Singer: Půjčka pro MMF nedává ekonomicky smysl

Zadlužení Řecka nelze podle guvernéra ČNB řešit jinak než jeho odchodem z eurozóny
Foto: Jan Langer

Praha  - Řecko by mělo podle guvernéra České národní banky (ČNB) Miroslava Singera opustit eurozónu. Co se vůči zemi nyní děje, navíc považuje za nešťastné, uvedl guvernér v souvislosti s půjčkou pro MMF v rozhovoru pro deník Mladá fronta Dnes.

ČNB sice poskytnutí další půjčky Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) vládě nedoporučovala, podle posledního vyjádření tiskového mluvčího Marka Petruše ale rada vzala při svém rozhodování příslib vystavení bonitní záruky státu v úvahu.

Na svém pravidelném čtvrtečním zasedání tak bankovní rada ČNB vyslovila souhlas s uvolněním 1,5 miliardy euro z devizových rezerv pro bilaterální půjčku Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF).

Objem půjčky není dostatečný, tvrdí guvernér

Svůj souhlas pak ale bankovní rada ČNB podmínila vládní zárukou. Parlament České republiky tak bude muset schválit státní záruku za možné ztráty ČNB, pokud by MMF půjčku nesplatil.

"Ekonomicky jsme přesvědčeni, že žádný smysl nedává a k řešení dluhové krize nepřispěje. Objem půjčky není dostatečný a je to velice zvláštní půjčka," okomentoval podle serveru Patria.cz poslání peněz MMF guvernér Singer.

"Evropa vlastně půjčuje svou vlastní měnu fondu, aby ji mohl obratem půjčit zpátky do Evropy. Každý investor zvenčí, například z Číny, se tak musí logicky ptát: Proč si proboha Evropa nepůjčí sama sobě a potřebuje k tomu MMF? V neposlední řadě je půjčka MMF hodně blízká měnovému financování, což mnohé z nás vede k názoru, že by se to dělat nemělo," říká Singer v rozhovoru pro MF Dnes.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Söder to nebude. Německá CDU chce jako nástupce Merkelové Armina Lascheta

Celostátní vedení Křesťanskodemokratické unie (CDU) se jasně vyslovilo pro předsedu strany Armina Lascheta jako kandidáta unie CDU/CSU na německého kancléře v zářijových volbách. Oznámil to podle agentury DPA mluvčí strany po šestihodinovém jednání špiček křesťanských demokratů v Berlíně. Pro Lascheta podle něj hlasovalo 31 členů vedení, devět pro jeho soupeře, předsedu sesterské Křesťansko-sociální unie (CSU) a bavorského premiéra Markuse Södera a šest členů se zdrželo.

Agentura AFP poznamenala, že populární bavorský vůdce Söder v předstihu přislíbil, že se podřídí rozhodnutí CDU. Laschet je současně premiérem Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy