Slevy na koupě letní dovolené pomalu končí

hpv
5. 3. 2008 11:15
Největší slevy jsou už většinou pryč
Foto: Martina Běhounková

Praha - V těchto týdnech končí nabídky cestovních kanceláří na prodej letních dovolených se slevou označovanou jako First Moment.

I když některé cestovní kanceláře budou poskytovat slevy za včasný nákup ještě v průběhu dubna, úspora peněz bude výrazně menší, než například v lednu.

To potvrzuje například Tomáš Brejcha z Čedoku: "Slevy za včasný nákup je u nás možné čerpat až do konce dubna, postupně se ale snižují. Nyní je to až šest procent ze základní ceny zájezdu. Nejvýraznější slevy jsme klientům nabízeli v prosinci a lednu. Tehdy se jednalo až o 15 procent".

Třetina s předstihem

Zájem o nákup zájezdů s předstihem trhal letos veškeré dosavadní rekordy.

"Odhadujeme, že v období od března do léta se prodá přibližně 55 procent všech zájezdů v celkové hodnotě 7,5 miliard korun. Dalších asi 35 procent dovolených připadne na nákupy First Minute a pouze deset procent na Last Moment," říká Tomio Okamura, mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Tento trend potvrzuje za CK Fischer i Daniel Plovajko: "K prvnímu únoru jsme prodali v režimu First Minute zájezdy na léto v celkové hodnotě přibližně tři čtvrtě miliardy korun. To je meziroční růst o více než třetinu".

První minuta střídá poslední

Zájezdy zakoupené v předstihu se slevou tak postupně vytlačují fenomén posledních let Last Minute. Na přelomu tisíciletí přitom na Lasty" odjíždělo na dovolenou přibližně 40 procent klientů cestovních kanceláří. Slevy dva dny před odletem klesaly často o více jak pětinu.

Cestovní kanceláře musely ohromnému tlaku "Lastů" začít čelit. Zboží jim totiž "leželo" na pultě do posledních dnů a to bylo pro hospodaření cestovních kanceláří nevýhodné.

A tak po vzoru zahraničních firem vstoupil na trh nový marketingový tah: First minute, první minuta. Reakce klientů byly pozitivní. Zákazník sice zpravidla neušetřil tolik, jako u lastů, jenže výběr zboží je podstatně širší.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Hasiči zlikvidovali chov drůbeže ve Slepoticích, ve kterém se vyskytla ptačí chřipka

Hasiči ukončili likvidaci drůbeže z chovu ve Slepoticích, kde byla zjištěna ptačí chřipka. Po dekontaminaci vozidel a místa zásahu areál ve čtvrtek opustí. Zvířata usmrtili v halách naplněných oxidem uhličitým, poté byla převezena do asanačního podniku.

"K utrácení drůbeže bylo spotřebováno asi 25 tun oxidu uhličitého. Bylo odvezeno 14 souprav do asanačních ústavů o váze přibližně 400 tun, jak se předpokládalo," řekl ředitel Krajské veterinární správy v Pardubicích Josef Boháč.

V pěti halách chovala společnost Moras Moravany asi 7000 krůt a 130.000 brojlerů. Další dezinfekce a vyklizení podestýlky a dezinfekce hal bude pokračovat v pátek. Zajišťuje ji u soukromé firmy chovatel.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 35 minutami

Prezident Miloš Zeman jmenoval Pavla Šámala soudcem Ústavního soudu. Ten je tak po víc než roce kompletní

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek na Pražském hradě jmenoval dosavadního předsedu Nejvyššího soudu Pavla Šámala soudcem Ústavního soudu  Soud je tak kompletní po více než roce, jednoho soudce postrádal od rezignace Jana Musila ze zdravotních důvodů k loňskému 31. lednu. Senát vyslovil souhlas se jmenováním experta na ústavní právo Šámala koncem ledna.

Po dnešním přesunu Šámala mezi ústavní soudce povede Nejvyšší soud do jmenování nového předsedy jeho místopředseda Roman Fiala, sdělil mluvčí soudu Petr Tomíček. Hrad zatím neupřesnil, kdy Zeman nového předsedu vybere. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy