Státní kasa přijde kvůli Zetoru o dalších 370 milionů

Adam Junek
7. 10. 2007 17:05
ČSOB vyhrála spor o pohledávku za Zetorem

Praha - Další ze sporů mezi státem a ČSOB zná své řešení. Stát má zaplatit zaplatit 371 milionů korun plus úroky ve výši 9,5 procenta od doby podání žaloby.

Podle informací deníku Aktuálně.cz tak rozhodl Vrchní soud v Praze, a vyvrátil tak verdikt Městského soudu, který se zastal státu.

V případu jde o starý kontokorentní účet bývalého státního podniku Zetor, který své závazky nezaplatil. Soud uznal, že Fond národního majetku, respektive nyní ministerstvo financí, ručí za závazky Zetoru před jeho privatizací.

Ministerstvo se snažilo argumentovat tím, že ČSOB dluh nedostatečně nevymahála a souhlasila s vyrovnáním. Soud však jeho námitky neuznal.

Rozsudek by měl být oběma stranám doručen do konce roku.

Foto: Aktuálně.cz
SPECIÁL: Nomura a české miliardy

"Ministerstvo financí počká na doručení písemného vyhotovení rozsudku, prostuduje si odůvodnění soudu a až poté se rozhodne o dalším postupu. Ale předběžně je ministerstvo rozhodnuto dovolání podat," sdělila deníku Aktuálně.cz Zuzana Chocholová z tiskového odboru ministerstva.

Vadné pohledávky do konce roku

Tahanic mezi státem a ČSOB je mnoho. Jen s končící Českou konsolidační agenturou se největší banka v zemi přetahuje o tzv. pohledávky s právní vadou.

A s největší pravděpodobností spory o tyto pohledávky přejdou koncem roku, až ČKA skončí, na ministerstvo financí. Ani jedna ze stran není ochotna ze své pozice ustoupit.

Jde o balík dluhů v celkové nominální hodnotě asi 5,4 miliardy korun.

A kvůli jedné z nich se dostal stát s ČSOB do nejostřejšího střetu.

Banka u mezinárodní arbitráže v Paříži zažalovala stát o  1,7 miliardy korun, které musela za pohledávku za společností J. Ring vrátit ČKA. Stát kontroval protižalobou o minimálně 27 miliard.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy