Soud: Nemeth není podvodník

Adam Junek
31. 1. 2007 13:07
Praha - Konečný osvobozující rozsudek si dnes před pražským vrchním soudem vyslechl právník Věslav Nemeth v kauze pohledávky vůči IPB.
Pražský vrchní soud zprostil Věslava Nemetha obžaloby z podvodu v kauze pohledávky za zkrachovalou IPB
Pražský vrchní soud zprostil Věslava Nemetha obžaloby z podvodu v kauze pohledávky za zkrachovalou IPB | Foto: Aktuálně.cz

Jde však o trestněprávní kauzu - tedy o otázku, zda Nemeth se smlouvou podváděl. Soud vůbec nerozhodoval o existenci pohledávky.

Nemeth v listopadu 1998 uzavřel s IPB smlouvu o poskytování právních služeb, která popisovala metodu vyvádění aktiv mimo banku. Kdyby IPB použila Nemethův nápad bez jeho vědomí, měla mu zaplatit pokutu ve výši deseti procent z převáděné částky.

Jde o sedm miliard

Když IPB později část majetku převedla do "daňového ráje" na Kajmanské ostrovy, advokát se začal domáhat penále za "ukradené know-how". Postupně je navýšil ze tří na sedm miliard korun.

Nemeth pohledávku uplatnil u nástupkyně IPB - Československé obchodní banky (ČSOB), která ji neuznala a podala trestní oznámení.

"Dnešní rozhodnutí nemění postavení stran u dalších soudů. Obchodní spory ohledně této smlouvy už jsou pravomocně rozhodnuté a nejsou v rozporu s dnešním rozhodnutím," sdělil deníku Aktuálně.cz mluvčí ČSOB Milan Tománek.

V obchodním sporu podle něj soud rozhodl, že smlouva sice existovala, ale byla neplatná, protože byla v rozporu s českým právem. "Dnešní rozhodnutí v zásadě mimo jiné uznává, že smlouva existovala, což obchodní soud nezpochybnil," dodal Tománek.

Podobně hovořil i právní zástupce Nemetha Jiří Teryngel. "Předběžně jsme soud žádali, aby rozhodl pouze, zda došlo k uvedení v omyl, což nedošlo. O platnosti či existenci smlouvy jsme rozhodnutí nechtěli. ČSOB to tak při vzájemných sporech využít nemůže. A my toto rozhodnutí také používat nebudeme," uvedl při prvoinstančním rozhodnutí pro deník Aktuálně.cz.

Podle obžaloby se Nemeth pokusil banku podvést, protože údajně věděl, že pohledávka u ČSOB kvůli neuhrazené smluvní pokutě nemohla vzniknout.

Podle žalobkyně musel Nemeth vědět, že jeho projekt pro IPB byl velmi obecný, a nepodléhal tak ochraně know-how. Banka zároveň tvrdí, že IPB Nemethův projekt nepřevzala, že restrukturalizace nebonitních a nelikvidních aktiv byla provedena jiným způsobem.

ČSOb pohledávku odmítá

Když IPB zkrachovala, Nemeth převedl pohledávku na společnost Goldfund Financial se sídlem v USA, která ji rozdělila na díly a prodávala dlužníkům IPB. Ti části Nemethovy pohledávky se slevou odkoupili a s jejich pomocí mazali své staré závazky. Za Nemethovy pohledávky zaplatili zlomek jejich skutečné hodnoty, v plné výši je pak ale započítali vůči svým dluhům u IPB.

ČSOB odmítá takzvanou Nemethovu pohledávku uznat. Loni jí dal za pravdu i civilní soud, který označil smlouvu mezi Nemethem a IPB za neplatnou. Pohledávka tak prý neexistuje.

Pokud však v konečném důsledku by Nemeth prokázal existenci pohledávky, musel by mu peníze vyplatit stát v rámci záruky, kterou ČSOB dal při přebírání zkrachovalé IPB.

Nemeth patří i k obžalovaným v kauze zkrachovalé Moravia banky. Evropský soud pro lidská práva před časem podle tisku přiznal Nemethovi kvůli průtahům v kauze náhradu ve výši zhruba 270 tisíc korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Exhejtman Zimola chce jako člen ČSSD kandidovat za Změnu 2020 v krajských volbách

Předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola hodlá v krajských volbách v příštím roce kandidovat za hnutí Změna 2020. Jedná se podle něj o hnutí členů ČSSD i nestraníků. Za Změnu 2020 by mohli kandidovat i někteří další lidé z vedení jihočeské sociální demokracie.

"Nemáme v plánu střílet do nohy ČSSD a ani stranu nějak štěpit. Je to určitá vize, s níž chceme do voleb jít, a vycházíme z modelu, který využil Michal Šmarda," uvedl Jiří Zimola. Řekl, že Šmarda loni v komunálních volbách v Novém Městě na Moravě jako člen sociální demokracie vedl formaci Lepší Nové Město a stal se starostou. Předseda jihočeské ČSSD dodal, že Změna 2020 se otevře i adeptům z řad nestraníků, kteří prý nechtějí figurovat na kandidátní listině sociální demokracie.

Další zprávy