Soud chyboval při krachu OP, poškodil Českou spořitelnu

Tomáš Fránek
14. 12. 2010 14:40
Ústavní soudci souhlasili se stížností mocné banky

Brno - Soud závažně pochybil v případě krachu Oděvního podniku Prostějov.

Česká spořitelna, největší věřitel někdejšího textilního gigantu, uspěla se svou stížností u Ústavního soudu.

Banka si stěžovala na to, že se její zástupce nemohl - kvůli rozhodnutí soudu - podílet na rozhodování o dalším osudu firmy.

Co bude dál?

Aktuální verdikt Ústavního soudu tak výrazně zkomplikoval prodej majetku ještě loni největší oděvní firmy v Česku. OP Prostějov přitom věřitelům dluží přes dvě miliardy korun.

Podle ústavních soudců nedokázal Krajský soud v Brně svůj verdikt a výrazně omezil vliv České pořitelny.

"Vnímáme to tak, že se dnes rozhodovalo tom, zda argument o koncernu může takto zásadním způsobem ovlivnit hlasovací práva. Podle toho, jak to chápeme od Ústavního soudu, to znamená, že nemůže," řekl ředitel odboru restrukturalizace a vymáhání České spořitelny Daniel Hříbal.

Už v pondělí vyhověl Krajský soud v Brně vyhověl jiné žalobě České spořitelny a zrušil rozhodnutí o prohlášení konkurzu na OP.

Podle žaloby bylo insolvenční řízení přiděleno soudci Janu Kozákovi v rozporu se zákonem o soudech a soudcích.

Dluhy za dvě miliardy

Kozák navíc rozhodl, že Česká spořitelna a Oděvní podnik tvoří koncern, a proto nenechal zástupce banky hlasovat. Zdůvodnil to tím, že spořitelna má rozhodující vliv na fungování společnosti.

Spořitelna má u prostějovské firmy pohledávku 675 milionů korun.

Z informací v insolvenčním rejstříku vyplývá, že své pohledávky vůči OP nárokuje 555 věřitelů. Celkem žádají 2,15 miliardy korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy