Smržovka splatí dluh podle plánu vlády

vid
9. 11. 2005 16:15
Praha - Smržovka musí prodat všechen majetek, který nepotřebuje, a z rozpočtu odvést 9 milionů. Zbytek jí vláda odpustí.

Plán na definitivní oddlužení Smržovky schválila na dnešním zasedání vláda. Obec Smržovka v Jizerských horách je podle ČTK nejzadluženější obcí v Libereckém kraji a dluží České konsolidační agentuře dluží 135 milionů korun.

"Účetní hodnota dluhu v České konsolidační agentuře je 16 milionů korun. Od nás dostanou zhruba 40 milionů, takže jim vylepšíme jejich hospodářský výsledek," řekl starosta Smržovky Vladimír Kahánek (ODS).

Podle starosty se účetní hodnota dluhu snížila tím, jak jej konsolidační agentura účetně odepisovala. Vyjádření ČKA se nám nepodařilo získat.

Smržovka nyní nabízí k prodeji přes 160 pozemků, domů nebo zbořenišť. Vše, co z prodeje tohoto majetku získá podle odhadů asi 30 milionů korun, musí odevzdat České konsolidační agentuře. Podle vládního plánu na oddlužení musí kromě toho do roku 2010 zaplatit asi 9 milionů ze svého rozpočtu.

Město se zadlužilo kvůli plánu luxusní čtvrti

Dluh se táhne z roku 1992, kdy město vydalo dluhopisy za 115 milionů korun, kterými chtělo zaplatit výstavbu zcela nové části obce se sedmdesáti domy a vyhlídkovou věží včetně rehabilitačního střediska.

Město se ale dostalo do dluhů, jak partnerské firmy postupně krachovaly. Kritici radnice tvrdí, že smlouvy byly špatně připraveny. "Peníze zmizely v konkurzech a vyrovnáních firem. Víte, jaké je postavení věřitele," uvedl starosta Kahánek.

V roce 1998 pak emisi dluhopisů předčasně splatil ručitel dluhu Česká spořitelna. Když pak Českou spořitelnu v roce 2000 koupila rakouská skupina Erste, dluh města od ní odkoupila Česká konsolidační agentura.

Podle starosty Kahánka měl tehdy účetní hodnotu 136 milionů korun a Česká konsolidační agentura jej odkoupila za 60 procent hodnoty.

Kahánek hájí navíc své město tím, že mělo pro splácení reálný splátkový kalendář. V roce 2001 se však změnil systém rozpočtového určení daní. Smržovka tak podle Kahánka přišla ročně o 14 milionů v rozpočtu a proto nebyla schopna splátkový kalendář dodržet.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Při střelbě na oslavě v Coloradu zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy