soudci především jinak posoudili fakt, že nákupčí dokázal pro majitele své firmy vyjednat slevu. Obchod, který udělal, sice ušetřil majiteli společnosti dvacet haléřů na každém obalu. Jenže: dalších šedesát haléřů bylo "určeno" pro nákupčího. A o tom majitel nic nevěděl.

Případ se táhl sedm let. Na jeho začátku se majitel firmy žádal stotisícové odškodnění za škodu i za poškození pověsti své firmy. Až nyní ho dosáhl.

Jde s největší pravděpodobností o první podobný případ, který v této podobě doputoval až k nejvyšší soudní instanci v Česku. Jenže praxe různých provizí či dárků pro nákupčí firem v Česku je běžná. "Je to tak. Dostal jsem nabídku od jednoho obchodníka z firmy, kam jsme se snažili dodat naše výrobky, že v případě provize pro něj se nám obchod podaří uzavřít," řekl pod podmínkou anonymity jeden z majitelů firmy na automobilové díly ze Zlínska. Prozradit jméno nechce kvůli obavám, že by pak v oboru mnohem obtížněji hledal zakázky.

Šedesát haléřů za kus

Jak se celý případ odvíjel?

Vedoucí nákupu firmy na počátku uzavřel s dodavatelem obalů dohodu, podle které byla cena za obal snížena o dvacet haléřů za kus. Tuto smlouvu majitel firmy podepsal, netušil ale, že jeho nákupčí uzavřel s dodavatelskou společnosti další, tentokrát utajenou dohodu o zprostředkování. "Za každý dodaný výrobek mu bude vyplacena provize 60 haléřů," bylo uvedeno ve smlouvě.

Když to majitel firmy zjistil, chtěl po svém vedoucím nákupu vysoudit 200 000 korun za přiměřeného zadostiučinění a částku 187 188 korun jako náhrady škody.

Spor přitom řešil Krajský soud v Brně, dvakrát Vrchní soud v Olomouci a dvakrát Nejvyšší soud. Právě Nejvyšší soud rozhodl, že majitel firmy na žádné odškodnění nárok nemá, jednání jeho zaměstnance nepoškodilo ostatní firmy na trhu, navíc majitel firmy s cenou souhlasil.

Podnikatel se proto se stížností obrátil na Ústavní soud. Podle jeho stížnosti došlo k porušení práva na spravedlivý proces a také práva na svobodné podnikání. "Zaměstnanec jednal v rozporu s dobrými mravy, dopustil se podplácení, které je v rozporu s férovou soutěží. Došlo k poškození mé profesionální cti a deformaci kupní ceny a tím pádem i podmínek na trhu," uvedl podnikatel.

Poškozená pověst

Ústavní soudci jeho stížnosti vyhověli a rozhodli, že došlo k nepřijatelnému poškození práv majitele firmy. "Ten se rozhodoval na základě dostupných informací a spoléhal přitom na loajalitu a odbornou zdatnost svého zaměstnance. Je proto zcela nepřijatelné odmítat jeho nároky s tím, že s cenou sám souhlasil," uvedl ve verdiktu Ústavního soudu soudce zpravodaj Miloslav Výborný. Kdyby majitel podle soudců věděl o všech okolnostech jednání včetně vyplácení provize, s cenou by nesouhlasil.

Soudy podle ústavních soudců úplně opominuly, že škoda pro firmu nemusí být jenom v penězích, ale také v poškození pověsti podnikatele. "Rozhodnutí soudů bagatelizuje jednání pracovníka, který porušoval své povinnosti vůči svému zaměstnavateli a dopouštěl se skrytého a těžko prokazatelného uplácení," rozhodli soudci, podle kterých byly v posuzování případu porušeny principy spravedlnosti.

Vrchní soud v Olomouci tak musí celý případ znovu rozhodnout a nesmí obejít stanovisko ústavních soudců.

Transparency International nedávno varovala, že je třeba obrátit pozornost také ke korupci, k níž dochází mezi firmami. "Zdá se, jako kdyby byla korupce pouze problémem úředníků, ale ve vztahu soukromá firma versus soukromá firma to už neplatilo," řekl už dříve Aktuálně.cz ředitel české pobočky TI David Ondračka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Neznámý muž v Německu pobodal dvě děti, které šly do školy

Dvě děti v pondělí na jihozápadě Německa utrpěly zranění cestou do školy, když je nožem pobodal zatím neznámý muž. Na svých internetových stránkách o tom informuje deník Bild. Agentura Reuters uvádí, že policie incident potvrdila.

Muž se po útoku v Illerkirchbergu skryl v obytném domě, podle Bildu jde zřejmě o ubytovnu pro migranty. Zda útočník patřil mezi její obyvatele ale není zatím jasné. Policie budovu obklíčila, vstoupila dovnitř a její obyvatele zadržela. Případ nadále vyšetřuje.

Bild uvádí, že napadené školačky odvezla rychlá záchranná služba do nemocnice. Illerkirchberg leží západně od Mnichova a žije v něm asi 5000 obyvatel.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Český telekomunikační úřad spustil novou aplikaci. Měří rychlost internetu v mobilech

Mobilní aplikaci NetTest pro měření rychlosti internetu v mobilních telefonech dnes spustil Český telekomunikační úřad. Zatím je dostupná jen pro mobily s operačním systémem Android v obchodě Google Play. Úřad to uvedl v tiskové zprávě.

Kromě běžného měření v podobě jednoduchého testu aplikace nabízí i možnost měřit certifikovaně. Výsledek měření může uživatel použít k reklamaci kvality služby v mobilním zařízení. "Důvodem k reklamaci kvality služby internetu v mobilním zařízení je velká odchylka: tou je pokles rychlosti pod 25 procent inzerované rychlosti; buď na souvislou dobu delší než 40 minut nebo opakovaně pětkrát za hodinu," uvedl úřad.

Měřit je třeba ve volném prostředí, zhruba ve výšce 1,5 metru a zařízení by se nemělo hýbat. Samozřejmostí je vypnutá Wi-Fi a zapnutá GPS. Měření spotřebuje poměrně vysoký objem dat, dle rychlosti mobilní sítě zhruba 200 MB i více. Měření provedené v místě s nedostatečnou úrovní mobilního signálu je ve výsledku označeno jako chybné. Takové měření je doporučeno v dané lokalitě opakovat, uvedl úřad.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Jižní Moravu zachvátila epidemie respiračních nemocí. Kraj eviduje přes 24 500 nemocných

V Jihomoravském kraji začala epidemie respiračních nemocí. Jsou mezi nimi například nachlazení, kašel nebo rýma. Mezi 1,2 milionem obyvatel je přes 24 500 nemocných. Zhruba desetinu případů tvoří chřipka, řekla v pondělí novinářům ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Podle ní je nemocnost nejvyšší v Česku. Nejrychlejší nárůst je v Brně, na Brněnsku a Hodonínsku.

Hygienici na základě údajů z ordinací zaznamenali 2 048 případů na 100 tisíc obyvatel. Podle Ciupek je hranice epidemie v rozmezí od 1 700 do 2 000. "V posledních dvou - třech týdnech jsme zaznamenali každý týden nárůst o 200 nakažených na 100 tisíc obyvatel, takže to není nic raketového, ale je to plynulý nárůst," uvedla Ciupek.

Podle ní v minulosti nastávalo období epidemie spíš před vánočními svátky nebo především v lednu. "Sezonní nárůst respiračních infekcí je v letošní sezoně vyšší a rychlejší než v době před covidem. Přirozená cirkulace respiračních virů byla v důsledku předchozích proticovidových opatření utlumena, a to včetně chřipky, která zde v uplynulých dvou sezonách s ohledem na covid prakticky nebyla," objasnila Ciupek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy