Spor o zbourání těžebních věží nekončí. OKD se odvolaly

ČTK ČTK
12. 7. 2013 11:37
OKD bojují za zachování 50 staveb zakonzervovaného Dolu Frenštát
Těžební věž Frenštát.
Těžební věž Frenštát. | Foto: Jan Rovenský, Greenpeace ČR

Frenštát pod Radhoštěm (Novojičínsko) - Těžební společnost OKD se odvolala proti rozhodnutí, podle něhož má odstranit více než 50 staveb včetně těžních věží zakonzervovaného Dolu Frenštát v Beskydech. Řízení o odstranění staveb, kterým už skončilo povolení, tak bude pokračovat. Informoval o tom mluvčí OKD Vladislav Sobol.

Rozhodnutí o odstranění staveb vydal v červnu odbor výstavby a územního plánování Městského úřadu ve Frenštátě pod Radhoštěm na Novojičínsku a firma by tak měla učinit do deseti měsíců od nabytí platnosti.

"Podrobnější komentář by v tuto chvíli nebyl vhodný, neboť řízení dosud není pravomocně ukončeno," sdělil Sobol.

Cílem OKD je podle něj udělat v dole důkladný geologický průzkum, jehož výsledky by byly přínosné nejen pro firmu, ale také pro region a stát k dalším diskusím o budoucnosti dolu a ložiska. "Většina staveb v areálu dolu je nezbytně nutná pro zajištění konzervačního režimu, tedy odvětrávání a čerpání důlních vod," uvedl mluvčí.

Důl Frenštát vznikl v Beskydech v 80. letech minulého století. Uhlí se v něm ale nikdy netěžilo a nyní je zakonzervovaný.

Společnost OKD chce v dole prozkoumat zásoby uhlí a plynu. Okolní beskydské obce proti tomu bojují, protože se obávají, že by těžba nenávratně zničila okolní prostředí. Desítky staveb v areálu dolu měly povolení jen na dobu určitou a ta už uplynula. Stavební úřad ve Frenštátě nyní vede řízení o jejich odstranění.

 

Právě se děje

Další zprávy