Světlík čelí útoku. Po Vítkovicích sahá neznámá firma

Zuzana Kubátová Zuzana Kubátová
13. 1. 2014 9:35
Nejmocnější český strojař Jan Světlík musí sehrát novou bitvu o vládu nad skupinou Vítkovice.
Foto: Vítkovice Holding

Praha - Nejmocnější český strojař Jan Světlík musí sehrát další bitvu o vládu nad skupinou Vítkovice. Po 50 procentech vítkovických akcií, jež Světlík podle vlastních tvrzení ovládá přes společnost VTK Group, mu sahá zatím neznámý útočník. Skrývá se za neprůhlednou firmou Zervania z Kypru, napsal jako první deník Insider.

Česká dcera Zervanie, společnost King Dawn, vznáší nárok na 99,99procenta firmy VTK Group, za jehož majoritního vlastníka se Světlík označuje. King Dawn kvůli tomu už loni v létě rozjela soudní řízení, jež se Světlík marně pokoušel zastavit.

V spletitém příběhu hraje klíčovou roli krok likvidátora King Down, právníka Pavla Farského. Ten se obrátil na soud s tím, že se ztratila hromadná akcie reprezentující 99,99 procenta VTK Group. Do letošního léta se musí najít. Pokud ne, soud může vydat náhradní cenný papír. A ten by putoval do rukou dosud neznámého majitele anonymní firmy King Down, jenž by tak převzal kontrolu nad polovinou Vítkovic. Světlíkovi by zůstalo jen 45 procent, které vlastní jako fyzická osoba.

Podle všeho za Zervanií ani za King Dawn nestojí ani jeden z dvojice miliardářů David Beran a Karel Komárek, s nimiž Světlík o Vítkovic dlouhodobě bojoval. Beran, který v roce 2003 byl se Světlíkem u privatizace Vítkovic, se stáhl do ústraní. "Pro mne jsou Vítkovice uzavřený příběh," řekl. A investiční skupina KKCG sama pátrá po tom, kdo za nejnovějším atakem na Světlíka vlastně stojí. "KKCG nemá se společnostmi King Dawn a Zervania nic společného," říká mluvčí Daniel Plovajko.

Sám Světlík trvá na tom, že práva na VTK Group nemůže mít anonymní King Dawn. "King Dawn podle nám známých informací již několik let akcionářem VTK Group není a žádná akcionářská práva nemá. Majetkovou strukturu VTK Group ale zveřejňovat nehodláme," odráží detailnější otázky Světlíkova mluvčí Kijonková.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy