Švýcarské hodinky nejdou s dobou. Jsou na ni drahé

mah
28. 6. 2009 14:32
Výrobce švýcarských hodinek čeká tvrdý rok.
Tyto hodinky, tedy Vacheron Constatntin Tour de l'Ile, byly v roce 2005 vydaraženy za 1,8 milionu švýcarských franků. Letos by majitel nejspíš musel s cenou dolů.
Tyto hodinky, tedy Vacheron Constatntin Tour de l'Ile, byly v roce 2005 vydaraženy za 1,8 milionu švýcarských franků. Letos by majitel nejspíš musel s cenou dolů. | Foto: Vacheron Constantin

Ženeva - Kvalita za vysokou cenu se v době krize nevyplácí, zjišťují výrobci švýcarských hodinek. Poptávka po tomto luxusním zboží je nejslabší za více než dvě dekády. Přičemž poslední čísla týkající se vývozu ukazují, že může být ještě hůře.

Lidé v době hospodářské krize šetří víc než jindy, což se projevuje v nezájmu o dražší zboží. Právě luxusní hodinky, které se prodávají za 3000 a více švýcarských franků, v přepočtu tedy dráž než za 54 tisíc, nyní zákazníci doslova ignorují.

Maloobchodníci jsou tak nuceni snižovat objednávky a zbavovat se přebytečných zásob, mnohdy pod cenou.

Ovšem klesající zájem zákazníků se netýká jen dražších modelů. Propadla se i poptávka po hodinkách v cenovém rozpětí 500 až 3000 franků, a to o 20 procent.

„Od března dražší hodinky klesaly více než ty levnější. Pravděpodobně to víc poznamená Richemont více než Swatch Group," poznamenal pro agenturu Reuters analytik společnosti Vontobel René Weber. Připomněl, že pozice Richemontu je silnější právě v horním cenovém pásmu, zatímco Swatch zastupují sice značkové, ale cenově dostupnější modely. 

Šetří se tam, kde se nejvíce utrácelo

Švýcarskou výrobu alespoň částečně zachraňují nejlevnější hodinky. Jejich poptávku poznamenala krize nejméně. V cenové kategorii 200 až 500 franků klesla jen o deset procent.

„Údaje posilují náš názor, že výrobce hodinek čeká tvrdý rok," dodal analytik Kepler Capital Markets Jon Cox. Celoroční pokles prodeje odhaduje na 20 procent.

Nejvíce klesl prodej hodinek v Hongkongu a ve Spojených státech, tedy v největších odbytištích tohoto luxusního zboží.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy