Symbol luxusu Porsche dluží miliardy, stát mu nepomůže

Ekonomika Ekonomika
21. 5. 2009 14:29
Automobilka dluží devět miliard eur
Porsche Cayenne Diesel
Porsche Cayenne Diesel | Foto: Reuters

Berlín - Německá automobilka Porsche nedostane od německé vlády pomoc ve výši stovek milionů eur.

Podle zdrojů citovaných agenturou Reuters německá vláda zamítla pomoc automobilce.

Zdroj z vládních kruhů agentuře řekl, že žádost automobilky nebyla dost konkrétní na to, aby vláda mohla o pomoci rozhodnout.

Z plánu sešlo

Porsche se potýká s čistým dluhem v objemu asi devět miliard eur (zhruba 240 miliard Kč). Firma se do dluhů dostala v době, kdy se snažila získat kontrolu nad největší evropskou automobilkou Volkswagen. Z plánů ale sešlo, ukázalo se totiž, že si rodinná firma z bádensko-württemberské metropole Stuttgartu vzala příliš velké sousto.

Automobilka už v úterý zveřejnila, že vyjednává s investory o vstupu do firmy. Mluvčí firmy uvedl, že jednání vypadají slibně a jsou na dobré cestě. 

Zdroj blízký jednání podle agentury Reuters řekl, že rozhovory zasahují na Blízký Východ. Objevily se rovněž zprávy, že automobilka by mohla získat tři až čtyři miliardy eur (80 až 106 miliard korun) od nejmenovaného kuvajtského investora. Firma to však odmítla komentovat.

Získá úvěry?

Poslední zprávy tak podle analytiků stále více signalizují, že finančí situace automobilky není dobrá. Podle německého deníku Bild má Porsche jenom dva týdny na to, aby prodloužila úvěry ve výši jedné miliardy eur. Pokud by firma peníze nezískala, hrozilo by, že nebude mít dost peněz na svůj další rozvoj.

Tržby společnosti v pololetí končícím v lednu klesly o 13 procent na 3,04 miliardy eur. Prodej aut Porsche se v důsledku ekonomické a finanční krize propadl dokonce o 27 procent na 34 266 vozů, napsala agentura Bloomberg.

Porsche patří mezi deset nejdražších značek v Evropě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

teď

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy