Soud chyboval při krachu OP, poškodil Českou spořitelnu

Tomáš Fránek
14. 12. 2010 14:40
Ústavní soudci souhlasili se stížností mocné banky

Brno - Soud závažně pochybil v případě krachu Oděvního podniku Prostějov.

Česká spořitelna, největší věřitel někdejšího textilního gigantu, uspěla se svou stížností u Ústavního soudu.

Banka si stěžovala na to, že se její zástupce nemohl - kvůli rozhodnutí soudu - podílet na rozhodování o dalším osudu firmy.

Co bude dál?

Aktuální verdikt Ústavního soudu tak výrazně zkomplikoval prodej majetku ještě loni největší oděvní firmy v Česku. OP Prostějov přitom věřitelům dluží přes dvě miliardy korun.

Podle ústavních soudců nedokázal Krajský soud v Brně svůj verdikt a výrazně omezil vliv České pořitelny.

"Vnímáme to tak, že se dnes rozhodovalo tom, zda argument o koncernu může takto zásadním způsobem ovlivnit hlasovací práva. Podle toho, jak to chápeme od Ústavního soudu, to znamená, že nemůže," řekl ředitel odboru restrukturalizace a vymáhání České spořitelny Daniel Hříbal.

Už v pondělí vyhověl Krajský soud v Brně vyhověl jiné žalobě České spořitelny a zrušil rozhodnutí o prohlášení konkurzu na OP.

Podle žaloby bylo insolvenční řízení přiděleno soudci Janu Kozákovi v rozporu se zákonem o soudech a soudcích.

Dluhy za dvě miliardy

Kozák navíc rozhodl, že Česká spořitelna a Oděvní podnik tvoří koncern, a proto nenechal zástupce banky hlasovat. Zdůvodnil to tím, že spořitelna má rozhodující vliv na fungování společnosti.

Spořitelna má u prostějovské firmy pohledávku 675 milionů korun.

Z informací v insolvenčním rejstříku vyplývá, že své pohledávky vůči OP nárokuje 555 věřitelů. Celkem žádají 2,15 miliardy korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Barcelona kvůli pandemii odložila prezidentské volby

FC Barcelona musela kvůli koronavirové pandemii odložit volby nového prezidenta, jež měly být 24. ledna. V termínu se nemohou uskutečnit kvůli v současnosti platnému omezení pohybu osob v Katalánsku.

Barcelona proto požádala vládu autonomního společenství, aby se mohly volby uskutečnit poštou. Katalánská vláda tuto možnost prověřuje. Nový termín voleb nebyl určen.

Jeden z nejslavnějších klubů světa je bez řádného prezidenta od konce října loňského roku, kdy odstoupil Josep Bartomeu. Barcelonu vede jako prozatímní šéf Carles Tusquets, jenž se voleb účastnit nebude.

Kandidáty na prezidentskou funkci jsou Joan Laporta, Víctor Font a Toni Freixa. Za favorita je považován bývalý šéf Barcelony z let 2003-2010 Laporta, který slíbil, že udělá maximum pro udržení klubové ikony Lionela Messiho, jemuž v červnu vyprší smlouva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy