Sněmovna váhá nad dozorčí radou pro ČKA

Dušan Klimeš
8. 11. 2006 18:30
Praha - Poslanci se nedokázali shodnout na tom, kdo by měl držet stráž nad miliardami ukrytými v ČKA.

Ani dnešní hlasování sněmovny nepřineslo rozluštění hádanky se jménem "dozorčí rada ČKA".

Zákonodárci měli na výběr šest kandidátů, přesto jediný z nich získal dostatečný počet hlasů. Je jím Pavel Tollner, člen KDU-ČSL a dlouholetý člen tohoto orgánu ČKA. Důvěru dostal až ve druhém kole hlasování. Zbývá tedy najít ještě další tři členy.

Právě v době, kdy je vyhlášen tendr na balík pohledávek za 28,8 miliardy korun, se poslanci "hádají" o tom, kdo by měl zasednout v radě, která má dohlížet na bezproblémový a transparentní průběh prodeje.

Poslanci teď mají čas do 28. listopadu, aby podali nové návrhy na členy dozorčí rady. Neprošli totiž poslanci Doktor, Ježek, Libý, ani "neposlanci" Sýkora a Rusová.

Sněmovna pár minut před klíčovým rozhodnutím.
Sněmovna pár minut před klíčovým rozhodnutím. | Foto: Ondřej Besperát

Jedno je však jasné už teď. Tím, že poslanci zvolili někoho, kdo není sám poslancem, zvýšili mzdové náklady agentury na příští rok ve srovnání s loňským rokem asi o jeden milion korun. Každému členovi dozorčí rady totiž připadne za jeho práci 85 tisíc korun hrubého měsíčně. Pokud ovšem není poslancem. Ti odměny za členství nedostávají.

Drazí radní

Loni byli pouze dva členové rady bez poslaneckého mandátu - Pavel Tollner a Pavel Pešek. Výdaje na jejich měsíční mzdu představují ročně zhruba milion korun. Celkem si pak podle výroční zprávy ČKA přišli na mzdách a odměnách dohromady na 7,7 milionu korun.

Platy managementu agentury připadaly předchozímu ministru financí Bohuslavu Sobotkovi přemrštěné. Nakonec dozorčí rada schválila jak snížení platů svých členů, tak i členů managementu.

Podle loňské účetní závěrky činily celkové provozní náklady ČKA zhruba 950 milionů korun. Z toho přímo na platy a mzdy šlo 310 milionů. Velkou položkou byly odměny tehdy pětičlenného představenstva, které si rozdělilo přes 27 milionů.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy