Spor o těžbu zlata v Jeseníkách se znovu otevírá

Tomáš Fránek
11. 11. 2009 13:18
Nejvyšší správní soud vyhověl stížnosti společnosti Altenberg
Zlatý nuget - zlato v jeho přírodní podobě
Zlatý nuget - zlato v jeho přírodní podobě | Foto: Zlaté mince - numismatika

Brno -  Soud v Praze musí znovu projednat žalobu společnosti Altenberg, které stát zakázal průzkum nalezišť zlata a drahých kovů ve Zlatých Horách na Jesenicku.

Nejvyšší správní soud tak vyhověl stížnosti firmy, která se snaží zvrátit stanovisko Ministerstva životního prostředí. To v roce 2007 rozhodlo, že těžba zlata je v rozporu se surovinovou politikou státu. Podle ministerstva stát nemá zájem na těžbě v této lokalitě a je pro ponechání zásob surovin pro budoucí využití.

Raději to necháme

„I přes vzrůstající cenu zlata na světových trzích v současné době neexistuje naléhavá potřeba zásoby vytěžit, a z hlediska hospodárného nakládání s nerosty je proto vhodnější nepovolovat stanovení předmětného průzkumného území," uvedla ministerská komise v rozhodnutí o nepovolení průzkumných prací.

Městský soud v Praze žalobu firmy zamítl a potvrdil verdikt politiků, neuznal námitku firmy Altenberg, podle které může aspoň v lokalitě udělat průzkum. „Ten neznamená, že se bude těžit," uvedla firma v žalobě.

Podle Nejvyššího správního soudu stanovisko Městského soudu nebylo dostatečné, chybí tam zdůvodnění, proč tak rozhodl.    "Aktuální nezájem státu na případné těžbě není ještě sám o sobě důvodem, pro který lze shledat rozpor průzkumu ložisek se státní surovinovou politikou," uvedl v usnesení senát soudu s předsedou Jaroslavem Hubáčkem.

Městský soud musí případ znovu projednat a řídit se stanoviskem NSS.

Úřady se neshodly

Zlato se ve Zlatých Horách těžilo od 13. století až do začátku 90. let minulého století. Poté těžba skončila, když státní orgány dospěly k závěru, že ložisko je téměř vyčerpané.

Firma Altenberg v roce 2007 uvedla, že má k dispozici souhlasné stanovisko ministerstva průmyslu a obchodu, které v rozporu s ministerstvem životního prostředí rozhodlo o tom, že průzkum ložisek nevadí. Na ministerstvu životního prostředí se nakonec proti záměru postavil tehdejší ministr Petr Jan Kalaš.


 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy