Stát nebude platit 120 miliard za IPB, odtajní smlouvy

Ekonomika Ekonomika
6. 5. 2009 13:47
Smlouvu s Nomurou odtajní
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) ve středu podepsal dohody ohledně sporných pohledávek týkajících se zkrachovalé IPB.

Byly tak zažehnány žaloby, ve kterých hrozilo České republice zaplacení až 120 miliard korun. Proto také ministr rozhodl odtajnit dohodu o narovnání mezi Českou republikou a Nomurou, která souvisela s kauzou IPB.

Informoval o tom tiskový mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Od roku 2000 hrozilo státnímu rozpočtu riziko plynoucí z žalob na postup státních orgánů v případě převzetí IPB. Šlo o žalobu proti nucenému správci IP banky a.s. o náhradu škody ve výši 40 miliard korun a také žalobu proti Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) o náhradu škody ve výši 80 miliard korun.

"Obě žaloby budou v nejbližších dnech staženy s garancí, že příslušné pohledávky nebudou nikdy v budoucnu vůči ČR uplatněny. Dohoda ve své konstrukci nepředstavuje žádné náklady pro státní rozpočet," uvádí ve své zprávě ministerstvo.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polská PiS žádá přepočítání hlasů senátních v šesti obvodech, kde její kandidáti neuspěli

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) v pondělí požádala polský nejvyšší soud o přepočítání hlasů v několika volebních obvodech, kde předminulou neděli neuspěli její kandidáti na senátory poměrně malým rozdílem hlasů. PiS podle televize TVN 24 zatím požádala o přepočítání hlasů v šesti obvodech, kde údajně byla jako neplatná vyřazena část hlasů. V Polsku o půlnoci vyprší čas na námitky stran vůči volbám. PiS si v parlamentních volbách 13. října udržela většinu v dolní komoře parlamentu, Sejmu, ale přišla o většinu právě v senátu, což jí může komplikovat další vládnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy