Španělsko představilo škrty, které mají uklidnit Evropu

Petr Jemelka Petr Jemelka
12. 5. 2010 10:55
Do konce roku 2011 by se měl snížit španělský deficit snížit na 4,7 % HDP
Že jsou ekonomické problémy nakažlivé, už si uvědomil i Zapatero. Není ale pozdě?
Že jsou ekonomické problémy nakažlivé, už si uvědomil i Zapatero. Není ale pozdě? | Foto: Reuters

Madrid - Španělský premiér José Luis Zapatero dnes v parlamentu představil plán úsporných opatření státního rozpočtu.

Škrty výdajů ve výši přesahující patnáct miliard eur by měly do konce roku snížit španělský deficit ze současných 11 % na 4,7 % hrubého domácího produktu.

Škrty se budou týkat penzijního systému a rozpočtů místních samospráv. "Zaměřili jsme se na snížení mezd ve veřejném sektoru o pět procent, v roce 2011 by pak měly být platy státních zaměstnanců zmraženy," cituje server BBC Zapatera.  

Tříprocentní limit stanovený eurozónou, by ale i v případě, že by se plán podařilo naplnit, zůstal vzdálen.

Premiér Zapatero měl představit plán na snížení schodku už v lednu, až doposud se tak ale nestalo a k činu jej přiměl teprve nátlak Evropské komise, jež na Španělsko apelovala poté, co se investoři a trhy začali obávat, že Španělsko postihnou stejné problémy jako Řecko.

Pokud by se do stavu, který se fakticky rovná bankrotu, dostalo Španělsko, mělo by to podle ekonomických expertů na evropskou měnovou unii, potažmo celou EU, mnohem horší dopady než ekonomický kolaps Řecka.

Evropu vystrašila zejména ratingová agentura Standard & Poor's, která na konci dubna snížila Španělsku uvěrový rating o jeden stupeň na úroveň AA. Španělsko ale opakovaně ujišťuje, že se se svými problémy vyrovná samo.

Kromě vysoké zadluženosti Španělsko řeší také obrovskou nezaměstnanost. Každý pátý Španěl je bez práce. Dvacetiprocentní nezaměstnanost tedy dosáhla dvojnásobku průměru evropské sedmadvacítky.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Primátor Pardubic skončil v dozorčí radě hokejového Dynama

Primátor Pardubic Martin Charvát (ANO) rezignoval na funkci v dozorčí radě hokejového Dynama. Místo něj bude nejspíš pozici zastávat bývalý hráč a trenér Josef Paleček. Primátorova funkce byla dočasná, chtěl dovést extraligový klub k prodeji, uvedl klub ANO v tiskové zprávě.

"Věřím, že na mimořádném jednání zastupitelstva 9. června potvrdíme hlasováním, že společnost Petra Dědka se stane majoritním vlastníkem pardubického hokejového klubu. Svou roli v dozorčí radě jsem vnímal jako dočasnou," řekl Charvát. Palečka, kterého hnutí ANO do rady nominovalo, označil jako veřejností respektovaného odborníka.

Pardubice nedávno poskytly exkluzivitu k vyjednávání o akciovém vstupu do HC Dynamo podnikateli a golfovému promotérovi Petru Dědkovi. O vstup do extraligového klubu usiloval také vlastník FK Pardubice Vladimír Pitter, který zastupoval sdružení podnikatelů. V polovině května také zastupitelé schválili očištění HC Dynamo od dluhů, jeho kumulovaná ztráta činila 54,7 milionů korun.

před 44 minutami

Polská velvyslankyně v Praze šikanovala podřízené, zjistila komise

Stávající polská velvyslankyně v Praze Barbara Ćwiorová se dopustila šikany a diskriminace vůči svým podřízeným, uvedl zpravodajský server Onet.pl s odvoláním na zjištění zvláštní komise polského ministerstva zahraničí. Případ již 11 měsíců vyšetřuje také varšavská prokuratura, ale bezvýsledně: až dosud nebyla s to ani vznést obvinění, ani případ odložit, dodal server. Současně se pozastavil nad tím, že velvyslankyně stále vede zastupitelský úřad a před pár dny provázela šéfa diplomacie Jacka Czaputowicze při jednáních v Praze.

Ministerstvo zahraničí Onetu sdělilo, že interní vyšetřování skončilo potvrzením mobbingu a diskriminace, ale vzhledem k citlivosti informací a ochraně osobních údajů nelze poskytnout podrobnosti. Interní vyšetřování začalo loni 30. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy