Stát zadusil snahy konkurovat Českým drahám

21. 9. 2007 12:50
RT-Express do Ostravy nevyjede
Tyto vlaky na koleje nevyjedou
Tyto vlaky na koleje nevyjedou | Foto: RailTrans

Praha - Možná konkurence Českých drah, rychlíky RT-Express, nakonec na trať mezi Prahou a Ostravou nevyjedou.

Po téměř roce jednání a shánění povolení se společnost Railtrans rozhodla tento projekt zastavit. Tuto informaci přinesl server iDnes.

Dle firmy se objevilo několik skutečností, které pro ni představovaly vysoké podnikatelské riziko. A většina z nich přišla ze strany státu.

Foto: RailTrans

Drahám roste konkurence. A je levnější - Rychlíky RT-Express měly konkurovat nejen cenou, ale i službami

"Jakoby 'náhodou' se v první polovině roku objevil ve věcném návrhu zákona o veřejné dopravě institut 'regulačního stupně', umožňující odepřít přístup k trhu dopravci pro případ, kdy komerční spoje svým provozem významným způsobem ohrozí provozování dopravy ve veřejném zájmu," uvádí jednatel firmy Petr Šimral.

Podle něj se tak může stát, že vlak RT-Express ztratí přístup na tratě jen proto, že bude úspěšnější, než dotované spoje.

Do budoucna bude možná dle jednání vlády dotovat i vlaky Intercity a Eurocity, pro které by nový rychlík byl konkurencí.

Přeplněné koleje

Navíc nyní České dráhy po létech nezájmu o posílení spojů mezi Prahou a Brnem přidaly několik rychlíků. Ty ale jezdí koridorem přes Českou Třebovou. Do toho vstupuje rekonstrukce železnice na východní části Prahy.

Ministr Řebíček uvedl, že ČSA, České dráhy a Letiště Praha budou letos připraveny na vstup strategického investora.
Ministr Řebíček uvedl, že ČSA, České dráhy a Letiště Praha budou letos připraveny na vstup strategického investora. | Foto: aktualne.cz

"Tím se velmi snižuje kapacita tohoto úseku, takže pro vlaky projektu RT-Express jako na jediné spoje "nezbylo místo" na trati mezi pražskými stanicemi Libeň a Běchovice a musely by proto vyjíždět z okrajových a méně významných stanic jako Smíchov a Vršovice," uvádí Šimral.

Navíc dodneška čeká firma Siemens na homologaci svých lokomotiv, které měla dodávat firmě Railtrans již loni a které běžně jezdí v západní Evropě.

Boj se státem a dominantní firmou

"Na základě přímých zkušeností se domníváme, že výroky o podpoře zlepšování služeb prostřednictvím liberalizace železniční dopravy a konkurence mezi dopravci jsou v ústech zástupců českého státu v současnosti jen prázdnými frázemi," říká Petr Šimral.

"V prostředí fakticky velmi úzkého propojení mezi dominantním dopravcem a státem je snaha o narušení této hegemonie a o zrovnoprávnění dalších dopravců pro malou společnost velmi obtížná a pokus o ni by mohl být za stávající správní praxe i ekonomicky smrtící," uzavírá svými zkušenostmi jednatel firmy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty KHL

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty Kontinentální ligy. Nejlepší tým základní části vyřadil Petrohrad po vítězství 4:2 na zápasy ve finále Západní konference. Postupový bod získal na ledě SKA po výhře 2:0.

Šestý zápas rozhodli ve prospěch posledních šampionů brankami ve druhé třetině Maximové Šalunov a Sorkin. Brankář Lars Johansson zlikvidoval všech 30 střel a vychytal potřetí v sérii čisté konto.

CSKA bude hrát o Gagarinův pohár potřetí za sebou. V sezoně 2017/18 prohrál finále s Kazaní, rok na to porazil Omsk. Vloni se play off kvůli pandemii koronaviru nedohrálo. Právě mezi oběma jeho předchozími finálovými soupeři se rozhodne o druhém účastníkovi závěrečných bojů. Po pěti zápasech vede Avangard s českým brankářem Šimonem Hrubcem nad Kazaní 3:2 a v úterý může na domácím ledě rozhodnout.

před 1 hodinou

AFP: Leyenová řekla Michelovi, že nedovolí, aby se aféra "Sofagate" opakovala

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v pondělí poprvé od společné schůzky s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem hovořila s šéfem Evropské rady Charlesem Michelem a řekla mu, že "nedovolí, aby se taková situace opakovala". S odvoláním na zdroj z Evropské komise o tom informovala agentura AFP. Erdogan s Michelem se minulý týden během jednání týkajícího se také práv žen usadili v křeslech, na první ženu v čele unijní exekutivy zbylo jen místo stranou na pohovce.

Záběry ze setkání v Ankaře z 6. dubna kritizovala řada evropských politiků. Při uvítání německá politička s bezradným povzdechem hleděla na dvojici mužů, kteří ji nechali místo stranou na vedlejší pohovce. Diplomatický incident získal přezdívku Sofagate, což je složenina z termínu pro pohovku (sofa) a aféru (gate), přičemž termín "gate" se vžil po někdejší americké aféře Watergate.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Rozpočtový schodek USA v pololetí kvůli koronaviru vystoupil na nový rekord

Rozpočtový deficit Spojených států se v první polovině fiskálního roku vyšplhal na rekordních 1,7 bilionu dolarů (přes 37 bilionů korun), což představuje zhruba dvojnásobek ve srovnání s předchozím rekordem. Vyplývá to podle agentury AP z dnešních údajů amerického ministerstva financí. Za růstem deficitu stojí rozsáhlé výdaje související s koronavirovou krizí.

Fiskální rok ve Spojených státech začíná v říjnu a končí v září. V první polovině loňského fiskálního roku činil rozpočtový deficit 743,5 miliardy dolarů.

Předchozí pololetní rekord zaznamenal schodek v šesti měsících do března 2011. Tehdy deficit prohloubily rozsáhlé výdaje, jimiž se vláda snažila řešit negativní dopady hospodářské recese, kterou způsobila globální finanční krize z roku 2008, upozornila agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy