Schodek rozpočtu bude letos 90 miliard

dkl, ČTK
1. 12. 2006 15:15
Praha - Přestože poslanci loni schválili rozpočet se schodkem 74,4 miliardy, nakonec bude o 15 miliard vyšší.

Počítá s tím ministerstvo financí. To zároveň oznámilo, že už na konci listopadu se státní kasa propadla do záporu 31 miliard korun. A na konci roku v ní bude chybět 89,6 miliardy korun.

Mohou za to tradiční vysoké výdaje na konci roku jako kapitálové výdaje, vyšší výdaje na důchody a předčasná úhrada státních záruk ve prospěch ČNB.

Málo na daních

Nepříjemným překvapením pro finančníky na ministerstvu byl pokles výběru daně z příjmu, a to jak od občanů, tak od firem.

Oproti loňsku stát vybral od fyzických osob o 3,6 procenta méně, od firem dokonce o 5,3 procenta méně. Celkově by letos ale mělo u těchto daní dojít až k dvanáctiprocentnímu propadu, protože byla snížena sazba z 26 na 24 procent.

Propad českého rozpočtu 2003 - 2009
Propad českého rozpočtu 2003 - 2009 | Foto: Aktuálně.cz

Naopak svoji pozici jistých příjmů obhájily spotřební daně. Od ledna do listopadu na nich totiž stát utržil 102,9 miliardy korun, což je o téměř sedm procent více než loni.

Nečekaná pojišťovna

Přestože příjmy oproti loňsku stouply o 51,4 miliardy, zdaleka to nestačilo. Vláda totiž rozházela o 82,6 miliardy více než v období leden až prosinec roku 2005, a tak je k dnešnímu dni v rozpočtu díra o velikosti 31,2 miliardy korun.

Nadprůměrné čerpání peněz vykázaly fondy sociálního a zdravotního pojištění, kterým stát dal 40,8 miliardy korun. Svoji roli sehrály i dva přesuny peněz Všeobecné zdravotní pojišťovně v celkové výši 5,5 miliardy.

Ale i samotná zadluženost státu dává rozpočtu zabrat. Jen na úrocích za 11 měsíců muselo být vyplaceno 30 miliard, což je o šest více než loni.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy