Schodek rozpočtu bude letos 90 miliard

dkl, ČTK
1. 12. 2006 15:15
Praha - Přestože poslanci loni schválili rozpočet se schodkem 74,4 miliardy, nakonec bude o 15 miliard vyšší.

Počítá s tím ministerstvo financí. To zároveň oznámilo, že už na konci listopadu se státní kasa propadla do záporu 31 miliard korun. A na konci roku v ní bude chybět 89,6 miliardy korun.

Mohou za to tradiční vysoké výdaje na konci roku jako kapitálové výdaje, vyšší výdaje na důchody a předčasná úhrada státních záruk ve prospěch ČNB.

Málo na daních

Nepříjemným překvapením pro finančníky na ministerstvu byl pokles výběru daně z příjmu, a to jak od občanů, tak od firem.

Oproti loňsku stát vybral od fyzických osob o 3,6 procenta méně, od firem dokonce o 5,3 procenta méně. Celkově by letos ale mělo u těchto daní dojít až k dvanáctiprocentnímu propadu, protože byla snížena sazba z 26 na 24 procent.

Propad českého rozpočtu 2003 - 2009
Propad českého rozpočtu 2003 - 2009 | Foto: Aktuálně.cz

Naopak svoji pozici jistých příjmů obhájily spotřební daně. Od ledna do listopadu na nich totiž stát utržil 102,9 miliardy korun, což je o téměř sedm procent více než loni.

Nečekaná pojišťovna

Přestože příjmy oproti loňsku stouply o 51,4 miliardy, zdaleka to nestačilo. Vláda totiž rozházela o 82,6 miliardy více než v období leden až prosinec roku 2005, a tak je k dnešnímu dni v rozpočtu díra o velikosti 31,2 miliardy korun.

Nadprůměrné čerpání peněz vykázaly fondy sociálního a zdravotního pojištění, kterým stát dal 40,8 miliardy korun. Svoji roli sehrály i dva přesuny peněz Všeobecné zdravotní pojišťovně v celkové výši 5,5 miliardy.

Ale i samotná zadluženost státu dává rozpočtu zabrat. Jen na úrocích za 11 měsíců muselo být vyplaceno 30 miliard, což je o šest více než loni.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy