Silná koruna zachraňuje levný benzín

Dušan Klimeš
18. 9. 2007 10:55
Ropa je znovu na rekordu

Praha - Cena barelu ropy opět překonala rekord a posunula se na 81,18 dolarů za barel. Přitom ještě před pěti lety stál barel pouhých třicet dolarů. Čeští řidiči ovšem na pumpách za benzín stále platí téměř stejné peníze.

V roce 2002 se za litr pohonné hmoty platilo přes 26 korun, nyní se cena pohybuje jen těsně nad třiceti korunami. To je nárůst asi o patnáct procent. Přitom ropa zdražila za stejné období o 160 procent.

Tuzemské ceny u čerpacích stanic tak drží na uzdě především posilování koruny vůči dolaru. Zatímco před pěti lety stál dolar přes 33 korun, dnes se jeho cena pomalu blíží devatenácti korunám a překonává své vlastní rekordní hodnoty.

Díky tomu mohou čeští řidiči jezdit relativně levně. Zdražení ropy o více než dvojnásobek je vyrovnáno posílením koruny o polovinu.

Předešlá maxima:  Ropa pokořila nový rekord. Prolomila hranici 80 dolarů

Navíc cena ropy, jak je obchodována na světových trzích, tvoří z konečné ceny na stojanu benzínové pumpy jen asi třetinu. Zbytek jsou daně, náklady na rafinaci, distribuci a provoz čerpacích stanic.

Za posledních pět let se navíc pumpařům výrazně snížili marže kvůli stále silnější konkurenci, a tak za benzín řidiči plátí stále téměř stejně.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Málo ropy v Americe

Za posledním zdražováním ropy, které vedlo až k dalšímu rekordu, stojí především obavy z nízkých zásob v USA těsně před začátkem zimní topné sezony.

Navíc především jih Spojených států začíná být zužován hurikány, které se každoročně vrací a ohrožují ropná pole a ropné plošiny.

Před dvěma týdny se proti tomuto vývoji pokusil zasáhnout kartel OPEC, který sdružuje největší vývozce ropy.

Zástupci zemí se dohodli, že zvýší produkci o půl milionu barelů denně, aby tak ukojili poptávku a cena mohla jít dolů.

I přes tento krok ale ropa stále zdražuje a dostává se na nové a nové rekordy.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy