Schlecker platí statisíce, v Česku netřídil odpad

Tomáš Fránek
14. 9. 2010 12:05
Největší síť drogerií v Evropě dostala pokuty od České inspekce životního prostředí
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Brno - Společnost Schlecker provozující v Česku na 170 drogerií pyká za to, jak nakládala s odpady.

Česká inspekce životního prostředí firmě, která je největší drogistickou sítí v Evropě, totiž uložila tři pokuty v celkové výši 700 tisíc korun za to, jak firma dávala odpady likvidovat a také za to, že je v některých případech vůbec netřídila.

Firma, která měla loni v Česku tržby ve výši 2,3 miliardy korun, se přitom chlubí svým šetrným přístupem k životnímu prostředí.

Respekt na papíře

"Výrobky vlastních značek, které můžete zakoupit pouze v našich prodejnách, se vyznačují nejen velmi příznivou cenou, ale i velmi vysokou kvalitou. Tyto výrobky jsou pravidelně testovány německou firmou Stiftung Warentest a jejich dobré výsledky garantují jednak jejich kvalitu, jednak respekt k Vašemu zdraví a životnímu prostředí," napsala firma na svých internetových stránkách.

Podle inspekce měla ale firma lajdácký přístup ke třídění odpadu ze svých prodejen. Inspektoři totiž našli ve firmě, do které Schlecker dovážel dopady, pytle dovezené z prodejen firmy.

"V těchto pytlích byly nalezeny nevytříděné odpady - velké množství plastových fólií, PET lahve, papír - reklamní letáky, jeden pytel vytříděných účtenek, prošlé zboží převážně drogistického charakteru," uvedli inspektoři.

Firma navíc odpady skladovala v mobilním skladu své dceřiné společnosti, která v době kontroly neměla povolení nakládat s odpady.

Zástupci drogistického řetězce sice s udělením pokut nesouhlasili a odvolali se, ale neuspěli. Pokuty jsou tak pravomocné.

Drogerie není sama

Schlecker je evropskou drogistickou jedničkou, provozuje více než 14 000 obchodů a je zastoupen ve 13 zemích. V současnosti dosahuje  celkového obratu okolo 7 miliard eur a zaměstnává více jak 50 000 zaměstnanců.

V Česku má firmy na 170 prodejen a podle tržeb jí patří čtvrté místo mezi řetězci. Kromě drogérií začal firma budovat také síť lékaren.

Schlecker není jediný řetězec, který v Česku dostal pokuty za nakládání s odpady.

Šest set tisíc korun musel zaplatit Lidl.

Ten podle inspekce neinformoval zákazníky o možnosti zpětného odběru motorového oleje a monočlánkových baterií, které prodával ve svém píseckém marketu. Prohřešky inspekce objevila i v dalších prodejnách Lidl na jihu Čech, konkrétně ve Vimperku a v Českém Krumlově.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Vítězkou ceny hudební kritiky Apollo se stala sedmnáctiletá písničkářka Amelie Siba. Ocenění získala za své loňské album nazvané Dye My Hair.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Kanadský soud uznal útočníka, který najel v Torontu do davu lidí, vinným

Kanadský soud uznal vinným z desetinásobné vraždy a 16 pokusů o vraždu Aleka Minassiana, který v roce 2018 vjel v Torontu s dodávkou do chodců. Deset jich zabil a 16 zranil. Osmadvacetiletý muž se hlásil ke skupině lidí žijících v "nedobrovolném celibátu" (anglicky involuntary celibate, zkráceně incel), která je spojována také s dalšími útoky, píší americká média.

Minassianův právník se soudu snažil dokázat, že jeho klient nevěděl, že činí něco špatného, protože trpí poruchou autistického spektra. Minassian se loni k činu nepřiznal a jeho právní zástupci tvrdili, že vzhledem ke svému psychickému stavu není trestně odpovědný.

Soudkyně Anne Molloyová však rozhodla, že se tato tvrzení nepodařilo přesvědčivě prokázat. Není podle ní pochyb, že jeho činy byly dopředu naplánované a úmyslné, a že si byl plně vědom toho, co dělá. Minassian podle ní rovněž vyhledával a užíval si pozornost, kterou mu jeho čin přinesl.

Minassian najel v dubnu 2018 se zapůjčenou dodávkou do davu chodců v rušné čtvrti na severu Toronta. Mezi mrtvými bylo osm žen a dva muži, lidé ve věku mezi 22 a 94 lety.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 32 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď Emerald libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to dnes izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán. Její názor ale nepotvrdily bezpečnostní složky.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

"Írán praktikuje terorismus nejenom jadernými zbraněmi a snahou dostat se k našim hranicím. Páchá ho také poškozováním životního prostředí. Bojujeme proti znečištění a ubližování životnímu prostředí bez ohledu na hranice," řekla ministryně. Neposkytla ale informaci o libyjské firmě, která plavidlo vlastní, ani detaily o íránském podílu na úniku látky. Pohrozila však zahájením soudního řízení. "Budeme se soudit jménem všech izraelských občanů kvůli škodě na zdraví, přírodě, floře i fauně," řekla.

Izraelská televize Channel 13 ale oznámila, že představitelé bezpečnostních složek názor Gamlielové nesdílejí. Televize také vyjádřila podivení nad tím, že se na obsahu sdělení ministryně nepodílela tajná služba Mossad nebo jiné bezpečnostní agentury.

Televize Kan s odvoláním na nejmenovaného bezpečnostního představitele oznámila, že se nezdá, že byl Írán do úniku toxinů přímo zapojen. Slova ministryně plně nepotvrdil ani generální ředitel z jejího úřadu Rani Amir.

Zdroj: ČTK
Další zprávy