Stísněné a vlhké bydlení má každý šestý Evropan

Veronika Skálová Veronika Skálová
23. 2. 2011 15:14
Češi si v Unii žijí nadprůměrně, tedy až na dostatek prostoru.
Splachovací záchod chybí v Unii ve 3,5 procentech bytů, sprcha nebo vana ve 3,1 procentech.
Splachovací záchod chybí v Unii ve 3,5 procentech bytů, sprcha nebo vana ve 3,1 procentech. | Foto: Lukáš Fuxa

Brusel - Každý šestý obyvatel Evropské unie žije v přeplněném bytě či domě, kde nemá dostatek prostoru a soukromí a kde je například problém se zatékáním nebo špatnou střechou.

Rozdíly mezi jednotlivými členskými státy jsou přitom obrovské. Při analýze údajů o bydlení za rok 2009 to zjistil evropský statistický úřad Eurostat.

Za dostatečný prostor považuje Eurostat to, když má domácnost jednu místnost na každého člověka staršího osmnácti let nebo alespoň jednu místnost pro dva obyvatele stejného pohlaví od 12 do 17 let. Kromě toho posuzoval také další měřítka kvality bydlení. Tedy zda není vlhké či do něj nezatéká střechou, zda není příliš tmavé a zda má splachovací záchod a sprchu či vanu.

Údaje například v Česku zjistily, že 26 procent lidí žije v přeplněném bytě nebo domě, 14,6 procenta má v bytě problémy s vlhkostí nebo zatékáním a 4,3 procenta bytů jsou příliš tmavé. Záchod chybí pouze v 0,7 procenta domácností a sprcha nebo vana v 0,5 procenta domácností.

Nad unijní průměr se Česko dostalo u přeplněných prostor, kde je údaj za celou sedmadvacítku 17,8 procenta. Všechny ostatní nedostatky se vyskytují méně často, než je souhrn za celou Unii.

Nejhůře podle údajů Eurostatu žijí Rumuni. Přeplněných je 55,3 procenta obydlí, 22 procent z nich má potíže s vlhkostí nebo zatékáním, ve 42,5 procentech domácností chybí splachovací záchod, ve 41,2 procentech pak sprcha nebo vana.

O mnoho lépe nedopadlo ani Bulharsko a trojlístek Litva, Lotyšsko a Estonsko. Naopak vysokou úroveň bydlení má například Belgie, Nizozemí, Malta, Dánsko nebo Finsko. Nejméně obyvatel žije v přeplněném obydlí na Kypru, pouhé jedno procento, v Lotyšsku je to naopak 57 procent obyvatel.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Poslance Volného vyšetřuje po incidentu ve sněmovně policie kvůli výtržnictví

Pražská policie prověřuje čtvrteční incident ve sněmovně, při kterém nezařazený poslanec Lubomír Volný fyzicky napadl poslance, pro podezření z výtržnictví, řekl policejní mluvčí Jan Daněk. Podávání dalších informací k případu si podle něj vyhradilo Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1.

Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z výtržnictví, řekl Daněk. O tom, že by bylo v kauze podáno nějaké trestní oznámení, nevěděl, nicméně jej nevyloučil. Doplnil, že pokyn k prověřování případu dalo zmíněné státní zastupitelství.

Sněmovna ve čtvrtek jednala o prodloužení nouzového stavu kvůli nemoci covid-19. Volný při svém vystoupení na jejím plénu nemluvil k věci a předsedající Tomáš Hanzel (ČSSD) ho upozornil na to, že mu vypne mikrofon. Když to udělal, Volný přišel mluvit přímo na místo předsedajícího a Hanzel se ho snažil odstrčit. Předsedajícímu přišli pomoci další poslanci ČSSD. Po kratší strkanici Volný místo v doprovodu ochranné služby policie opustil.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 16 minutami

V centru Minsku se upálil člověk, motiv jeho činu zatím není znám

V centru běloruského hlavního města Minsku se před sídlem vlády zapálil muž, uvedl v pátek nezávislý server Tut.by s odvoláním na očitá svědectví a pořízené snímky a videa. Zraněného odvezla do nemocnice sanitka. "Zatím nemáme informace, že by někdo zemřel," řekla mluvčí ministerstva vnitra Olga Čemodanovová podle agentury Interfax.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že zraněný je v bezvědomí a podle prvního vyšetření záchranářů utrpěl popáleniny na více než 50 procentech těla. "Pětatřicetiletý muž se polil nezjištěnou tekutinou a pak se zapálil. Plameny uhasili kolemjdoucí a policisté," uvedli vyšetřovatelé podle Tut.by. O totožnosti a motivech zraněného se zatím neobjevily podrobnější informace.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09 budou usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na Bečvě. Pokud neuspějí, založí expertní tým.

Zdroj: ČTK
Další zprávy