Stát posílá prvních 900 milionů pro továrnu Hyundai

Red eko, čtk
25. 7. 2007 16:39
Částka letos vyčerpá téměř celý fond vlády
Foto: Hyundai Motor Manufacturing Czech

Praha - Automobilka Hyundai dostane velkou finanční injekci od státu. Ten firmě na vybudování  továrny v Nošovicích pošle 900.

Na dnešním zasedání to schválila vláda.

Částka půjde z programu zaměřeného na podporu podnikatelských nemovitostí a infrastruktury, ve kterém je letos k dispozici zhruba miliarda korun.

Ministr souhlasil nerad

"Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman zopakoval, že investiční pobídky do montoven nepovažuje za rozumné, respektuje ale minulá rozhodnutí a minulé dohody," řekl už dříve pracovník tiskového oddělení MPO.

V letošním státním rozpočtu má být podle loňského usnesení vlády na přímé dotace pro Hyundai 900 milionů korun, příští rok 600 milionů a v letech 2009 až 2013 dalších 915 milionů korun.

Podle smlouvy s automobilkou Hyundai, kterou loni v květnu schválila vláda Jiřího Paroubka, má jihokorejská automobilka v letech 2007 až 2013 získat ze státního rozpočtu přímou dotaci až 2,415 miliardy korun na podporu výstavby nošovického závodu.

Dalších 2,5 miliardy korun může Hyundai a zhruba 15 jejích dodavatelů do roku 2011 dostat na vytváření nových pracovních míst či rekvalifikaci zaměstnanců. Součástí této částky jsou také daňové úlevy pro Hyundai.

Foto: Aktuálně.cz
Podívejte se, co bude Hyundai montovat v Česku

Hyundai investuje do stavby první evropské továrny v Nošovicích 31 miliard korun.

300 tisíc aut ročně

Na základní kámen bylo poklepáno letos na jaře. Zkušební provoz továrny by měl začít příští rok v září, zahájení sériové výroby je naplánováno na březen 2009. Výrobní kapacita by se z 200 tisíc vozů měla od roku 2011 zvýšit na 300 tisíc aut ročně.

Investiční pobídky budou moci v budoucnu dostávat již pouze technologicky náročné provozy. Nejpřístupnější by mělo být investování v regionech s velkou nezaměstnaností, kde bude moci být hranice minimální investice nižší než v ostatních oblastech. Počítá s tím novela zákona, kterou již schválil Parlament a podepsal prezident.

Novela zákona o investičních pobídkách zpřísňuje podmínky pro stáří strojního vybavení a zároveň snižuje objem pro minimální investici z 200 na 100 milionů korun. To má podle Římana přiblížit pobídky i středně velkým firmám, které na ně dosud dosahovaly jen obtížně. Návrh také snižuje objem minimální investice kryté vlastním kapitálem na 50 milionů korun.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Zeman podal kasační stížnost kvůli jmenování Ošťádala profesorem

Prezident Miloš Zeman podal kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS) kvůli rozsudku, podle kterého jeho rozhodnutí o nejmenování fyzika Ivana Ošťádala profesorem nebylo v souladu se zákonem. Dnešní informace České televize potvrdil prezidentův právník Marek Nespala. Podání stížnosti Nespala již dříve avizoval.

"Mohu potvrdit, že kasační stížnost v této věci byla řádně a včas podána," sdělil Nespala.

Soud na začátku června zrušil rozhodnutí Zemana, který Ošťádala odmítl profesorem jmenovat a věc mu vrátil k dalšímu řízení. Vyhověl tak žalobě, kterou společně podali Ošťádal a Univerzita Karlova. Verdikt je pravomocný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy