Šéf Evrazu Vítkovice: Ocelárny skomírají, viníka znám

Zuzana Kubátová Zuzana Kubátová
11. 2. 2013 21:20
Dmitrij Ščuka, předseda představenstva Evraz Vítkovice Steel, v rozhovoru pro Insider
Dmitrij Ščuka, šéf Evraz Vítkovice Steel.
Dmitrij Ščuka, šéf Evraz Vítkovice Steel. | Foto: Ludvík Hradilek

Ostrava - Spousta lidí z branže tvrdí, že loňský rok byl pro ocelářství v Evropě nejhorší za posledních dvacet let. "V celém světě šla spotřeba ocelářské produkce nahoru o 1,2 procenta, ale v Evropě spadla o 4,7 procenta dolů. Například u stavební oceli je propad za posledních pět let oproti minulým letům až padesátiprocentní," řekl v rozhovoru pro deník Insider Dmitrij Ščuka, předseda představenstva Evraz Vítkovice Steel.

Jako hlavního viníka, proč je evropské ocelářství málo konkurenceschopné, vidí Ščuka příliš vysoké ceny elektřiny. "Cena elektřiny je pro nás už neúnosná. Především kvůli podpoře obnovitelných zdrojů energie je už teď celkově o 200 procent vyšší než v USA! Dlouhodobá konkurence za takových podmínek je naprosto nemožná. Navíc po roce 2020 dostane evropské ocelářství další ránu v podobě snížených emisních limitů," uvedl Ščuka.

Co v deníku Insider najdete o ruském byznysu v Česku:

Evraz Vítkovice Steel plánovaly velkou investici do vybudování obloukové elektrické vysoké pece, zhruba za 200 milionů korun.  Nyní už o ní tolik nemluví. "Zvažujeme, zda má za současných podmínek (ceny elektřiny - pozn. red.) vůbec smysl. Musíme to propočítat."

Ščuka se obává, že do 10 až 15 let může být v Evropě zlikvidována ocelářská prvovýroba.

Jaké ocelářské provozy budou muset být odstaveny? Jak vypadají dramatická jednání o cenách s ArcelorMittal? Jaké očekává výsledky Evrazu v letošním roce? Čtěte exkluzivní rozhovor s Dmitrijem Ščukou v deníku Insider

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy