Schodek rozpočtu bude letos 90 miliard

dkl, ČTK
1. 12. 2006 15:15
Praha - Přestože poslanci loni schválili rozpočet se schodkem 74,4 miliardy, nakonec bude o 15 miliard vyšší.

Počítá s tím ministerstvo financí. To zároveň oznámilo, že už na konci listopadu se státní kasa propadla do záporu 31 miliard korun. A na konci roku v ní bude chybět 89,6 miliardy korun.

Mohou za to tradiční vysoké výdaje na konci roku jako kapitálové výdaje, vyšší výdaje na důchody a předčasná úhrada státních záruk ve prospěch ČNB.

Málo na daních

Nepříjemným překvapením pro finančníky na ministerstvu byl pokles výběru daně z příjmu, a to jak od občanů, tak od firem.

Oproti loňsku stát vybral od fyzických osob o 3,6 procenta méně, od firem dokonce o 5,3 procenta méně. Celkově by letos ale mělo u těchto daní dojít až k dvanáctiprocentnímu propadu, protože byla snížena sazba z 26 na 24 procent.

Propad českého rozpočtu 2003 - 2009
Propad českého rozpočtu 2003 - 2009 | Foto: Aktuálně.cz

Naopak svoji pozici jistých příjmů obhájily spotřební daně. Od ledna do listopadu na nich totiž stát utržil 102,9 miliardy korun, což je o téměř sedm procent více než loni.

Nečekaná pojišťovna

Přestože příjmy oproti loňsku stouply o 51,4 miliardy, zdaleka to nestačilo. Vláda totiž rozházela o 82,6 miliardy více než v období leden až prosinec roku 2005, a tak je k dnešnímu dni v rozpočtu díra o velikosti 31,2 miliardy korun.

Nadprůměrné čerpání peněz vykázaly fondy sociálního a zdravotního pojištění, kterým stát dal 40,8 miliardy korun. Svoji roli sehrály i dva přesuny peněz Všeobecné zdravotní pojišťovně v celkové výši 5,5 miliardy.

Ale i samotná zadluženost státu dává rozpočtu zabrat. Jen na úrocích za 11 měsíců muselo být vyplaceno 30 miliard, což je o šest více než loni.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy