Stát chystá revoluční změnu v podpoře podnikání

Zuzana Kubátová Zuzana Kubátová
7. 5. 2013 16:05
Místo dotací budeme dávat půjčky, slibuje ministr Martin Kuba
Přijde kosmetická změna? Prý ne: ministr Kuba chce úplně jinak podporovat rozvoj podnikání.
Přijde kosmetická změna? Prý ne: ministr Kuba chce úplně jinak podporovat rozvoj podnikání. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Stát chystá revoluční změnu ve způsobu, jakým podporuje podnikání. Počínaje rokem 2014 budou podnikatelé namísto dosavadních nevratných kapitálových injekcí dostávat půjčky, případně státní garance za úvěry u komerčních bank, napsal s odvoláním na ministra průmyslu a obchodu Martina Kubu deník Insider.

Jak si "zásadní změnu" představit? Třeba takto: Skončí dotace, udělované na stavby soukromých luxusních penzionů či lyžařských areálů. Ministerstvo slibuje také konec zbytečných projektů, podpořených draze z veřejných peněz. A také konec finanční podpory pro podnikatele, kteří by sami neměli šanci se uchytit na trhu.

Podle Insideru součástí ministerské strategie bude také nová forma podpory byznysu: dočasný kapitálový vstup státu do soukromých firem.

Ministerstvo už iniciovalo vznik takzvaného seed fondu, určeného na podporu začínajících inovativních firem.

BYZNYS v deníku Insider:
Kolik peněz bude v dotačním fondu a podle jakých pravidel je stát rozdělí?

 

 

Právě se děje

před 12 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 57 minutami

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy