Spor o teambuilding: Po noční zábavě je z muže invalida

Tomáš Fránek
30. 8. 2012 6:00
I neoficiální noční zábava může být součástí teambuildingové akce, říká Ústavní soud
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Brno - Vážně poranění hlavy a mozku, k němuž došlo po nočním pádu ze schodů během teambuildingové akce jedné banky, rozpoutalo v Česku ojedinělý spor.

Soudy nyní musí znovu rozhodnout, co všechno může být součástí oblíbených firemních akcí, které mají sloužit k lepšímu fungování pracovních týmů. Konkrétně to, zda do takzvaného teambuildingu patří také neoficiální noční zábava v baru.

Až k Ústavnímu soudu doputoval případ muže, který připravoval teambuildingovou akci pro zaměstnance v Kácově.

Muž, jehož zaměstnávala bankou najatá agentura First Outsourcing, po skončení aktivit zůstal se zaměstnanci banky v baru. Při nočním návratu spadl ze schodů a vážně si poranil hlavu a mozek.

Kvůli zranění nakonec musel odejít do invalidního důchodu.

Jde o pracovní úraz?

Muž považoval svůj pád ze schodů za pracovní úraz v rámci teambuildingové akce. Chtěl proto na agentuře vysoudit 359 tisíc korun jako ztrátu na výdělku, zároveň chtěl také dosáhnout vyplácení měsíční renty, odpovídající rozdílu mezi jeho příjmem před zraněním a invalidním důchodem.

Agentura zanikla, nároky na vyplacení peněz proto muž vymáhal na Kooperativa pojišťovně.

A muž hned třikrát neuspěl. Obvodní soud pro Prahu 1, Městský soud v Praze i Nejvyšší soud totiž jeho nároky odmítly. Podle soudců nebylo večerní posezení v baru spojené s diskotékou, přestože ho platila banka, součástí teambuildingové akce. Nemohlo tedy jít o pracovní úraz.

„Šlo o činnost, která nebyla součástí plánovaných aktivit teambuildingové akce. Zjevně se svou povahou blížila společnému bezcílnému pobytu zaměstnanců majícímu povahu zaměstnavatelem placené zábavy, a tedy nebyla v přímé souvislosti s plněním pracovních úkolů. Nešlo tedy o úraz pracovní a odpovědnost zaměstnavatele za škodu, kterou stěžovatel utrpěl následkem tohoto úrazu, není dána," rozhodl Městský soud v Praze, jehož verdikt potvrdil i Nejvyšší soud.

Podle soudců se tak nebylo potřeba zabývat otázkou, zda byl muž v době pádu opilý - což on sám popíral.

Ani tři prohry ale muže neodradily. Obrátil se ještě na Ústavní soud. Argumentoval, že je jednoznačně dokázáno, že agentura byla najata bankou na vypracování programu a soutěží pro zaměstnance. „Společenský večer byl bezesporu součástí plánovaného programu společenských aktivit, a šlo tedy o pracovní úraz," uvedl muž ve stížnosti.

I neoficiální program může být součástí akce

Ústavní soudci jeho stížnosti vyhověli a nařídili nové projednání případu. Podle nich došlo k porušení mužova práva na spravedlivý proces.

Předchozí soudy prý nedostatečně hodnotily všechny důkazy i svědecké výpovědi. Není totiž jasné, jaký čas považují za skončení celé teambuildingové akce a zda součástí programu byla i neoficiální část.

„Celá akce mohla mít oficiální a neoficiální program, přičemž i neoficiální program - společenský večer po oficiální večeři - může být nepochybně součástí celé pracovní akce," uvedli ústavní soudci.

V celém případu navíc podle něj nebyly vyslechnuty desítky svědků, kteří se akce zúčastnili. „Soudy nezjistily dostatečně skutkový stav, nehodnotily odpovídajícím způsobem provedené důkazy a jejich rozhodnutí nejsou řádně a dostatečně odůvodněna," uvedli ústavní soudci.

Jde o další důležitý případ v Česku, který se týká teambuildingu.

Už před třemi lety Nejvyšší soud rozhodl, že pokud si zaměstnanec na takové akci na horách zlomí nohu při lyžování, je to pracovní úraz. Za ten firma zodpovídá a musí platit.

Soud se zabýval případem právníka z vrcholového managementu pražské firmy, který si právě při lyžování v rámci teambuildingového výjezdu na ledovec v Rakousku vážně zlomil zápěstí a byl měsíc v pracovní neschopnosti.

Firma tehdy nárok zaměstnance nepopírala, ale soudila se s pojišťovnou, která jí peníze nechtěla vyplatit.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy