Skanska přišla v krizi o tržby, provozní zisk udržela

Ekonomika Ekonomika
9. 2. 2010 11:11
Skanska odmítla některé zakázky, propustila 17 procent lidí a přežila.
Dopravní stavby pomohly Skansce projít minulým rokem.
Dopravní stavby pomohly Skansce projít minulým rokem. | Foto: Karel Toman

Praha - Zakázky na stavby silnic a opatrnost podržely stavební kolos Skanska v roce krize nad vodou. Přestože totiž jedné z největších stavebních společností klesly tržby v Česku v loňském roce o 17 procent, její provozní zisk se o 10 procent zvýšil na 1,545 miliardy korun. Oznámilo to dnes vedení společnosti.

Podle generálního ředitele společnosti Dana Ťoka snížily tržby na 31, 243 miliardy korun především dopady krize. Ta utlumila celé stavebnictví jako obor, nejvýrazněji však bytovou výstavbu.

Propad v této oblasti však Skansce nahradilo dopravní stavitelství. Společnost navíc odmítla některé zakázky, které představovaly příliš velké riziko a vyvarovala se tak ztrátových zakázek.

Průchod krizí však nebyl ani pro takového giganta, jakým je Skanska, nijak snadný. Společnost propustila 17 procent lidí, a snížila tak počet zaměstnanců na 5513.

"Očekávám, že vzhledem k setrvačnosti stavebního trhu budou následky krize přetrvávat i v letošním roce," podotkl k dalšímu vývoji Ťok.

Stejně se vyjádřila i švédská mateřská společnost Skanska, která v posledním loňském čtvrtletí sice zvýšila hrubý zisk, ale pocítila pokles výnosů. Ten očekává i pro letošní rok.

I proto pokračuje Skanska v opatrném chování. Před časem oznámila svůj záměr postavit v Praze sedm administrativních budov se 46 tisíci čtverečních metrů kancelářských ploch. Stavba však začne až poté, co bude mít společnost pro tyto prostory nájemce.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Zpomalování růstu cen se v březnu zastavilo, inflace stoupla na 2,3 procenta

Meziroční inflace v březnu stoupla z únorových 2,1 procenta na 2,3 procenta. Zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku se po sedmi měsících zastavilo. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Inflace předtím vytrvale klesala od loňského července, kdy dosáhla 3,4 procenta. Analytici odhadovali, že březnová meziroční inflace bude činit až 2,4 procenta. Meziměsíčně ceny vzrostly v březnu o 0,2 procenta.

Největší podíl na březnovém meziročním zvýšení inflace měl podle statistiků růst cen pohonných hmot. "Průměrná cena benzinu Natural 95 byla 30,47 koruny za litr a jednalo se o nejvyšší hodnotu od loňského února. Průměrná cena motorové nafty pak byla 29,14 koruny za litr a šlo o nejvyšší cenu od loňského března," sdělila vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Sto dnů před startem OH v Tokiu mají Češi jistých jen 44 míst

Sto dnů před zahájením odložených olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 44 účastnických míst, z toho 12 na jméno. Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor věří, že do konce kvalifikačních bojů by se toto číslo mohlo přehoupnout přes stovku. Na předchozích letních hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 startovalo 104 českých sportovců, nejméně od OH 1956 v Melbourne.

"Přáli bychom si, aby ve výpravě bylo víc než sto sportovců. Hodně bude záležet na tom, zda uspějí basketbalisté," řekl Doktor. Satoranského a spol. čeká necelý měsíc před startem her náročná kvalifikace v Kanadě, ostatní kolektivní sporty už šanci na postup ztratily.

před 27 minutami

Slovák odsouzený v Česku za propagaci teroristického hnutí podal stížnost

Slovák Dominik Kobulnický, jenž si má odpykat pět let za propagaci teroristického hnutí, podal ústavní stížnost. Jde o poslední šanci, jak zvrátit rozsudek, který loni v listopadu potvrdil Nejvyšší soud. Podání stížnosti je patrné z justičních databází. Podle mluvčí Ústavního soudu Miroslavy Číhalíkové Sedláčkové o podnětu zatím není rozhodnuto.

Muž ve svém pražském bytě skladoval chemikálie, ze kterých by bylo možné vyrobit výbušninu. Na Facebooku pak sdílel fotografie a příspěvky radikálních islamistů. Městský soud v Praze mu uložil šest a půl roku vězení. Uznal jej vinným z obecného ohrožení a z propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka - konkrétně takzvaného Islámského státu a Kavkazského emirátu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy