Sazku vytáhne z potíží Česká spořitelna. Dá jí úvěr

Zdeněk John
29. 10. 2009 7:15
Loterijní společnost bojuje s nedostatkem hotovosti kvůli splátkám za sportovní arénu v Praze Vysočanech.
Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Loterijní společnost Sazka, jejíž hospodaření krutě zatěžují splátky za obří sportovní arénu v pražských Vysočanech, se na nějaký čas zbaví hrozby, že nebude schopna splácet své krátkodobé závazky.

Sazka musí do konce října zaplatit dvěma bankám zhruba 800 milionů korun. Do konce roku ji pak čeká další splátka za halu. Nyní ji z nejhoršího vytáhne Česká spořitelna, která je podle čtvrtečních Hospodářských novin připravena splatit její úvěry a převzít je.
Podobně se v červenci zachovala společnost J&T, když Sazce poskytla půjčku v hodnotě půl miliardy korun.

Sazka kvůli velkým splátkám za halu prakticky přestala posílat peníze sportovním svazům. Deník Aktuálně.cz nedávno jako první upozornil na to, že firma je pod velkým tlakem politiků a že ji dokonce sledovala tajná služba. Bývalý premiér Mirek Topolánek, který mluvil o tom, že je třeba Sazce odebrat licenci, před několika dny zveřejnil dopis, v němž vypočítával důvody, proč je Sazka v potížích. Za hlavní považuje chybná rozhodnutí managementu v čele s šéfem Sazky Alešem Hušákem stavět tak draho halu.

Aktuálně.cz také upozornilo na dopis, v němž před tíživou situací Sazky varuje některé banky tehdejší náměstek ministra financí Eduard Janota.

Projděte si předchozí informace o kauze Sazka v minispeciálu Aktuálně.cz.

EXKLUZIVNÍ ZPRÁVY:
 • Původní zpráva:
  Stát zadal tajné službě, ať připraví atak na Sazku
 • Summary: BIS prověřovala aktivity největší sázkové společnosti v zemi - Sazka. Expremiér Topolánek s exministrem školství Liškou došli k závěru, že některé aktivity Sazky ohrožují vnitřní bezpečnost státu
 • Reakce Sazky: Firma "se vší rozhodností" odmítá spojení s jakýmikoli aktivitami, které by byly v rozporu se zákonem.
 • Zjištění BIS:
  Peníze na sport mizí v aréně. Vinou Sazky, zjistila BIS
 • Summary: Proč ve skutečnosti českému sportu chybějí peníze? Podle zjištění BIS proto, že miliony původně zamýšlené na rozvoj sportu přes kolečko spřízněných firem neplynou sportovcům, ale na sanaci vysočanské sportovní haly.
 • Reakce Sazky: Ministerstvo financí kontroluje naše odvody na veřejně prospěšné účely a nikdy k nim nevzneslo výhrady ani pochybnosti, říká Sazka. A odkazuje i na povolení umožňující výslovně sanovat i pražskou arénu.
 • Důvod sledování:
  BIS: Sazka přes lobbisty ovlivňovala státní posty
 • Summary: Tajná služba je přesvědčena, že zástupci společnosti Sazka dlouhodobě ovlivňovali personální obsazení ministerstva financí. A to na klíčových postech souvisejících s loteriemi.
 • Reakce Sazky: Společnost "potvrzuje, že s úředníky je v každodenním styku", protože jí to tak ukládá zákon. Ale že by v tom bylo riziko ovlivňování, natož hrozba bezpečnostní? Absurdní, míní firma.
 • Dohry stavby Arény:
  Byla hala Sazky předražená o půl miliardy. Rozhodne soud
 • Summary: Pohled za kulisy megastavby haly ve Vysočanech dává ojedinělý soud mezi dceřinnou společností Sazky a cenovým "supervizorem" stavby, jehož si sama najala. Závěr kontrolora? Stavba byla předražená minimálně o 580 milionů korun.
 • Reakce Sazky: "Soudní řízení v této záležitosti probíhá od června 2007. Tvrzení o údajném předražení stavby, stejně jako nároky druhé strany odmítáme, což dokládají nezávislá odborná posouzení."
 • Další zjištění:
  Akcionáře si Sazka zavazovala štědrými bonusy
 • Summary: BIS monitorovala Sazku krom jiného proto, že chyběly peníze na sport. Akcionáři jí to podle agentů tolerovali díky štědrým odměnám pro dozorčí radu. Navíc někteří její současní členové měli šanci si na stavbě Sazka Areny přivydělat miliony
 • Reakce Sazky: "Naše společnost podléhá plné kontrole ze strany akcionářů, ministerstva financí a finančních úřadů, přičemž nebyly vzneseny žádné výhrady."
 • Varování od státu:
  Janota už poslal bankám dopis: Pozor, Sazce mohou dojít peníze
 • Summary: "Dle nám známých informací má, nebo může mít, společnost Sazka, a.s. v dohledné době problémy s likviditou a tudíž se splácením svých závazků. To má značný vliv na zajištění bezproblémového provozu společnosti," stojí v Janotově dopise datovaném už 25. března 2009.
 • Reakce Sazky: "Nezávislá hodnocení vyzdvihují udržitelný obchodní model Sazka, její stabilní charakteristiky a provozní cash flow. Závazky, vyplývající z emise dluhopisů a vztahů s finančními partnery, plníme řádně a včas."
  •  

   REAKCE:

    

   DOKUMENTY:
  • Tiskové zprávy z webu, který si Sazka zřídila, aby denně reagovala na odhalení Aktuálně.cz (jde o externí link mimo Aktuálně.cz - pozn. red)
   •  

     

    Právě se děje

    před 9 minutami

    Polská PiS žádá přepočítání hlasů senátních v šesti obvodech, kde její kandidáti neuspěli

    Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) v pondělí požádala polský nejvyšší soud o přepočítání hlasů v několika volebních obvodech, kde předminulou neděli neuspěli její kandidáti na senátory poměrně malým rozdílem hlasů. PiS podle televize TVN 24 zatím požádala o přepočítání hlasů v šesti obvodech, kde údajně byla jako neplatná vyřazena část hlasů. V Polsku o půlnoci vyprší čas na námitky stran vůči volbám. PiS si v parlamentních volbách 13. října udržela většinu v dolní komoře parlamentu, Sejmu, ale přišla o většinu právě v senátu, což jí může komplikovat další vládnutí.

    Zdroj: ČTK
    před 50 minutami

    Britská vláda dává poslancům tři dny na přijetí zákona o brexitu

    Za tři dny plánuje britská vláda v dolní komoře parlamentu prosadit prováděcí zákon k dohodě o brexitu. V pondělí to potvrdil Jacob Rees-Mogg, který za kabinet premiéra Borise Johnsona dojednává agendu Dolní sněmovny. Poprvé prý budou o návrhu zákona poslanci hlasovat v úterý, do pátku jej mají předat horní komoře parlamentu.Přijetí zákona je nutnou podmínkou pro ratifikaci dohody o podmínkách britského odchodu z EU. Opatření musí mimo jiné vysvětlit, jak bude Británie splácet unii dojednané vyrovnání finančních závazků, nebo jak bude fungovat mechanismus pro zachování volného režimu na irské hranici.

    Zdroj: ČTK
    Další zprávy