Škodlivá sůl v jídle z Polska: Úřady dál tají detaily

Tomáš Fránek
22. 3. 2012 17:28
Polské úřady už měsíc tají, kterých výrobků se aféra týká. Dovoz do Česka je přitom rekordní

Brno - Polské úřady už měsíc tají, do kterých potravinářských výrobků se dostaly tuny technické soli. A čeští kolegové je za to ostře kritizují.

Podle Martina Klanici ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce je situace vážná. Polsko ani po měsíci od vypuknutí aféry neodpovědělo na konkrétně položené otázky.

Kvůli liknavému postupu polských úřadů tak selhává společný evropský systém, který má hlídat bezpečnost potravin.

"Do dnešního dne nemáme prostřednictvím (evropského výstražného systému) RASFF ani jinou cestou žádné konkrétní informace o tom, které subjekty v Polsku zpracovávaly průmyslovou sůl, do kterých potravin a v jakém dávkování byla použita, a zda se tyto potraviny mohly dostat na český trh," říká Klanica.

"Polská solná aféra předvedla, jak nemá vypadat činnost kontrolních orgánů," podotýká šéf Potravinářské komory Miroslav Toman.

Rekordní dovoz z Polska

Aféra s technickou solí navíc přichází v době, kdy do Česka míří rekordní množství potravin z Polska.

Podle nejnovějších údajů polského ministerstva zemědělství je letos vývoz polských potravin rekordní, za měsíc dosáhl 1,2 miliardy eur. A Česko společně s Německem patří mezi země, kde končí výrobky z Polska nejčastěji.

Dovoz polských potravin do Česka v posledních letech rychle roste i podle českých statistiků.

Jeho hodnota se už loni zvýšila na rekordních téměř 20 miliard korun. Zatímco v roce 2000 byly z Polska do Česka dovezeny potraviny a živá zvířata v hodnotě 4,7 miliardy korun, tak loni hodnota importu polských potravin a zvířat činila už 19,8 miliardy korun.

Voda z rybníka místo pitné

Kontroly polských potravin v Česku zatím technickou sůl neobjevily.

Podle inspekce je ale počínání polských úřadů neomluvitelné i přes tvrzení, že sůl nemůže poškodit zdraví lidí. "Obávám se, abychom se příště nedozvěděli, že nějaký výrobce třeba v Polsku nebo i jinde používá při výrobě potravin vodu z rybníku místo vody pitné," uvedl Martin Klanica ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce v březnovém rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Které potravinářské firmy a kde všude se technická sůl v polském potravinářském průmyslu používala, se zatím neúspěšně snaží zjistit také polská média.

Podle některých informací se ale sůl měla dostat třeba do jídla, které jedli polští poslanci ve stravovacích zařízeních parlamentu.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Česko uspělo ve sporu s insolvenčním správcem Viktoriagruppe

Odvolací soud v Mnichově potvrdil, že správce musí respektovat postavení Česka a daňové pohledávky tuzemských orgánů budou spláceny přednostně. Česko tak bude i nadále v rámci insolvenčního řízení vystupovat jako zajištěný věřitel.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Opozice chce o výročních zprávách ČT ve sněmovně znovu jednat příští týden

Opozice po skončení pátečního jednání sněmovny navrhne termíny pro projednání výročních zpráv České televize v příštím týdnu. Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury se nabízí hned několik možností, kdy dokončit ve čtvrtek neuzavřenou debatu. Pokud nezískají podporu, požádají opoziční strany o svolání mimořádné schůze, jak ji už avizovali starostové a lidovci. Poslanci ve čtvrtek debatou nad zprávami strávili pět hodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy