Šarže lupínků Emco musí z pultů kvůli bílkovině sóji

Ekonomika Ekonomika
7. 10. 2011 15:52
Informace o šarži lupínků byly předány do Systému rychlého varování
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Veronika Skálová

Praha - Stáhnout z oběhu a pak přeznačit jednu šarži kukuřičných lupínků Emco nařídila Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Zjistil se v nich totiž výskyt sojové bílkoviny, která není uvedená na obale výrobku.

Tato bílkovina může představovat riziko pro spotřebitele s alergií na sóju.

"Jde o výrobek s názvem „Kukuřičné lupínky Velké křupavé", hmotnost balení 750g, šarže L11-01883, minimální trvanlivost do 21.07.2012, vyrobeno v SRN pro Emco spol. s r.o," informoval tiskový mluvčí Státní zemědělské potravinářské inspekce Michal Spáčil.

Na přítomnost bílkovíny musí být spotřebitel upozorněn

SZPI vydala opatření, podle nějž musí být výrobek stažen z oběhu a před opětovným uvedením přeznačen tak, aby byla přítomnost sojové bílkoviny dostatečně deklarována. Inspekce uzpozorňuje, že vzhledem k datu minimální trvanlivosti mohou mít spotřebitelé nepřeznačený výrobek stále doma.

Informace o výrobku byly rovněž předány do Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF), který na závadné zboží upozorňuje i ostatní členské státy Evropské unie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Předsedkyní německého Spolkového sněmu se má stát politička SPD Bärbel Basová

Předsedkyní německého Spolkového sněmu se má stát 53letá politička sociální demokracie (SPD) Bärbel Basová. Vyplývá to z informací, které má k dispozici agentura DPA. Ustavující schůze Spolkového sněmu v novém složení, které určily volby 26. září, bude v úterý.

Basovou do vysoké ústavní funkce navrhne vedení parlamentní frakce SPD. Basová je poslankyní od roku 2009 a v současnosti je místopředsedkyní parlamentní frakce SPD. V čele Spolkového sněmu by vystřídala Wolfganga Schäubleho z Křesťanskodemokratické strany (CDU), která si po volební porážce na předsednické křeslo nemůže činit nárok.

Úřad šéfa Spolkového sněmu je protokolárně druhý nejvyšší ve Spolkové republice Německo, hned po spolkovém prezidentovi. Tradičně náleží nejsilnější frakci v parlamentní komoře. SPD zvítězila ve volbách do Spolkového sněmu díky zisku 25,7 procenta hlasů. V minulých dnech často zaznívaly požadavky, aby v čele sněmu stanula žena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy