Slevový trik Lidlu nevyšel, dostal pokutu kvůli letáku

Tomáš Fránek
11. 1. 2012 5:30
Jediný zákazník porazil diskontní řetězec, nemohl si koupit levný telefon

Brno - Jeden nespokojený zákazník a jeden chybějící levný bezdrátový telefon v prodejně Lidlu v pražských Bohnicích dali jasný návod, jak kontrolovat a trestat obchodníky za častý slevový trik.

Úřady, které prověřují nabídku obchodníků, tak nemusí místo obchodníků zdůvodňovat, kolik měli mít prodejci výrobků v obchodech nebo jaký zájem zákazníků měli vlastně očekávat. 

"Pro závěr, že byl porušen zákon, postačí zjištění, že množství zboží, které je v provozovně ve skutečnosti k dispozici, je ve zcela zjevném nepoměru k množství potenciálních zákazníků, které podnikatel oslovil inzercí plošně vhazovanou do poštovních schránek," rozhodli soudci Městského soudu v Praze.

Dva telefony na prodejně

Čtyřletý spor Lidlu, nespokojeného zákazníka a pražského magistrátu, který diskontního prodejce za zavádějící nabídku levných telefonů pokutoval, se nyní dostal až do sbírky nejdůležitějších soudních verdiktů v Česku.

Výklad soudu se týká takzvané zvláštní nabídky zboží - tedy situace, kdy třeba diskonty nabízejí zboží, které normálně neprodávají, jako je právě levnější elektronika, nábytek nebo oblečení.

Lidl svým zákazníkům v měsíční reklamní kampani nabídl ke koupi bezdrátový telefon. V letácích, které do schránek dostaly desetitisíce lidí, ale neuvedl, kolik kusů telefonů je nabízeno v jednotlivých prodejnách. Reklamě na levný telefon přitom byl na letáku věnován největší prostor.

Hned první den nabídky si chtěl levný výrobek koupit v prodejně v Praze-Bohnicích jeden ze zákazníků, po obědě už ale Lidl telefony neměl. Pražský magistrát proto po stížnosti tohoto muže zahájil kontrolu, při níž zjistil, že do Bohnic byly dodány jen dva telefony.

A Lidl proto dostal pokutu ve výši osm tisíc korun.  "Lidlu jako zadavateli reklamy bylo známo, nebo mohl předpokládat, že není nebo nebude schopen zajistit nabízené zboží v množství, které odpovídá očekávané nabídce," rozhodli úředníci. "Své rozhodnutí považujeme za vyvážené a vlídné," uvedli zástupci magistrátu s tím, že nízká pokuta je spíše varováním do budoucna.

Excelentní odhad

Lidl se ale obrátil na soud s tím, že zákon neporušil. "Jsme přesvědčeni, že jsme uspokojili v celé České republice všechny zákazníky krom jednoho jediného, takže náš odhad zájmu byl více než excelentní," uvedli zástupci Lidlu v žalobě. Zákon podle Lidlu pamatuje především na trestání obchodníků, kteří při masivních výprodejích nemají zboží pro stovky nakupujících.

Podle zástupců diskontu je absurdní, aby prodejci museli mít na skladě neomezený počet výrobků pro všechny zákazníky. "Chování spotřebitelů a reakce na akční nabídky jsou nepředvídatelné. Není zřejmé, na základě čeho máme určit dostatečné množství zboží," uvedli zástupci Lidlu.

Soud ale nepřesvědčili. Podle soudců není podstatné, že se na úřad obrátil pouze jeden nespokojený zákazník - nabídku totiž dostaly do schránek tisíce lidí, kteří mohli mít zájem telefony koupit. A nespokojených lidí tak mohlo být víc.

A pokud při kontrole úředníci konstatovali, že množství zlevněných telefonů bylo vzhledem k masivní reklamě zjevně nedostatečné, nemuseli už svoje rozhodnutí dál zdůvodňovat.

"V každém případě byl nepoměr mezi nabídkou a možnou (předvídatelnou) poptávkou příliš intenzivní," rozhodli soudci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Muž v Ústí nad Labem ohrožoval nožem svou rodinu, policista ho postřelil

Policie dnes večer zasahovala v Ústí nad Labem proti ozbrojenému muži, který s nožem v ruce ohrožoval svou rodinu. Na výzvy nereagoval a zbraň obrátil i proti zasahujícím policistům, jeden z nich útočníka postřelil. 

Událost byla podle policejní mluvčí Veroniky Hyšplerové hlášena krátce po 19:00 v ústecké čtvrti Střekov. "Ve chvíli, kdy policisté dorazili na místo, muž vůbec nereagoval na výzvy k odložení zbraně a s nožem v ruce zaútočil i na ně. Jeden z policistů použil střelnou zbraň a muže zasáhl, následně mu poskytli okamžitou první pomoc a zavolali záchrannou službu," popsala událost Hyšplerová.

Útočník byl se zraněním převezen do nemocnice. "Žádnému z členů rodiny muž naštěstí neublížil," dodala mluvčí.

před 7 hodinami

České volejbalistky nezvládly klíčový duelu, na mistrovství světa prohrály i s Argentinou

České volejbalistky v klíčovém duelu o postup ze skupiny na mistrovství světa nestačily na Argentinu. Jihoameričankám podlehly 1:3 po setech 20:25, 25:20 a dvakrát 22:25, za soupeřem zaostávaly zejména v produktivitě útoku. Ve skupině D se Češky propadly za Argentinu na nepostupové páté místo.

Třetí české vystoupení na světovém šampionátu bylo podle očekávání vyrovnanější než první dva duely proti favorizovaným Brazilkám a Japonkám. Ani tentokrát z toho ale svěřenkyně Jannise Athanasopulose nevytěžily více než jeden set.

V dalším zápase se Češky utkají v pátek se silnými Číňankami. Na první výhru na turnaji by měly útočit především v sobotním zápase proti Kolumbii. K reálné šanci na postup by potřebovaly neúspěch Argentinek v dalších zápasech včetně toho s Kolumbií, která je zatím ve skupině poslední.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Při nehodě dvou ugandských armádních vrtulníků v Kongu a Ugandě zemřelo 22 lidí

Při haváriích dvou ugandských armádních vrtulníků v pondělí a v úterý na východě Konga a v Ugandě zahynulo nejméně 22 lidí. S odkazem na nejmenovaného mluvčího konžské armády o tom dnes informovala agentura Reuters. Okolnosti neštěstí ugandská armáda podle něj nesdělila.

Uganda v prosinci vyslala do sousedního Konga vojáky, aby pomohli v boji proti islamistické povstalecké skupině známé jako Sjednocené demokratické síly (ADF).

Ugandské ozbrojené síly okolnosti nehody konžské straně podle mluvčího konžské armády dosud nesdělily. Mluvčí ugandské armády Felix Kulayigye ale potvrdil pád jednoho vrtulníku. "Došlo k úmrtím, ale v tuto chvíli nemám žádné další podrobnosti," dodal.

Další nejmenovaný konžský vojenský zdroj uvedl, že první vrtulník havaroval v pondělí nad vesnicí Boga v provincii Ituri, zatímco druhý spadl v oblasti Kabarole na hranici mezi Kongem a Ugandou. Při první havárii podle zdroje zahynuli tři konžští vojáci, neupřesnil, zda byli uvnitř stroje. Zdroj také nechtěl událost dále komentovat s ohledem na nadcházející jednání mezi zástupci Konga a Ugandy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy