Svatomartinského bude letos 900 tisíc lahví tří barev

Veronika Skálová Veronika Skálová
13. 10. 2009 15:07
Mladé víno bude k dostání za necelý měsíc. Ochutnávky vypuknou 11.11. od 11 hodin.
Logo Svatomartinského smí označovat jen pečlivě vybraná vína.
Logo Svatomartinského smí označovat jen pečlivě vybraná vína. | Foto: Aktuálně.cz

Brno - Méně než měsíc zbývá do okamžiku, kdy se otevřou první lahve letošního vína. Už popáté se na Martina, tedy 11. 11. v jedenáct hodin dopoledne, oficiálně objeví na trhu Svatomartinské víno. Tedy asi nejlepší marketingový tah, který se Vinařskému fondu České republiky podařil.

"Zájem o známku Svatomartinské letos projevilo 103 vinařů a vinařství, kteří přihlásili celkem 220 vzorků vín," konstatoval Pavel Večeřa z Vinařského fondu.

Toto množství se však ještě sníží. Na konci října totiž zasedne nezávislá odborná komise, která rozhodne, které vzorky mají „nárok" název a logo Svatomartinského vína pro letošek použít. Vloni se prodávalo 205 druhů od 80 vinařů.

"Odrůdy, z nichž smí být víno vyrobené, i chuťové charakteristiky jsou definované. Jen ti, kdo těmto požadavkům vyhoví, mohou lahve označit logem Svatomartinské. Obvykle projde jen 80 až 85 procent přihlášených vzorků," upozornil Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra.

Letošní Svatomartinské se bude prodávat v bílé, červené i růžové variantě, a nově také jako klaret - tedy jako bílé víno vyráběné z červených hroznů.

"Klaret je chuťově i vizuálně od růžového vína často těžko rozlišitelný. Stanovit hranici je těžké. I proto jsme letos klaret mezi Svatomartinská vína přidali," vysvětlil Krška.

Svatomartinský košt míří do Bratislavy

Novinkou bude pro letošek také expanze rituálu otvírání Svatomartinského do zahraničí. Na Martina hodinu před polednem jej mohou ochutnat také lidé na bratislavském Hlavním náměstí. Košty samozřejmě ve stejný okamžik začnou i v mnoha městech České republiky.

"Značku Svatomartinské máme zaregistrovanou i na Slovensku, i tamější víno musí splňovat stanovené parametry. Ale svatomartinský košt pořádáme letos u našich sousedů poprvé," podotkl Večeřa.

Lahve označené logem svatého Martina na koni se objeví i v maloobchodních řetězcích. Letos by mělo do prodeje přijít až 900 tisíc lahví. Vloni to bylo o 200 tisíc méně. Zástupci fondu věří, že letos žádný řetězec nepustí víno do prodeje před stanoveným termínem tak, jako se to stalo několikrát v minulosti. Hrozí jim za to sankce.

Právě svým svázáním s konkrétním termínem, i charakterem prvního vína svého ročníku, se Svatomartinské postavilo francouzské tradici Beaujolais Nouveau, které přichází do prodeje třetí čtvrtek v listopadu.

Vína bude letos o třetinu méně

Hrozny na mladé Svatomartinské se sklízejí dřív než ty na „normální" víno. Vinobraní nyní vrcholí a potrvá ještě nejméně dva týdny. Hroznů však bude letos méně než obvykle.

 

"Nejméně o třetinu, ale v některých oblastech klesne úroda i k polovině," předpověděl Martin Půček, tajemník Svazu vinařů. Kvantitu však vyváží kvalita hroznů, která je prý letos velmi dobrá.

 

 

Právě se děje

před 19 minutami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy