Španělsko představilo škrty, které mají uklidnit Evropu

Petr Jemelka Petr Jemelka
12. 5. 2010 10:55
Do konce roku 2011 by se měl snížit španělský deficit snížit na 4,7 % HDP
Že jsou ekonomické problémy nakažlivé, už si uvědomil i Zapatero. Není ale pozdě?
Že jsou ekonomické problémy nakažlivé, už si uvědomil i Zapatero. Není ale pozdě? | Foto: Reuters

Madrid - Španělský premiér José Luis Zapatero dnes v parlamentu představil plán úsporných opatření státního rozpočtu.

Škrty výdajů ve výši přesahující patnáct miliard eur by měly do konce roku snížit španělský deficit ze současných 11 % na 4,7 % hrubého domácího produktu.

Škrty se budou týkat penzijního systému a rozpočtů místních samospráv. "Zaměřili jsme se na snížení mezd ve veřejném sektoru o pět procent, v roce 2011 by pak měly být platy státních zaměstnanců zmraženy," cituje server BBC Zapatera.  

Tříprocentní limit stanovený eurozónou, by ale i v případě, že by se plán podařilo naplnit, zůstal vzdálen.

Premiér Zapatero měl představit plán na snížení schodku už v lednu, až doposud se tak ale nestalo a k činu jej přiměl teprve nátlak Evropské komise, jež na Španělsko apelovala poté, co se investoři a trhy začali obávat, že Španělsko postihnou stejné problémy jako Řecko.

Pokud by se do stavu, který se fakticky rovná bankrotu, dostalo Španělsko, mělo by to podle ekonomických expertů na evropskou měnovou unii, potažmo celou EU, mnohem horší dopady než ekonomický kolaps Řecka.

Evropu vystrašila zejména ratingová agentura Standard & Poor's, která na konci dubna snížila Španělsku uvěrový rating o jeden stupeň na úroveň AA. Španělsko ale opakovaně ujišťuje, že se se svými problémy vyrovná samo.

Kromě vysoké zadluženosti Španělsko řeší také obrovskou nezaměstnanost. Každý pátý Španěl je bez práce. Dvacetiprocentní nezaměstnanost tedy dosáhla dvojnásobku průměru evropské sedmadvacítky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
Další zprávy