Šrotovné drží ruský Avtovaz nad vodou. Už je ziskový

Radek Pecák Radek Pecák
14. 7. 2010 9:28
Ruská šrotovací prémie je poměrně vysoká. V přepočtu 33 000 Kč.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Moskva - Zavedení šrovného hodně pomohlo největší ruské automobilce AvtoVAZ. Ta ve druhém čtvrtletí vydělala miliardu rublů (přes 650 milionů Kč). Pro internetový server BBC to uvedl prezident společnosti Igor Komarov.

Přitom ještě v prvním čtvtletí měla ztrátu 2,6 miliardy rublů v prvním čtvrtletí a za minulý rok Avtovaz proděla téměř 50 miliard rublů.  

Prodej aut této značky se oproti prvnímu čtvrtletí více než zdvojnásobil  na téměř 150 000. Více než 40 procent těchto automobilů bylo prodáno v rámci programu šrotovného, píše BBC.

Šrotovné zlevní nové auto o 33 000 Kč

Od začátku března lze v Rusku při nákupu nového automobilu smontovaného v továrnách na území státu získat prémii 50 000 rublů (téměř 33.000 Kč) za odevzdání vozu staršího deseti let. Na šrotovné byla vyčleněna částka deset miliard rublů, která by měla podpořit prodej 200 000 nových aut. 

Na zavedení prémie částečně vydělala i automobilka Škoda, které se také na jaře zvýšily prodeje u modelů vyráběných v závodě Volkswagenu v ruské Kaluze. "Největší část koláče ovšem ukrojí domácí Avtovaz, neboť právě jeho levné modely kupují ti, kteří využívají šrotovací prémii," uvedl pro deník Aktuálně.cz šéf zastoupení koncernu Volkswagen v Rusku Martin Jahn. 

Šrotovné zřejmě v Rusku poběží celý rok. Ruský premiér Vladimir Putin totiž nedávno na zasedání vlády uvedl, že na program šrotovného hodlá vyčlenit dalších 10,5 miliardy rublů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy