Svět hlásí úbytek zahraničních turistů. Kromě Afriky

Veronika Skálová Veronika Skálová
10. 7. 2009 6:40
Lidé na celém světě méně cestují do zahraničí, platí to i pro Čechy.
Cesta k moři? Jen pokud se to opravdu vyplatí a raději na kratší dobu.
Cesta k moři? Jen pokud se to opravdu vyplatí a raději na kratší dobu. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Kde v nejisté době nejlépe ušetřit? Lidé na celém světě mají jasno - na zahraniční dovolené. Potvrzují to aktuální čísla Světové turistické organizace OSN za první čtyři měsíce letošního roku.

"Za toto období cestovalo po celém světě 247 milionů zahraničních turistů, což znamená meziroční pokles ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o osm procent," říká Tomio Okamura, mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Světová turistická organizace sice očekává, že pokles zmírní touha lidí po letním odpočinku, přesto odhaduje, že turistů na celém světě ubude o čtyři až šest procent v porovnání s rokem 2008.

Turisté přibyli jen v Africe

Největší úbytek návštěvníků ze zahraničí pocítil Blízký východ, kam přijelo o 18 procent turisté méně než vloni. Hned za ním je Evropa s desetiprocentní ztrátou.

Afrika letos zaznamenala překvapivý nárůst počtu zahraničních turistů o tři procenta. "To je však způsobeno stabilizací situace v turisticky populární Keni, kde vloni zuřila občanská válka a turisté tam nejezdili," vysvětluje Okamura.

Česko prý nedokáže udržet cizince

Úbytek zahraničních návštěvníků v Česku začal už před krizí. V prvních čtyřech měsících letošního roku pak přijelo o 17 procent méně turistů.

Podle některých odborníků nemá Česká republika dostatečně vyvinutou infrastrukturu, která by cizince v zemi udržela delší dobu a především je zavedla mimo Prahu.

Po otevření hranic před dvaceti lety si totiž už většina těch, kdo chtěli Česko navštívit, své přání splnila. A pro opakovanou návštěvu chybí dostatečně silná lákadla.

Šetří i Češi - zájezdy jsou kratší a levnější

Snaha ušetřit na letošní dovolené se projevuje i u Čechů. Průzkumy z posledních týdnů se shodují, že lidé často raději zůstanou v tuzemsku.

Ti, kdo si výlet za hranice republiky nechtějí odpustit, se alespoň snaží vybrat kratší nebo cenově výhodnější zájezd. A při pohledu na nabídky cestovních kanceláří se zdá, že k tomu nikdy neměli lepší příležitost.

Díky silné koruně se letos dovolené nabízely za druhou nejnižší cenu v historii. Nic totiž cestovkám ani nezbylo. Lidé sice byli ochotní na cestu do zahraničí vyrazit, ale za mnohem nižší cenu než loni. Cestovní kanceláře v obavách před opatrností svých klientů navíc přišly s řadou slevových nabídek.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy