Šrotovné končí, Škoda Auto chystá další propouštění

Ekonomika Ekonomika
7. 9. 2009 7:51
O práci by mohlo přijít na 2000 brigádníků a 500 zaměstnanců
Foto: Škoda Auto

Mladá Boleslav - Škoda Auto se chystá na propouštění stovek pracovníků.

Podle Hospodářských novin je důvodem konec šrotovného v sousedním Německu a pokles zájmu o model Fabia. Vedení firmy proto nyní intenzivně vyjednává s odboráři.

"S ukončením šrotovacích prémií očekáváme, že poptávka po fabiích bude klesat. Vrcholná kapacita je dvanáct set vozů denně. To by mohlo klesnout někam mezi osm set a tisíc," řekl listu Holger Kintscher, šéf ekonomiky Škody Auto. Útlum může přijít do dvou až tří měsíců.

Pokud se jeho slova naplní, firma se začne nejdříve zbavovat brigádníků. Podle listu by jich mohly odejít až dva tisíce.

Mohla by se tak opakovat situace z počátku roku, kdy o práci přišlo více než 3000 brigádníků.

"Pokud by šlo jen o krátkodobý třetinový pokles, lidé by přešli na jiné pozice. Při delším propadu by se vypověděly agentury, skončily by asi dva tisíce lidí. Pokud ale bude útlum pokračovat a firma nenajde nové trhy, přijde v příštím roce o práci až pět set kmenových zaměstnanců," vysvětlil šéf odborů Jaroslav Povšík.

Propouštění kvůli poklesu výroby by ovšem nezasáhlo jen mladoboleslavskou automobilku.

"Škodovka je naším klíčovým zákazníkem, pro fabii jsme jediným dodavatelem reflektorů. Pokud klesnou objednávky o třetinu, musíme zrušit jednu směnu a propustit 25 lidí z montáže a předvýroby," vysvětlil deníku například Marek Ryšavý, výrobní ředitel společnosti Hella Autotechnik.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy