Soud nedal úřadu peníze za právníka

Tomáš Fránek
7. 3. 2007 0:00
Brno - Nejvyšší správní soud odmítl přiznat ministerstvu peníze za najatého právníka. Mělo si vzít svého.
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Drahé arbitráže

Nejvíc peněz státní úřady utrácejí za zastupování země v arbitrážích.

Za vedení arbitráží dosud stát podle týdeníku Euro nejvíce vyplatil advokátní kanceláři Squire, Sanders & Dempsey, a to za zastupování ČR při arbitrážích s Nomurou a její spřízněnou firmou Saluka v kauze IPB.

Výlohy na arbitráž přesáhly 549 milionů korun. Celkově za vedení všech mezinárodních arbitráží Česko zaplatilo již více než jednu miliardu korun.

Arbitráž s Nomurou tak překonala dosud nejdražší spor se společností CME v kauze TV Nova, který stál 432 milionů korun. Stát tehdy zastupovala advokátní kancelář Clifford Chance.

Kancelář Squire, Sanders & Dempsey nabídla v roce 2001 podle týdeníku Euro ministerstvu financí, že si za zastupování Česka bude účtovat hodinové sazby ve výši 8000 korun za práci advokáta a 3000 korun za činnost koncipienta.

Najatý právník Ministerstvu průmyslu a obchodu pomohl vyhrát spor s mužem, jenž chtěl po státu náhradu za majetek znárodněný v roce 1945. Soud rozhodl, že peníze na právníka ministerstvo nedostane. Nemá na ně nárok.

"U jednoho z ústředních orgánů státní správy lze vycházet z toho, že disponuje dostatečným množstvím odborně erudovaných pracovníků, aby mohlo v řízení vystupovat samo," uvedl senát Nejvyššího správního soudu pod vedením předsedy Petra Příhody.

Ojedinělý verdikt

Podle soudců není vyloučena možnost, aby si jakýkoliv státní úřad najal externí právníky. "Tyto náklady však soud v kontextu projednávané věci neshledává účelné," uvedli soudci.

V samotném sporu Ministerstvo průmyslu a obchodu, které zastupovala  advokátka Jarmila Fabiánová, společně s Ministerstvem financí uspělo, soud rozhodl, že žadatel o náhradu za zestátněný majetek nemá na odškodnění nárok.

Ani Ministerstvu financí soud náhradu nepřiznal s tím, že mu nevznikly žádné náklady.

Ministerstvo průmyslu a obchodu konkrétní soudní jednání nekomentovalo. Mluvčí ministerstva  Tomáš Bartovský uvedl, že úřad vede soudní spory ojediněle.

Právníky si najímají jednotlivé útvary ministerstva. "Částka za externí právníky se v posledních letech pohybuje v rozmezí 1,5 až 2 miliony korun," řekl deníku Aktuálně.cz Tomáš Bartovský s tím, že nyní ministr Martin Říman schvaluje všechny výdaje z rozpočtu rezortu sám.

Desítky milionů za právníky

Praxe najímání externích právních kanceláří přitom není výsadou jenom Ministerstva průmyslu a obchodu.

Ministerstva totiž utrácí ročně další desítky milionů korun za právní služby externích kanceláří, i když zaměstnávají vlastní právníky nebo mají možnost převést svoje spory na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Ministerstva se ale brání: zaměstnáváme odborníky na legislativu a v soudních sporech potřebujeme právníky z jiných oborů.

Z ankety, ve které deníku Aktuálně.cz v minulém roce odpovídala ministerstva na otázku, kolik utrácí za externí právní služby, vyplynulo, že externí advokáty si úřady najímají například při arbitrážích, řešení problémů evropského práva nebo soudních sporech v zahraničí.

"Externí právníky najímáme zcela záměrně. Jak jinak totiž máme postupovat, když často proti nám stojí takoví giganti, jako je Český Telecom, který svým právníkům platí několikanásobně víc?" uvedla například před rokem mluvčí ministerstva informatiky Klára Volná.

Kauza Součková

Případy externích advokátů najatých státními úřady už ale řeší i soudy a kritizoval také Nejvyšší kontrolní úřad.

Soud tak rozhoduje případ bývalé ministryně zdravotnictví Marie Součkové, která v kauze Diag Human místo toho, aby předala zastupování příslušnému Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, najala právníka Zdeňka Nováčka.

Nováček podle smlouvy, kterou získal bez výběrového řízení, dostal deset milionů korun.

Obvodního soudu pro Prahu 2 loni exministryni zprostil obžaloby z úmyslných trestných činů porušování povinnosti při správě cizího majetku a ze zneužívání pravomoci veřejného činitele.

Tento rozsudek ale nyní zrušil pražský městský soud s tím, že Součková patrně uzavřením smlouvy nespáchala úmyslný trestný čin, nedbalostní ale možná ano. Soud proto musí rozhodnout znovu.

Ministerstvo informatiky zase vynaložilo za právní a konzultační služby v předchozích dvou letech téměř čtyři a půl milionu korun. Odhalila to právě prověrka Nejvyššího kontrolního úřadu.

 

 

Právě se děje

před 15 minutami

Ozbrojenci propustili unesené studenty z nigerijské školy

Ozbrojenci v sobotu propustili 42 lidí, včetně 27 studentů, které unesli minulý týden z internátní školy v nigerijském státě Niger. Oznámil to podle agentury Reuters guvernér státu v severní centrální části nejlidnatější africké země.

Propuštěno bylo 27 školáků, tři zaměstnanci státní střední školy a jejich příbuzní. Ozbrojený gang minulý týden vtrhl do školy v okrese Kagara a přemohl ostrahu. Při útoku byl zabit jeden chlapec.

Unesení studenti, personál a příbuzní Vládní vědecké střední školy v Kagaře jsou opět na svobodě a v péči vlády státu Niger, oznámil na guvernér Abubakar Sani Bello.

Únosy ozbrojenými skupinami s požadavky výkupného jsou v mnoha severních státech Nigérie běžné, poznamenala agentura Reuters. Mnozí únosci bývají ozbrojeni a přijíždějí na motocyklech. Dříve za únosy v Nigérii stáli především bojovníci teroristické organizace Boko Haram, nyní ale stále častěji tuto taktiku využívají i jiné ozbrojené skupiny.

Ještě rozsáhlejší únos než ten z minulého týdne se odehrál v noci ze čtvrtka na pátek, kdy neznámí ozbrojenci v noci na dnešek z dívčí školy v obci Jangebe ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie unesli 317 studentek. K okamžitému a nepodmíněnému propuštění dívek vyzval i generální tajemník OSN António Guterres.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
před 56 minutami

USA uvolnily na pomoc ekonomice 1,9 bilionu dolarů

Americká Sněmovna reprezentantů schválila v sobotu návrh souboru opatření na podporu americké ekonomiky zasažené pandemií covidu-19 v objemu 1,9 bilionu dolarů (41 bilionů korun). O navrhovaném balíčku bude ještě hlasovat Senát.

Pro amerického prezidenta Joea Bidena je schválení podpůrných opatření prvním legislativním vítězstvím v Kongresu. Jeho demokraté však ještě musí vyřešit, jak v souboru opatření ponechat návrh na zvýšení minimální hodinové mzdy ze 7,25 dolaru na 15 dolarů. Návrh, který je hlavní prioritou pro progresivistickou část demokratů by mohl z balíku vypadnout kvůli komplikovaným schvalovacím pravidlům v Senátu.

Díky demokratům, kteří na rozdíl od Senátu těsně ovládají Sněmovnu reprezentantů, balíček nad ránem prošel v poměru hlasů 219 ku 212. Z amerického záchranného plánu mají být financovány vakcíny a zdravotnický materiál a další finanční pomoc postiženým domácnostem, malým firmám i regionálním a místním vládám.

Demokraté tvrdí, že balíček je nezbytný v boji s pandemií, která si v USA vyžádala už přes 500 000 životů. Miliony lidí kvůli ní přišly o práci. "Američané musí vědět, že jejich vláda je tu pro ně," prohlásila šéfka sněmovny Nancy Pelosiová. Podle republikánů je takový pomoc zbytná, podle nich jde jen 9 procent přímo na boj proti koronaviru.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
před 1 hodinou

Skikrosařka Kučerová byla sedmá na SP v Gruzii

Skikrosařka Nikol Kučerová byla sedmá na Světovém poháru v Bakuriani a zajela nejlepší výsledek v sezoně. Sedmnáctiletá Diana Cholenská si v Gruzii 15. místem vytvořila kariérní maximum.

Jednatřicetiletá Kučerová v Bakuriani, kde startovalo šestnáct lyžařek, zvládla první vyřazovací jízdu a z druhého místa postoupila do semifinále. V něm obsadila čtvrté místo a nastoupila do malého finále, v němž si třetí příčkou zajistila celkovou sedmou pozici. Cholenská nedokončila čtvrtfinálovou jízdu.

Závod vyhrála Švýcarka Fanny Smithová a po pátém vítězství v sezoně ovládla potřetí v kariéře celkové hodnocení SP ve skikrosu. Mezi muži se z premiérového pohárového triumfu radoval Němec Florian Wilmsmann.

V březnu čekají skikrosaře závěrečné dva závody v ruském Sunny Valley a švýcarském Veysonnaz.

SP ve skikrosu v Bakuriani (Gruzie):

Muži: 1. Wilmsmann (Něm.), 2. Mobärg (Švéd.), 3. Schmidt, 4. Leman (oba Kan.).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Howden (Kan.) 562 b., 2. Lenherr 347, 3. Regez (oba Švýc.) 341.

Ženy: 1. Smithová (Švýc.), 2. Näslundová (Švéd.), 3. Bergerová Sabbatelová (Fr.), 4. Thompsonová (Kan.), …7. Kučerová, 15. Cholenská (obě ČR).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Smithová 765, 2. Thompsonová 457, 3. Bergerová Sabbatelová 414, …13. Kučerová 174, 29. Cholenská 35.

před 1 hodinou

V Adelaide vyhrála Šwiateková, po Roland Garros má druhý titul

Polská tenistka Iga Šwiateková vyhrála turnaj v Adelaide a po loňském senzačním triumfu na grandslamovém Roland Garros získala na okruhu WTA druhý titul. Světová osmnáctka ve finále porazila druhou nasazenou Švýcarku Belindu Bencicovou dvakrát 6:2.

Devatenáctiletá Šwiateková neztratila v pěti zápasech na tvrdém povrchu v Adelaide ani set. Finále trvalo jen hodinu a šest minut, Bencicová v něm soupeřce pomohla osmi dvojchybami a v obou sadách přišla dvakrát o servis. Vítězka ji při svém podání nepustila ani k jedinému brejkbolu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy