Soud Sazce a Vítkovi: Doložte, kde se vzaly miliardy

Tomáš Fránek
10. 2. 2011 17:05
Vedení Moravské Třebové uvedlo, že mu Sazka dluží za osm terminálů
Sídlo Sazky. Ilustrační foto.
Sídlo Sazky. Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Brno - Soud o insolvečním návrhu na společnost Sazka jen tak nerozhodne.

Soud totiž ve čtvrtek podle informací deníku Aktuálně.cz vyzval jak společnost Moranda Radovana Vítka, tak Komerční banku a samotnou Sazku, aby do patnácti dnů vysvětlily, jak vznikly a kde se vzaly miliardové pohledávky.

"Společnost Moranda má patnáct dnů na podrobné vyjádření k nedostatku aktivní legitimace, řádnému postoupení pohledávek Komerční bankou i Raiffeisenbank a k zániku těchto pohledávek započtením, neexistenci úpadku ve formě platební neschopnosti nebo předlužení, poškození dlužníka na pověsti a důvěryhodnosti v důsledku zjevně účelového a zjevně šikanózního návrhu," uvedl soud ve výzvě.

Vysvětlete a podrobně

Sazka má zase objasnit, jak vypočítala jednu miliardu korun, kterou jí jako škodu mělo způsobit počínání bank. 

K insolvenčnímu návrhu na společnost Sazka se navíc připojilo první město.

Vedení Moravské Třebové poslalo soudu svoji pohledávku vůči Sazce. Firma má dlužit městu za osm výherních terminálů přes 50 tisíc korun.

"Jedná se o dluh místního poplatku za provozovaný výherní přístroj," uvedlo město pro soud.

Sazka chce návrh zamítnout

Sazka už navrhla soudu zamítnout insolvenční návrh od firmy Moranda podnikatele Radovana Vítka.

Podle Sazky návrh neobsahuje skutečnosti, které by osvědčovaly její úpadek. Moranda také neprokázala, že je oprávněna insolvenční návrh podat, uvedla Sazka, návrh tak považuje za šikanózní.

Městský soud v Praze dostal od Vítkovy firmy Moranda návrh na zahájení insolvenčního řízení se Sazkou 17. ledna. Vítek skoupil pohledávky za Sazkou v hodnotě 1,5 miliardy korun a vlastní také zhruba čtvrtinu jejích dluhopisů. Právě kvůli splácení dluhopisů, vydaných na financování výstavby sportovní arény ve Vysočanech,Sazka čelí problémům.

Sazka v pondělí oznámila, že přijme pomoc od společností Penta a E-Invest. Firmy kvůli tomu uzavřely smlouvu o strategickém partnerství a poskytnou Sazce tolik peněz, kolik bude třeba k odvrácení insolvence.

Peníze od Penty

Sportovní svazy, které Sazku vlastní, dostanou podle dohody od Penty s E-Investem půjčku, investoři na oplátku získají podíl na zisku Sazky. Svazy mají za půjčku ručit akciemi Sazky.

Pokud by ovšem výnosy v období 15 let nestačily na splácení úvěru, podíly svazů v Sazce získá Penta s E-Investem. Dohoda o vstupu by měla platit právě 15 let a investoři v ní garantovali pro sportovní svazy roční příspěvek 200 milionů korun.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 35 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy