Soud: Nemeth není podvodník

Adam Junek
31. 1. 2007 13:07
Praha - Konečný osvobozující rozsudek si dnes před pražským vrchním soudem vyslechl právník Věslav Nemeth v kauze pohledávky vůči IPB.
Pražský vrchní soud zprostil Věslava Nemetha obžaloby z podvodu v kauze pohledávky za zkrachovalou IPB
Pražský vrchní soud zprostil Věslava Nemetha obžaloby z podvodu v kauze pohledávky za zkrachovalou IPB | Foto: Aktuálně.cz

Jde však o trestněprávní kauzu - tedy o otázku, zda Nemeth se smlouvou podváděl. Soud vůbec nerozhodoval o existenci pohledávky.

Nemeth v listopadu 1998 uzavřel s IPB smlouvu o poskytování právních služeb, která popisovala metodu vyvádění aktiv mimo banku. Kdyby IPB použila Nemethův nápad bez jeho vědomí, měla mu zaplatit pokutu ve výši deseti procent z převáděné částky.

Jde o sedm miliard

Když IPB později část majetku převedla do "daňového ráje" na Kajmanské ostrovy, advokát se začal domáhat penále za "ukradené know-how". Postupně je navýšil ze tří na sedm miliard korun.

Nemeth pohledávku uplatnil u nástupkyně IPB - Československé obchodní banky (ČSOB), která ji neuznala a podala trestní oznámení.

"Dnešní rozhodnutí nemění postavení stran u dalších soudů. Obchodní spory ohledně této smlouvy už jsou pravomocně rozhodnuté a nejsou v rozporu s dnešním rozhodnutím," sdělil deníku Aktuálně.cz mluvčí ČSOB Milan Tománek.

V obchodním sporu podle něj soud rozhodl, že smlouva sice existovala, ale byla neplatná, protože byla v rozporu s českým právem. "Dnešní rozhodnutí v zásadě mimo jiné uznává, že smlouva existovala, což obchodní soud nezpochybnil," dodal Tománek.

Podobně hovořil i právní zástupce Nemetha Jiří Teryngel. "Předběžně jsme soud žádali, aby rozhodl pouze, zda došlo k uvedení v omyl, což nedošlo. O platnosti či existenci smlouvy jsme rozhodnutí nechtěli. ČSOB to tak při vzájemných sporech využít nemůže. A my toto rozhodnutí také používat nebudeme," uvedl při prvoinstančním rozhodnutí pro deník Aktuálně.cz.

Podle obžaloby se Nemeth pokusil banku podvést, protože údajně věděl, že pohledávka u ČSOB kvůli neuhrazené smluvní pokutě nemohla vzniknout.

Podle žalobkyně musel Nemeth vědět, že jeho projekt pro IPB byl velmi obecný, a nepodléhal tak ochraně know-how. Banka zároveň tvrdí, že IPB Nemethův projekt nepřevzala, že restrukturalizace nebonitních a nelikvidních aktiv byla provedena jiným způsobem.

ČSOb pohledávku odmítá

Když IPB zkrachovala, Nemeth převedl pohledávku na společnost Goldfund Financial se sídlem v USA, která ji rozdělila na díly a prodávala dlužníkům IPB. Ti části Nemethovy pohledávky se slevou odkoupili a s jejich pomocí mazali své staré závazky. Za Nemethovy pohledávky zaplatili zlomek jejich skutečné hodnoty, v plné výši je pak ale započítali vůči svým dluhům u IPB.

ČSOB odmítá takzvanou Nemethovu pohledávku uznat. Loni jí dal za pravdu i civilní soud, který označil smlouvu mezi Nemethem a IPB za neplatnou. Pohledávka tak prý neexistuje.

Pokud však v konečném důsledku by Nemeth prokázal existenci pohledávky, musel by mu peníze vyplatit stát v rámci záruky, kterou ČSOB dal při přebírání zkrachovalé IPB.

Nemeth patří i k obžalovaným v kauze zkrachovalé Moravia banky. Evropský soud pro lidská práva před časem podle tisku přiznal Nemethovi kvůli průtahům v kauze náhradu ve výši zhruba 270 tisíc korun.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy