Statistici se spletli, obec připravili o půl milionu

Lenka Smyčková
16. 9. 2009 11:04
Úřad popletl čísla o počtu obyvatel, obci chybí půl milionu korun z daní
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Kuřimská Nová Ves - Kvůli chybě Českého statistického úřadu přišla vesnice s milionovým rozpočtem během dvou let o půl milionu korun. Statistici totiž dva roky po sobě špatně vyčíslili počet obyvatel Kuřimské Nové Vsi na Brněnsku.

"Sekli" se o 33 obyvatel a ves s asi 120 obyvateli tak dostala méně peněz z daní. Úřad ale nehodlá obci škodu nahradit.

Ombudsman Otakar Motejl se proto rozhodl ostudný případ "za trest" alespoň zveřejnit. Jiné možnosti nápravy už nemá.

"Nemám právo dávat pokuty nebo někoho odvolat, mohu se ale podle zákona alespoň obrátit na sdělovací prostředky," vysvětlil Motejl.

Čachry s Ukrajinci

V roce 2005 bydlelo v Kuřimské Nové Vsi 126 stálých obyvatel, k trvalému pobytu tu bylo navíc hlášeno 33 Ukrajinců. Právě ty ale Český statistický úřad do bilance nezavedl. Obec, která tedy měla fakticky 159 obyvatel, se ve statistikách k prvnímu lednu 2006 objevila s pouhými 126 obyvateli.

Pro vesničku se stěží 120 obyvateli je půl milionu celé jmění. Ilustrační fotografie.
Pro vesničku se stěží 120 obyvateli je půl milionu celé jmění. Ilustrační fotografie. | Foto: Ludvík Hradilek

Ukrajinci se během následujícího období z vesnice odstěhovali. To už sice statistici postřehli, jenže přestože je předtím nepřičetli, nyní je začali od rok starých dat z tabulek odečítat Takže k prvnímu lednu 2007 měla obec v bilanci místo správných 126 lidí zavedených jen 93.

Čísla statistiků jsou přitom závazná pro úředníky z ministerstva financí, kteří podle nich počítají, kolik peněz obce dostávají z daní z přidané hodnoty a daní z příjmů.

V roce 2006 tím pádem vesnice přišla o 231 tisíc korun, v roce 2007 dokonce o 296 tisíc korun z výnosu daní. Celkem tedy obec, která má letos rozpočet ve výši 1,2 milionu korun, přišla o víc než půl milionu. Tehdy navíc hospodařila jen s asi 800 tisíci korun ročně.

Přišli o dotace

"Za toho půl milionu jsme mohli splatit úvěr obecního úřadu, mohli jsme investovat do čističky. Navíc jsme si po tu dobu nemohli vzít žádnou dotaci, protože jsme prostě neměli na spoluúčast," popisuje starostka Věra Mašková, jaká škoda vesnici vznikla.

Starostka proto žádala o pomoc ministerstvo financí. To jí ale v dopise vysvětlilo, že nemůže brát za závazná jiná čísla než ta od statistiků.

Proto se Mašková obrátila na ČSÚ. Jenže statistici dodnes odmítají chybu uznat za svou. Pochybení svedli na Ředitelství služby cizinecké a pohraniční policie, které jim dodává data o pobytech cizinců, a  poslali starostku zpět na ministerstvo financí. Starostce došla s úředníky trpělivost a obrátila se na Kancelář veřejného ochránce práv.

"Zjistili jsme, že v cizineckém informačním systému ta čísla zavedena byla, je tedy předpoklad, že je dostali i statistici," tvrdí právník Miloš Valášek z kanceláře ombudsmana.

Fischer: Nepochybili jsme

Podle ombudsmana tedy cizinecká policie nijak nechybovala a vina je jednoznačně na straně statistiků. Český statistický úřad by navíc měl být garantem konečných dat.

Ombudsman proto statistikům navrhnul, aby obci nahradili škodu. Tehdejší předseda úřadu Jan Fischer ale trval na tom, že k žádnému pochybení nedošlo.

A stejně se pak vyjádřil i místopředseda ČSÚ Jiří Křovák k výsledku šetření ombudsmana. "ČSÚ se rozhodně odpovědnosti za koordinaci státní statistické služby v rámci ČR nezříká... Nicméně v situaci, kdy jsou statistické údaje dostupné pouze z jediného zdroje... jsou možnosti harmonizace a systémové korekce významně omezeny," uvedl Křovák.

"Je to lidsky přijatelný omyl. Obávám se navíc, že to nemusí být jediný případ. Proto to považujeme za principiální problém, který je třeba řešit," uvedl Motejl, který doufá, že možná alespoň zveřejnění případu přinutí statistiky uznat a nahradit své pochybení.

 

Právě se děje

před 13 minutami

CRIF: V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů

V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich počet byl tak nejvyšší od června minulého roku. Rovněž bylo vyhlášeno 530 bankrotů podnikatelů, o 24 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Zároveň bylo podáno 73 návrhů na bankrot obchodních společností, o sedm více než v lednu, a 542 návrhů na bankrot podnikatelů. To bylo proti předchozímu měsíci o 95 více. V insolvenčním řízení bylo ke konci února 0,7 procenta celkového počtu registrovaných společností a 1,2 procenta registrovaných podnikatelů.

"Zajímavé je, že zatímco počet bankrotů obchodních společností byl letos v únoru o čtvrtinu vyšší než v únoru 2020, počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl naopak o čtvrtinu nižší. Bankroty podnikatelů totiž bývají nejčastěji formou oddlužení, tedy stejně jako osobní bankroty. Vývoj jejich počtu tak kopíruje vývoj u osobních bankrotů, jejichž počet během současné pandemie výrazně klesl," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

před 1 hodinou

Japonsko pátrá po pěti členech posádky z potopené čínské lodi

Japonská pobřežní hlídka ve středu pátrá po pěti členech posádky čínské rybářské lodi, která se v úterý potopila blízko sporné oblasti teritoriálních vod obou zemí. Informovala o tom agentura AP.

Plavidlo Shen Lian Cheng 707 s výtlakem 105 tun vyslalo nouzový signál v úterý z oblasti asi 330 kilometrů severně od ostrova Išigaki nedaleko Japonskem kontrolovaného souostroví Senkaku ve Východočínském moři. Na tyto ostrovy si činí nárok také Číňané, kteří je nazývají Tiao-jü a v posledních měsících zvýšili námořní aktivitu v jejich blízkosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy