Schodek Česka bez úspor neklesne. Tvrdí ministerstvo

Veronika Skálová Veronika Skálová
29. 4. 2010 14:42
Ministerstvo financí není pro letošní výhled ekonomiky přehnaně optimistické.
Česko musí dál šetřit, jinak nebude schodek 5,3 % ale 5,9%, říká ministerstvo financí.
Česko musí dál šetřit, jinak nebude schodek 5,3 % ale 5,9%, říká ministerstvo financí. | Foto: Jan Langer

Praha - Další růst nezaměstnanosti, mírné zrychlení inflace a schodek veřejných financí na úrovni loňského roku, nebo menší. Ale hlavně - bez dalších úspor vyšší schodek, než počítá státní rozpočet. Tytto nepříliš optimistické předpovědi dnes zveřejnilo Ministerstvo financí.

"Česká ekonomika již vystoupila z recese a od 3. čtvrtletí 2009 v ní dochází k oživení ekonomické aktivity. Oživení však zůstává křehké a budoucí vývoj je zatížen mnoha riziky," upozornilo ve své zprávě ministerstvo.

Jen velmi opatrně proto odhaduje vývoj hrubého domácího produktu - přisuzuje mu pro letošek růst o 1,5 procenta, příští rok by mohl zrychlit na 2,4 procenta.

Obdobně by podle předpovědi ministerstva měla růst také inflace - z letošní úrovně 1,5 procenta na 2,3 procenta příští rok.

Vrcholu nezaměstnanosti dosáhneme až letos

Na vrchol letos podle odhadů vystoupí i míra nezaměstnanosti, která v porovnání s loňským rokem vystoupá už jen o 0,6 procenta a příští rok začít znovu klesat.

Rok 2009 sice nakonec pro veřejné finance skončil schodkem 5,9 procenta HDP, což bylo o 0,6 procentního bodu níž než se očekávalo. A pokud nezavede Česko další úspory, na stejné úrovni zůstane podle předpovědi ministerstva i letos. Přestože schválený státní rozpočet počítá se snížením deficitu na 5,3 procenta.

"Ministerstvo proto vládě předloží souhrn dodatečných úprav, které zajistí dosažení uvedeného cíle. Půjde zejména o další vázání výdajů kapitol, přehodnocení výdajů v rámci prostředků privatizačního účtu a vyšší, než původně plánované, zapojení dividend do příjmů veřejných rozpočtů," uvedl mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy