Sklárny v Novém Boru začaly znovu tavit sklo

ČTK ČTK
6. 1. 2010 11:30
Trvalo celý rok než se v Crystalexu Nový Bor připravilo obnovení výroby skla
Foto: Jan Langer

Nový Bor - V Crystalexu Nový Bor začali po roční pauze znovu tavit sklo. První výrobní linky Crystalexu CZ se ale rozjedou až za týden, kdy bude 30 tun skloviny v první vaně připraveno. Na obnovení výroby v Crystalexu čekali s napětím nejen zaměstnanci, ale celé město i region, pro které je sklárna největším zaměstnavatelem. V současné době pracuje v Crystalexu 228 lidí, v polovině roku by jich podle jednatele společnosti Jiřího Hudery mohlo být až 450.

 Jako první se začnou vyrábět nejprodávanější soubory stolního skla Claudi a Diana a později budou následovat další soubory ze standardního sortimentu Crystalexu. Už v únoru 2010 chce Crystalex CZ vystavovat na největším sklářském veletrhu Ambiente ve Frankfurtu nad Mohanem. V současnosti má sklárna podle Hudery dostatek zakázek. "Postupně se k nám vracejí tradiční zákazníci z celého světa," řekl Hudera.

Původně tu bylo 1800 zaměstnanců

Crystalex byl ještě na podzim 2008 největším podnikem zkrachovalé sklářské skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT). V té době zaměstnával přes 1800 pracovníků v Novém Boru, Hostomicích na Teplicku, Karolince na Vsetínsku a Vrbně pod Pradědem. Od 22. září 2008 je společnost stejně jako celá skupina v insolvenčním řízení kvůli nedostatku provozního kapitálu. Výroba v Novém Boru se zastavila loni v lednu, když banky po skončení moratoria odčerpaly z účtů podniku veškerou hotovost.

Loni na podzim ale novoborský podnik a také závody v Hostomicích a Karolince získala firma CBC Invest s ruským kapitálem, kterou zastupuje Jiří Hudera. Sklárny firma získala ve výběrovém řízení za téměř 363 milionů korun a od podzimu intenzivně pracuje na obnovení výroby. Spolu s podnikem získal nový vlastník i značku Crystalex, od listopadu proto podniká pod novým názvem Crystalex CZ.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 27 minutami

Na dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň je nehoda, jezdí se jedním pruhem

Dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň uzavřela v pondělí časně ráno téměř na dvě hodiny nehoda osobního vozidla a dodávky. Řidič osobního vozidla utrpěl těžká zranění, záchranáři ho převezli do nemocnice. Provoz jedním jízdním pruhem byl obnoven po šesté hodině ranní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy