Sberbank přichází. Mění jméno, platební karty i ceník

Zuzana Kubátová Zuzana Kubátová
1. 2. 2013 15:15
Ruská bankovní skupina Sberbank dokončila převzetí tuzemské Volksbank

Praha - Největší ruská banka Sberbank začne od 28. února působit v České republice pod svou vlastní značkou. Sberbank už loni převzala rakouskou Volksbank včetně české sítě a nyní zakončuje celý proces přejmenováním svých tuzemských poboček.

Svým českým klientům už Sberbank oznámila, že v souvislosti s přejmenováním budou například na jiné URL adrese dostupné internetové stránky (www.SberbankCZ.cz), zákazníkům postupně vymění platební karty a také internetové bankovnictví změní na službu pod názvem Sberbank Online.

Podobně naloží i s dalšími službami, v jejich názvu se vždy objeví hlavní jméno banky. V této souvislosti upozorňuje banka stávající klienty, aby se seznámili s novými obchodními podmínkami.

Sberbank je Kremlem ovládaný gigant s aktivy v hodnotě skoro 7,5 biliónů korun. S malým podílem akcií se obchoduje na burze. Kromě rakouské Volksbank ovládla loni také švýcarskou SLB Commercial Bank.

V Česku podepsala memorandum o porozumění se státní Exportní a garanční pojišťovnou EGAP,  podobné chystá nyní s Českou exportní bankou a slibuje masivní podporu českého vývozu do Ruska. Zároveň ale počítá s podporou ruských investic u nás.

Sberbank hospodařila ve 3. čtvrtletí s čistým ziskem 87,5 mld. rublů, což je meziroční nárůst o 10 %. Výsledky, které banka zveřejnila, jsou poprvé od zářijového prodeje akcií uvedeny podle mezinárodních účetních standardů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ)

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) uvedl v pondělí zveřejněné zprávě, že od roku 2000 do roku 2019 příjemci pobídek vyčerpali přes 75 miliard korun, většinou v podobě slevy na dani z příjmů. Kontroloři také konstatovali, že ministerstvo průmyslu a obchodu nesleduje dodatečné náklady státu, které pobídky provázejí. Ministerstvo se k věci zatím nevyjádřilo.

Od roku 2000, kdy byl schválen speciální zákon o poskytování investičních pobídek, do září 2020 přislíbilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) 955 pobídek. Ty měly mimo jiné pomoci snížit nezaměstnanost. Počet pobídek však v posledních letech navzdory klesající nezaměstnanosti rostl, a to až do konce roku 2018, zjistil NKÚ.

Většina státní podpory mířila do zpracovatelského průmyslu, a to na investice bez povinnosti vytvářet vyšší přidanou hodnotu. "Do tohoto odvětví plynulo 96 procent pobídek přislíbených MPO od roku 2012 do září 2020," zjistili kontroloři.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy