Stát je o 20 miliard bohatší. ČEZ schválil dividendu

Ekonomika Ekonomika
29. 6. 2010 14:15
Valná hromada elektrárenské firmy rozdělila loňský rekordní zisk
Generální ředitel ČEZ Martin Roman
Generální ředitel ČEZ Martin Roman | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Energetická firma ČEZ pošle svým majitelům 53 korun za každou akcii. Dividendu z loňského zisku ve výši 28,5 miliardy Kč schválila valná hromada společnosti, v níž dvoutřetinový podíl vlastní stát.

Na účty ministerstva financí tak v srpnu, kdy se dividendy budou vyplácet, přiteče zhruba 20 miliard korun. Menšinoví akcionáři dostanou přibližně devět miliard.

Stát navíc získá další miliardu a půl na dani z dividend.

ČEZ loni vydělal největší částku v historii českých firem - zvýšil čistý zisk o téměř deset procent na 51,9 miliardy. V letošním roce čeká o něco menší výdělek, především kvůli poklesu cen energií, které prodává.

Peníze, které stát získá, půjdou na takzvaný privatizační účet. Z něj stát financuje odstraňování ekologických škod, dopravní stavby a měla by se na něm tvořit rezerva pro penzijní reformu.

Kromě státu si díky dividendám ČEZu finančně polepší i další vlastníci. Například americká společnost Capital Research and Management Company v květnu oznámila, že jí patří nově přes tři procenta firmy. Americká firma tak dostane zhruba 860 milionů korun.

Jde o čtvrtého největšího institucionálního akcionáře firmy po ministerstvu financí, Unicredit Bank a Citibank. Tyto banky spravují akcie firmy pro své klienty.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy