Sbohem Eurotelu a Telecomu, přichází O2

Dušan Klimeš
27. 4. 2006 17:27
Praha - V polovině letošního roku zaniknou značky Český Telecom a Eurotel a zákazníci si budou muset zvyknout na nový korporátní název O2.

Tuto změnu dnes schválili akcionáři na valné hromadě Českého Telecomu. Majoritní vlastník, španělská Telefónica, takto přejmenovává většinu svých dceřiných společností. Snaží se tak vytvořit silnou značku, která by mohla konkurovat světovým konkurentům.

Nová společnost, která vznikne po splynutí bývalého monopolu ČTe a Eurotelu, se bude jmenovat Telefónica O2 Czech Republic.

Původně pochází označení O2 od britského operátora, kterého Španělé koupili za 25 miliard euro.

Telecom nezklamal

Telekomunikační gigant Český Telecom, dnes již patřící do skupiny Telefónica, potěšil investory a analytiky. Na své valné hromadě totiž akcionářům oznámil relativně příznivé výsledky.

V prvním čtvrtletí roku 2006 zvýšil svůj zisk o 23 procent na 2,1 miliardy korun. Podle ČTK čekali analytici stagnaci na úrovni růstu 22 procent.

Výnosy však bývalému monopolu poklesly o 0,5 procenta na 14,8 miliardy. Špatně si vedly především pevné linky. Výnosy z této oblasti poklesly ČT o pět procent. Na vině je přechod klientů k mobilům, celkový pokles linek a rostoucí konkurence. Celkový počet linek klesl meziročně o sedm procent na 3,073 milionů.

Překvapením byl podle analytiků růst výnosů Eurotelu. Ty stouply o 6,5 procenta a do skupiny Českého Telecomu tak přinesl 7,5 miliardy korun.

Akcionáři si přijdou na své

Spolu s potěšujícími výsledky si akcionáři schválili i výplatu dividend. Držitelé cenných papírů Českého Telecomu se mohou těšit na 45 korun na každou akcii.

Foto: Profimédia

Celkem tak firma letos vyplatí na dividendách 14,5 miliardy korun. K tomu použije 6,78 miliardy z loňského zisku a 7,7 miliardy z kumulovaných zisků předešlých let.

Přestože výsledky byly vesměs dobré a trhy potěšily, akcie Českého Telecomu dnes na pražské burze skončily se ztrátou 1,06 procenta.

"Výsledky Českého Telecomu rozhodně neměly vliv na negativní pohyb jeho akcií. Klesaly celkově burzy v celém regionu, ale i ve Spojených státech. Klesající cena Telecomu se tedy nesla pouze v duchu všeobecného oslabování burzy," řekl deníku Aktuálně.cz Radúz Šrom ze společnosti Atlantik FT.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Španělská policie odhalila nelegální továrnu na cigarety, zabavila přes tři miliony cigaret

Policie na jihu Španělska odhalila tajnou podzemní továrnu na výrobu cigaret. Informuje o tom agentura AP. Podle policie jde o první odhalení takovéto továrny v Evropské unii.

Továrna se nacházela čtyři metry pod koňskými stájemi ve španělské provincii Málaga. Byla vybavena obytnými prostory a postelemi pro pracovníky. Vchod zakrýval dopravní kontejner.

Ze zpráv španělské policie a evropského policejního úřadu Europol vyplývá, že v důsledku odhalení továrny bylo zadrženo 20 osob z Británie, Ukrajiny a Litvy.

Podle Europolu byli dělníci nuceni pracovat v mimořádně nebezpečných podmínkách a nesměli bez svolení továrnu opustit. Továrna vyráběla 3500 cigaret za hodinu.

Policie při zásahu proti továrně zabavila přes tři miliony cigaret, velké množství hašiše a marihuany a tři zbraně, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy