Stát může advokátům ex offo omezit zisk, řekl soud

Tomáš Fránek
12. 6. 2008 9:20
Advokát si stěžoval na porušení zákazu nucené práce

Brno - To, že advokáti zastupující nemajetné klienty ex offo za peníze státu dostávají méně peněz než jejich kolegové, není diskriminační a neporušuje to jejich právo na zisk z podnikání.

A tak musí advokáti počítat s tím, že nedostanou všechny peníze, které za zastupování požadují.

Rozhodli tak ústavní soudci, když zamítli stížnost advokáta na to, že jako právník ustanovený státem k obhajobě obžalovaného dostal méně peněz, než by si vydělal v případě, že by si ho někdo najal.

Omezení práva na zisk

"Advokát zápisem do seznamu advokátů dal z ústavního hlediska předběžný souhlas mimo jiné k tomu, že v tomto ohledu bude omezeno (za výhody současně poskytované) jeho právo na zisk z podnikání," uvedli ústavní soudci i s odkazem na verdikt Evropského soudu pro lidská práva.

Soudci také odmítli zrušit vyhlášku, která advokátní tarify upravuje.

V posuzovaném případě soudy advokátovi přiznaly na odměně a náhradě výdajů přes 15 tisíc korun, advokát ale požadoval vyplatit dalších 1425 korun. Podle advokáta tak částka, kterou mu soudy vypočítaly a přiznaly, protiprávně určuje, že odměna za jeden právní úkon je 1350 korun a ne 1500 korun, jak stanoví tarif.

Podle žalobce tak stát advokáty ex offo diskriminuje a omezuje v podnikání. "Je to neodůvodněně rozdílný přístup. Stát přenáší svůj závazek na třetí subjekty, a to aniž by jim v daném případě poskytl odpovídající náhradu spočívající ve spravedlivé odměně," uvedl advokát ve stížnosti.

Podle něj souhlas se zápisem na seznam advokátů nedává státu žádné oprávnění přistupovat k advokátům diskriminačním způsobem. Podle stížnosti tak ta část vyhlášky z roku 1997, která upravuje tuto problematiku, vystihuje pouze snahu státu omezit své rozpočtové výdaje.

Nevymlouvejte se na povodně

"To bylo akceptovatelné v době odstraňování povodňových škod, avšak ne již více než deset let poté," uvedl advokát ve stížnosti.

Senát Ústavního soudu vedený soudcem Jiřím Muchou ale jeho stížnost zamítl. "Samotná skutečnost, že v konečném důsledku může nastat stav, kdy nebudou uspokojeny všechny nároky advokáta, protiústavnost nezakládá," uvedli soudci.

Stížnosti advokátů na to, že nedostali tolik peněz, které při soudních jednáních požadovali, jsou poměrně časté. Jenom za poslední dva měsíce ústavní soudci podle databáze rozhodnutí rozhodovali pět případů stížností advokátů.

Stát na odměnách pro advokáty, kteří byli obviněným přiděleni ze zákona, ročně zaplatí až půl miliardy korun. Částka přitom rok od roku roste.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Policisté a celníci možná získají právo odebrat na místě registrační značku vozu, Poslanci zákon schválili v prvním čtení

Policisté a celníci možná získají právo odebrat na místě registrační značku vozu nebo nasadit takzvanou botičku autům řidičů s nesplaceným dluhem za dřívější dopravní přestupek. Předpokládá to vládní novela, která v dnešním úvodním kole podpořila Sněmovna. Změna má pomoci vymáhat pokuty především od cizinců. Nyní ji posoudí bezpečnostní výbor.

Proces vymáhání postihů je složitý a motoristé páchají přestupky opakovaně. Podle důvodové zprávy zůstává neuhrazeno zhruba 60 procent pokut, které policie nevybere na místě. Obecní úřady pak od zahraničních provozovatelů aut vymůžou mezi 28 a 57 procenty pokut.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Senát chce zvýšit kompenzační bonus na 667 korun denně

Příspěvek podnikatelům, kteří byli omezeni opatřeními kvůli epidemii koronaviru, by se měl podle Senátu zvýšit z 500 na 667 korun denně. Důvodem je snaha nahradit živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se zvýšením nesouhlasila. Podle ní by Sněmovna, která návrh dostane k projednání, měla dnešní senátní úpravu odmítnout.

Senát přes nesouhlas ministryně rozhodl také o tom, že nárok na takzvaný kompenzační bonus by měli mít i podnikatelé bez provozoven, jejichž činnost byla opatřeními omezena z alespoň 80 procent. Patří mezi ně podle lidovců někteří kadeřníci, kosmetičky, maséři nebo fotografové.

Horní komora rovněž schválila návrh, podle něhož by vláda měla doplatit obcím a krajům výpadek příjmů, o který byly připraveny v důsledku výplaty kompenzačních bonusů. Schillerová to odmítla, návrh je podle ní "nesplnitelný", neboť ve státním rozpočtu na to nejsou peníze.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezident Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin

Prezident Miloš Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin. Myslí, že jeho hlavním faktorem je závist vůči úspěšnějšímu národu nebo rase. Po zdrojích a faktorech holokaustu je podle něj nutné pátrat. Prezident to řekl v projevu na dnešním on-line česko-izraelském setkání, které se konalo u příležitosti dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti a které na Facebooku přenášelo ministerstvo zahraničí. Hlava státu zároveň uvedla, že Evropská unie je striktně pro Palestinu, která je proteroristická. Írán podle Zemana hovoří o vyhlazení Izraele z mapy, což považuje za jinou podobu holokaustu. Český překlad prezidentova projevu v angličtině na webu zveřejnil Hrad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy