Sbohem Eurotelu a Telecomu, přichází O2

Dušan Klimeš
27. 4. 2006 17:27
Praha - V polovině letošního roku zaniknou značky Český Telecom a Eurotel a zákazníci si budou muset zvyknout na nový korporátní název O2.

Tuto změnu dnes schválili akcionáři na valné hromadě Českého Telecomu. Majoritní vlastník, španělská Telefónica, takto přejmenovává většinu svých dceřiných společností. Snaží se tak vytvořit silnou značku, která by mohla konkurovat světovým konkurentům.

Nová společnost, která vznikne po splynutí bývalého monopolu ČTe a Eurotelu, se bude jmenovat Telefónica O2 Czech Republic.

Původně pochází označení O2 od britského operátora, kterého Španělé koupili za 25 miliard euro.

Telecom nezklamal

Telekomunikační gigant Český Telecom, dnes již patřící do skupiny Telefónica, potěšil investory a analytiky. Na své valné hromadě totiž akcionářům oznámil relativně příznivé výsledky.

V prvním čtvrtletí roku 2006 zvýšil svůj zisk o 23 procent na 2,1 miliardy korun. Podle ČTK čekali analytici stagnaci na úrovni růstu 22 procent.

Výnosy však bývalému monopolu poklesly o 0,5 procenta na 14,8 miliardy. Špatně si vedly především pevné linky. Výnosy z této oblasti poklesly ČT o pět procent. Na vině je přechod klientů k mobilům, celkový pokles linek a rostoucí konkurence. Celkový počet linek klesl meziročně o sedm procent na 3,073 milionů.

Překvapením byl podle analytiků růst výnosů Eurotelu. Ty stouply o 6,5 procenta a do skupiny Českého Telecomu tak přinesl 7,5 miliardy korun.

Akcionáři si přijdou na své

Spolu s potěšujícími výsledky si akcionáři schválili i výplatu dividend. Držitelé cenných papírů Českého Telecomu se mohou těšit na 45 korun na každou akcii.

Foto: Profimédia

Celkem tak firma letos vyplatí na dividendách 14,5 miliardy korun. K tomu použije 6,78 miliardy z loňského zisku a 7,7 miliardy z kumulovaných zisků předešlých let.

Přestože výsledky byly vesměs dobré a trhy potěšily, akcie Českého Telecomu dnes na pražské burze skončily se ztrátou 1,06 procenta.

"Výsledky Českého Telecomu rozhodně neměly vliv na negativní pohyb jeho akcií. Klesaly celkově burzy v celém regionu, ale i ve Spojených státech. Klesající cena Telecomu se tedy nesla pouze v duchu všeobecného oslabování burzy," řekl deníku Aktuálně.cz Radúz Šrom ze společnosti Atlantik FT.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Z Pásma Gazy byly na Izrael odpáleny rakety, tvrdí armáda. Čeká střety

Z palestinského Pásma Gazy bylo do Izraele v úterý ráno odpáleno mnoho raket. Podle agentury Reuters to oznámila izraelská armáda s tím, že očekává několikadenní střety. Nejnovější napětí přichází poté, co Izrael v Gaze zabil vysoce postaveného člena militantní skupiny Islámský džihád. Podle listu The Times of Israel proti raketám z Gazy zasáhla izraelská protivzdušná obrana. V Tel Avivu mezitím zazněly varovné sirény.

Podle Reuters nejsou zprávy o žádných zraněných. Izraelská policie ale preventivně uzavřela silnice v blízkosti Pásma Gazy. Mezinárodní Ben Gurionovo letiště oznámilo, že provoz omezovat nebude. Podle The Times of Israel ale byly dnes na pokyn armády uzavřeny školy mezi hranicí s Gazou a Tel Avivem.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Portlík

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík. Na regionálním sněmu pro něj hlasovalo všech 68 přítomných delegátů. Portlík byl jediným kandidátem a nominovalo jej 12 z 15 oblastních sdružení. Poprvé se stal předsedou pražských občanských demokratů v listopadu 2017, kdy ve funkci nahradil bývalého místostarostu Prahy 10 Filipa Humplíka. Delegáti dnes rovněž zvolili prvního místopředsedu a trojici místopředsedů.

"Vám slibuji dva roky zábavy a oponentům dva roky úzkosti," řekl Portlík po volbě. Ke zvolení mu pogratuloval předseda ODS Petr Fiala. Připomněl, že Portlík říkal, že pražská ODS je jednotná a konsolidovaná. "Ale že takto, to jsem netušil," řekl k volebnímu výsledku Fiala.

Další zprávy