Stát zadusil snahy konkurovat Českým drahám

21. 9. 2007 12:50
RT-Express do Ostravy nevyjede
Tyto vlaky na koleje nevyjedou
Tyto vlaky na koleje nevyjedou | Foto: RailTrans

Praha - Možná konkurence Českých drah, rychlíky RT-Express, nakonec na trať mezi Prahou a Ostravou nevyjedou.

Po téměř roce jednání a shánění povolení se společnost Railtrans rozhodla tento projekt zastavit. Tuto informaci přinesl server iDnes.

Dle firmy se objevilo několik skutečností, které pro ni představovaly vysoké podnikatelské riziko. A většina z nich přišla ze strany státu.

Foto: RailTrans

Drahám roste konkurence. A je levnější - Rychlíky RT-Express měly konkurovat nejen cenou, ale i službami

"Jakoby 'náhodou' se v první polovině roku objevil ve věcném návrhu zákona o veřejné dopravě institut 'regulačního stupně', umožňující odepřít přístup k trhu dopravci pro případ, kdy komerční spoje svým provozem významným způsobem ohrozí provozování dopravy ve veřejném zájmu," uvádí jednatel firmy Petr Šimral.

Podle něj se tak může stát, že vlak RT-Express ztratí přístup na tratě jen proto, že bude úspěšnější, než dotované spoje.

Do budoucna bude možná dle jednání vlády dotovat i vlaky Intercity a Eurocity, pro které by nový rychlík byl konkurencí.

Přeplněné koleje

Navíc nyní České dráhy po létech nezájmu o posílení spojů mezi Prahou a Brnem přidaly několik rychlíků. Ty ale jezdí koridorem přes Českou Třebovou. Do toho vstupuje rekonstrukce železnice na východní části Prahy.

Ministr Řebíček uvedl, že ČSA, České dráhy a Letiště Praha budou letos připraveny na vstup strategického investora.
Ministr Řebíček uvedl, že ČSA, České dráhy a Letiště Praha budou letos připraveny na vstup strategického investora. | Foto: aktualne.cz

"Tím se velmi snižuje kapacita tohoto úseku, takže pro vlaky projektu RT-Express jako na jediné spoje "nezbylo místo" na trati mezi pražskými stanicemi Libeň a Běchovice a musely by proto vyjíždět z okrajových a méně významných stanic jako Smíchov a Vršovice," uvádí Šimral.

Navíc dodneška čeká firma Siemens na homologaci svých lokomotiv, které měla dodávat firmě Railtrans již loni a které běžně jezdí v západní Evropě.

Boj se státem a dominantní firmou

"Na základě přímých zkušeností se domníváme, že výroky o podpoře zlepšování služeb prostřednictvím liberalizace železniční dopravy a konkurence mezi dopravci jsou v ústech zástupců českého státu v současnosti jen prázdnými frázemi," říká Petr Šimral.

"V prostředí fakticky velmi úzkého propojení mezi dominantním dopravcem a státem je snaha o narušení této hegemonie a o zrovnoprávnění dalších dopravců pro malou společnost velmi obtížná a pokus o ni by mohl být za stávající správní praxe i ekonomicky smrtící," uzavírá svými zkušenostmi jednatel firmy.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy