Stát nejde příkladem. Místo zaměstnanců chce agentury

Tomáš Fránek
18. 4. 2012 6:00
Agenturní pracovníky chtějí u části projektů využívat Česká pošta i úřady práce
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Česká pošta

Praha - Stát plánuje v době, kdy je nezaměstnaným k dispozici málo pracovních míst, utratit miliony korun za agenturní zaměstnance.

Najímání a půjčování agenturních pracovníků je přitom vedle švarcsystému a krátkodobých smluv jedním z důvodů, proč je nyní v Česku málo volných míst. Agenturní zaměstnávání podle zkušeností z průmyslu jednoznačně nezaručuje trvalá pracovní místa a také vede ke snižování mezd.

Najímání agenturních zaměstnanců nyní plánuje státní podnik Česká pošta a také třeba jihočeský úřad práce.

Manipulanti i projektoví pracovníci

Česká pošta už vypsala zakázku na poskytnutí služeb pracovní agentury, cena může dosáhnout až 50 milionů korun.

"Jedná se o pozice manipulantů ve vnitřním provozu a řidičů-doručovatelů. Pozice vyžadují především manuální činnosti, jako je manipulace (třídění, vykládka, nakládka, kompletování a podobně) s předměty (zásilkami, balíky, letáky), pořizování dat do PC, u řidičů je navíc vyžadováno řidičské oprávnění skupiny B," uvedla pošta v zadání zakázky.

A Úřad práce ČR, který za nedostatečné personální zabezpečení od začátku letošního roku kritizoval veřejný ochránce práv, chce zase za necelých šest milionů najmout sedm agenturních zaměstnanců v rámci projektu placeného z Evropských fondů a zaměřeného na hledání práce v regionech se špatnou dopravní dostupností.

Agenturní pracovníky už využily také úřady práce v Jihlavě nebo Olomouci.

Standardní způsob

Pošta i zástupci úřadů se brání tím, že najímání agenturních pracovníků je u těchto projektů a pracovních pozic rychlejší než hledání pracovníků mezi nezaměstnanými.

"Jedná se o standardní způsob získávání zaměstnanců využívaný i jinými společnostmi. V našem případě jde zejména o případy vykrývání zvýšené provozní potřeby v období letních měsíců (dovolených) a Vánoc. Výhoda tohoto způsobu je, že agentura flexibilně a rychle (téměř ze dne na den) reaguje na aktuální potřebu. Agentura řeší veškeré pracovně-právní vztahy a personální administrativu," říká mluvčí České pošty Marta Selicharová.

Ta potvrdila, že pošta při hledání možností, jak obsadit tyto pozice, vůbec neoslovila úřady práce a nenabídla práci nezaměstnaným.

„Úřady práce oslovuje Česká pošta vždy v případě standardního náboru (hledání kmenových zaměstnanců). Vzhledem k potřebě maximální flexibility v rámci obsazování vybraných pozic není pro Českou poštu v tomto případě výhodná ani forma sepsání dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce," uvedla Selicharová.

Je to výhodné

Za výhodné označuje dočasné zaměstnávání lidí z agentur na konkrétní projekty i úřad práce.

Tuzemská nezaměstnanost sice patří mezi nejnižší v Evropské unii, problém ale nyní představuje nedostatek volných míst. Jejich počet sice v březnu meziměsíčně stoupl o 3235, v porovnání s předkrizovým březnem 2008 je ale jejich počet zhruba čtvrtinový.

Agentury mají přitom hrát v Česku při hledání práce daleko větší roli a mají suplovat některé činnosti úřadů práce. Ty jsou zahlceny vyplácením sociálních dávek a některé činnosti nestíhají.

Ministerstvo práce a sociálních věcí už proto připravuje výběrové řízení na agentury, které budou hledat nezaměstnaným místo státu práci.

Za to, že se o dotyčného budou starat místo úřadu práce, dostanou od státu jednorázově pět tisíc korun. A když ho umístí, tak dalších 1 250 korun. Soutěžit se bude pro každý kraj, vítězná agentura musí mít pobočky ve všech okresech.

Využívání agenturních zaměstnanců ve velkém kritizují dlouhodobě odbory, podle nich stát přichází o miliardy.

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americké ministerstvo spravedlnosti ruší Trumpovo pravidlo nulové tolerance k migraci

Americké ministerstvo spravedlnosti ruší nařízení z dob vlády bývalého prezidenta Donalda Trumpa, které zavedlo "nulovou toleranci" vůči migrantům přecházející hranici mezi Mexikem a Spojenými státy ilegálně. V úterý o tom informovala agentura AP. Toto pravidlo vedlo k rozdělení tisíců rodin.

Úřadující ministr spravedlnosti Monty Wilkinson v nových instrukcích pro federální prokurátory uvedl, že ministerstvo se vrací ke své dřívější praxi, kdy se případy posuzovaly individuálně.

Politika "nulové tolerance" znamenala, že každý dospělý člověk chycený při ilegálním přechodu hranice měl kvůli tomu být trestně stíhaný. Děti nemohou být vězněny se svými příbuznými, a tak byly rodiny rozdělovány a děti byly posílány do zařízení spravovaných ministerstvem zdravotnictví. Takový osud potkal více než 5500 nezletilých, uvádí agentura AP. V roce 2018 bylo rozdělování zastaveno, ale i pak pokračovalo v menším rozsahu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy