Soud dal akcie Vítkovic Světlíkovi, boj ale pokračuje

Zdeněk John
31. 5. 2012 16:00
Soud rozhodl spor miliardářů Světlíka a Komárka o podíl ve třicítce strojírenských firem
Foto: Petr Protivánek

Praha - Městský soud v Praze nečekaným způsobem zasáhl do bitvy miliardářů, kteří se dlouhé roky přetahují o necelou polovinu holdingu Vítkovice. Nařídil, aby 45 procentní balík akcií holdingu, které dosud ležely v soudní úschově, byly vydány Janu Světlíkovi.

Rozhodnutí okamžitě napadla druhá strana sporu, skupina KKCG Karla Komárka. Ukazuje se, že bitva dnešním verdiktem zdaleka nekončí. "Je pro nás nepochopitelné, jak v jedné a té samé věci mohou různé soudy dospět ke zcela opačnému závěru. Jsme přesvědčeni, že odvolací soud nebral v potaz veškeré právní argumenty a důvody a že rozhodnutí je věcně a právně chybné," sdělil Aktuálně.cz mluvčí skupiny KKCG Dan Plovajko.

KKCG na počátku letošního roku uspělo s žalobou, kdy Obvodní soud pro Prahu 10 rozhodl, že zmíněné akcie náleží Karlu Komárkovi. Šéf představenstva a ředitel Vítkovic Jan Světlík se proti tomuto rozhodnutí odvolal.

Městský soud v Praze, tedy odvolací instance, nyní překvapivě zrušil nejen rozhodnutí prvoinstančního soudu, ale zároveň rozhodl ve věci samé. Souhlasí s vydáním 45 procent holdingu Vítkovice Janu Světlíkovi.

Dovolání k Nejvyššímu soudu

KKCG nyní podá dovolání k Nejvyššímu soudu a požádá také o odkladný účinek dnešního rozhodnutí Městského soudu.

O zmíněný 45procentní balík akcií holdingu Vítkovice se bojuje dlouhé roky a mění se nejen taktika, ale i znesvářené strany.

Tři roky například trvalo arbitrážnímu soudu v Paříži, než o osudu tohoto mnohamiliardového majetku rozhodl ve sporu mezi Karlem Komárkem (KKCG) a podnikatelem Davidem Beranem. V květnu 2009 je pařížští arbitři přidělili Komárkovi.

Světlík si ale už tehdy na akcie dělal nárok. Dokonce mu je přisoudila v témže roce jiná arbitráž, ale Beran je odmítl vydat právě s odvoláním na uzavřenou transakci s KKCG Karla Komárka.

Vítkovice Holding je společnost, pod níž patří necelá třicítka strojírenských firem. Roční tržby se před krizí pohybovaly lehce pod 20 miliardami korun.

KKCG je nadnárodní soukromou finanční a investiční skupinou Karla Komárka mladšího. Svoji činnost zaměřuje zejména na oblasti ropy a zemního plynu, ale právě i průmyslové výroby. V holdingu Vítkovice ji patří pět procent, dalších 10 procent pak v akciové společnosti Vítkovice.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Soudy v ČR.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Ministryně Benešová se rozhodla podat kárnou žalobu na brněnskou soudkyni Bartošovou v souvislosti s přerušením trestu lobbisty Romana Janouška

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Předsedkyní německého Spolkového sněmu se má stát politička SPD Bärbel Basová

Předsedkyní německého Spolkového sněmu se má stát 53letá politička sociální demokracie (SPD) Bärbel Basová. Vyplývá to z informací, které má k dispozici agentura DPA. Ustavující schůze Spolkového sněmu v novém složení, které určily volby 26. září, bude v úterý.

Basovou do vysoké ústavní funkce navrhne vedení parlamentní frakce SPD. Basová je poslankyní od roku 2009 a v současnosti je místopředsedkyní parlamentní frakce SPD. V čele Spolkového sněmu by vystřídala Wolfganga Schäubleho z Křesťanskodemokratické strany (CDU), která si po volební porážce na předsednické křeslo nemůže činit nárok.

Úřad šéfa Spolkového sněmu je protokolárně druhý nejvyšší ve Spolkové republice Německo, hned po spolkovém prezidentovi. Tradičně náleží nejsilnější frakci v parlamentní komoře. SPD zvítězila ve volbách do Spolkového sněmu díky zisku 25,7 procenta hlasů. V minulých dnech často zaznívaly požadavky, aby v čele sněmu stanula žena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy