SkyEurope v problémech. Nelétají z Prahy ani Bratislavy

Tomáš Fránek
1. 9. 2009 0:04
Pražskému letišti aerolinky dluží, odlety z bratislavského zrušila sama
Foto: Sky Europe

Praha - Zadlužené nízkonákladové aerolinky SkyEurope sužují další a další problémy. Od úterý její lety neodbavuje letiště v Praze. Už včera večer ovšem sám přepravce zrušil své lety z bratislavského letiště.

Společnost Letiště Praha v pondělí oznámila, že přestává poskytovat služby společnosti SkyEurope do doby než budou obnoveny dohodnuté pravidelné předplatby.

"V případě, že během zítřejšího dne bude doručena hotovost, je naše společnost připravena neprodleně znovu zahájit poskytování služeb do výše uhrazených záloh," uvedla mluvčí Eva Krejčí.

U zrušení letů SkyEurope z Bratislavy není zatím jasné, proč Sky Europe k tomuto kroku přistoupila.

Bratislavské letiště nehlásí žádné problémy s platbami. Důvody, proč z něj SkyEurope přestala létat, letiště nezná.

První zpožděná letadla

Foto: Ondřej Besperát

Problémy s lety SkyEurope nastaly na pražském ruzyňském letišti už koncem srpna.

Letadla SkyEurope do Atén a Paříže měla podle serveru Planes zpoždění. Až dvě stě cestujících, kteří měli odletět krátce po pondělním poledni, čekali na letišti.

Firma dluží i za palivo. Zástupce společnosti Eni serveru Sme.sk řekla, že SkyEurope dluží tisíce eur.

SkyEurope kvůli dluhům už dříve přestaly létat z Vídně.

Konkurence přetahuje zákazníky

Na problémy SkyEurope velmi rychle zareagovaly konkurenční letečtí dopravci. O zákazníky zadlužené společnosti už se hlásí například ČSA, Smart Wings nebo Wizz Air.

Pokud si zákazníci SkyEurope připlatí, mohou využít plánovaných letů výše zmíněných firem.

"Po předložení původní letenky a zaplacení padesáti eur (1 400 Kč) mohou využít nejbližšího spoje Českých aerolinií do příslušné destinace," uvedla mluvčí českého dopravce Hana Hejsková.

Wizz Air pak zbývající místa na svých linkách nabízí za třicet eur, Smart Wings za 49 eur.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy